
Czym są nicienie?
Nicienie to zróżnicowana grupa obleńców należących do gromady Nematoda. Nicienie charakteryzują się jednorodnymi, silnie wydłużonymi ciałami. Występują w różnych rozmiarach, od mikroskopijnych do nawet kilku centymetrów długości. Nicienie odgrywają różne role w ekosystemach. Niektóre są wolno żyjące, żywią się materią organiczną w glebie lub wodzie i są niezbędne do przetwarzania składników odżywczych. Istnieją też nicienie pasożytnicze, które żerują na roślinach, owadach, zwierzętach lub ludziach. Istnieje około 25 000 nazwanych gatunków, ale szacuje się, że są ich miliony.
Pożyteczne nicienie do zwalczania szkodników
Nicienie określane jako nicienie entomopatogeniczne lub nicienie pożyteczne, służą do skutecznego i biologicznego zwalczania szkodników. Pożyteczne nicienie charakteryzują się selektywnością w wyborze żywicieli, dlatego nie szkodzą pożytecznym owadom, ludziom ani zwierzętom. Szkodniki zwalczane przez nicienie obejmują różne stadia larwalne owadów, takich jak pędraki i opuchlaki (larwy Coleoptera), gąsienice (Lepidoptera), larwy muchówek (Diptera), wciornastki (Thysanoptera) i wiele innych szkodników żyjących w glebie.
Korzyści ze stosowania nicieni
Stosowanie pożytecznych nicieni do zwalczania szkodników oferuje liczne korzyści:
- Szybko działające rozwiązanie biologiczne
- Szkodniki nie mogą wykształcić na nie odporności
- Mogą być stosowane przy użyciu zwykłego sprzętu do oprysków
- Kompatybilne z większością pestycydów
- Brak pozostałości
Jakie szkodniki zwalczają nicienie?
Pożyteczne nicienie stanowią skuteczną biologiczną metodę zwalczania szerokiej gamy szkodników i owadów. Nicienie są naturalnymi wrogami larw chrząszczy, opuchlaków, gąsienic, wciornastków, drutowców, komarnic i dużej grupy larw muchówek, takich jak muchówki z rodziny Sciaridae, śmietki cebulanki, śmietki kapuścianej i innych. Nicienie są doskonałym rozwiązaniem w ramach programów IPM ze względu na ich kompatybilność z większością pestycydów. Pozwalają one zmniejszyć zależność od pestycydów chemicznych i promują zrównoważone i przyjazne dla środowiska praktyki zwalczania szkodników. Oto niektóre z powszechnych szkodników, które mogą być zwalczane przez pożyteczne nicienie:
-
Nicienie do zwalczania ryjkowców oraz innych chrząszczy Nicienie do zwalczania ryjkowców oraz innych chrząszczy Pożyteczne nicienie skutecznie zwalczają larwy ryjkowców oraz innych chrząszczy, w tym larw opuchlaków. Larwy są kremowobiałe, mają kształt litery C i zwykle występują w glebie, gdzie żywią się korzeniami innych roślin, żerują na liściach oraz powodują więdnięcie i brązowe plamy na trawie.
Do zwalczania larw stosuje się w szczególności pożyteczny gatunek nicieni Heterorhabditis bacteriophora. Nicienie wnikają do ciała szkodnika, następnie uwalniają symbiotyczne bakterie, które szybko zabijają larwy. Pożyteczne nicienie są naturalną i przyjazną dla środowiska metodą zwalczania populacji larw różnych gatunków chrząszczy, atakujących uprawy owoców miękkich, sady i ogrody, zmniejszając zapotrzebowanie na chemiczne pestycydy.
Koppert oferuje rozwiązania w zakresie nicieni dostosowane do konkretnych segmentów rynku. Larvanem jest przeznaczony do różnych upraw szklarniowych, a Capyphor jest przeznaczony specjalnie do upraw zewnętrznych.
-
Nicienie do zwalczania wciornastków Nicienie do zwalczania wciornastków Pożyteczne nicienie stanowią cenne narzędzie do zwalczania wciornastków. Szkodnik licznie występuje zarówno w uprawach warzywnych jak i roślinach ozdobnych w szklarniach oraz tunelach. Wciornastki powodują uszkodzenia roślin poprzez nakłuwanie komórek tkanek powierzchniowych i wysysanie ich zawartości, co skutkuje obumieraniem otaczającej tkanki.
Nicienie są najbardziej skuteczne w zwalczaniu poczwarek i larw wciornastków żyjących w glebie. Larwy znajdujące się na roślinach i dorosłe osobniki są również podatne na infekcję nicieniami, w zależności od struktury uprawy i warunków środowiskowych. Nicienie do zwalczania wciornastków zazwyczaj stosuje się doglebowo w strefie korzeniowej zaatakowanych roślin, zapewniając ich kontakt z poczwarkami wciornastków.
Do zwalczania wciornastków najczęściej stosowanym gatunkiem pożytecznych nicieni jest Steinernema feltiae. Koppert oferuje rozwiązania w zakresie nicieni dostosowane do rodzajów upraw. Entonem jest przeznaczony do różnych upraw szklarniowych i zieleni miejskiej. W ramach zintegrowanej ochrony przed szkodnikami Capirel jest przeznaczony do zwalczania wciornastków w uprawach polowych.
Western Flower Thrips Frankliniella occidentalis on a leaf -
Nicienie do zwalczania gąsienic Nicienie do zwalczania gąsienic Gąsienice to żarłoczne szkodniki, które mogą powodować znaczne szkody w różnych uprawach i roślinach ozdobnych. Skuteczne zwalczanie gąsienic jest możliwe dzięki kilku gatunkom pożytecznych nicieni, w tym Steinernema feltiae i Steinernema carpocapsae.
Koppert zapewnia rozwiązania w zakresie nicieni dostosowane do konkretnych segmentów rynku. Wybór gatunków nicieni może zależeć od konkretnych gatunków gąsienic atakujących rośliny docelowe i warunków środowiskowych. Termin aplikacji ma kluczowe znaczenie dla zwalczania gąsienic w glebie lub na powierzchni roślin.
Capsanem i Entonem to produkty dedykowane do zwalczania gąsienic w uprawach szklarniowych, podczas gdy Casea i Capirel są najlepszym wyborem do zwalczania gąsienic w sadach, uprawach jagodowych oraz w uprawie warzyw polowych.
-
Nicienie do zwalczania ziemiórek Nicienie do zwalczania ziemiórek Nicienie mogą być wykorzystywane do skutecznego zwalczania ziemiórek, które mogą stanowić problem w szklarniach i uprawach pod osłonami. Larwy ziemiórek żywią się materią organiczną w glebie i mogą uszkadzać korzenie roślin.
Steinernema feltiae jest powszechnie stosowanym gatunkiem nicieni do zwalczania ziemiórek zarówno w uprawach szklarniowych i polowych Nicienie można aplikować doglebowo/bezpośrednio do podłoża uprawowego, zapewniając ich kontakt z larwami muchówek.
Koppert zapewnia rozwiązania w zakresie nicieni dostosowane do konkretnych segmentów rynku. Entonem skutecznie zwalcza muchówki z rodziny Sciaridae w różnych szkodników w uprawach pod osłonami oraz na miejskich terenach zielonych. Capirel skutecznie zwalczy szkodniki w sadach, jagodnikach, warzywach gruntowych i zieleni miejskiej.
-
Nicienie do zwalczania komarnic Nicienie do zwalczania komarnic Pożyteczne nicienie są skuteczne w zwalczaniu komarnic - powszechnego szkodnika występującego na terenie naszego kraju. Larwy komarnic, znanych również pod nazwą koziułkowate, mogą powodować znaczne szkody poprzez żerowanie na korzeniach traw i młodych roślin.
Steinernema carpocapsae są powszechnie stosowanym gatunkiem nicieni do zwalczania muchówek. Nicienie są na ogół aplikowane do gleby w obszarach, w których szkodniki te są aktywne, dzięki czemu mają kontakt ze zwalczanymi larwami. Takie ekologiczne podejście do zwalczania szkodników zmniejsza zapotrzebowanie na pestycydy chemiczne i pomaga utrzymać zdrowe trawniki i murawy.
Koppert oferuje rozwiązania dopasowane do konkretnych segmentów rynku. Capsanem to rozwiązanie do zwalczania komarnic zarówno w uprawach pod osłonami, jak i zewnętrznych, a także w zieleni miejskiej. Casea to wybór do zwalczania komarnic w warzywach polowych.
-
Nicienie do zwalczania muchówek Nicienie do zwalczania muchówek Nicienie mogą być również stosowane do zwalczania muchówek, które są powszechnymi szkodnikami w szklarniach i pomieszczeniach. Larwy wodarki brzegówki (Scatella tenuicosta) mogą uszkadzać rośliny poprzez żerowanie na włośnikach korzeni i materii organicznej w podłożu uprawowym. Steinernema feltiae (Entonem) i Steinernema carpocapsae (Capsanem) to powszechnie stosowane gatunki nicieni do zwalczania wodarki brzegówki w uprawach szklarniowych i zewnętrznych. Nicienie mogą być stosowane w podłożu uprawowym, aby zapewnić ich kontakt z larwami muchówek.
-
Nicienie do zwalczania drutowców Nicienie do zwalczania drutowców Nicienie mogą być skutecznie wykorzystywane do zwalczania drutowców, które są stadium larwalnym chrząszczy. Drutowce są znane ze swoich niszczycielskich nawyków żywieniowych, ponieważ mogą uszkadzać korzenie, nasiona i podziemne części roślin różnych upraw.
Zarówno gatunki Heterorhabditis bacteriophora, jak i Steinernema carpocapsae są powszechnie stosowane do zwalczania drutowców. Nicienie są zwykle stosowane w glebie przed lub w trakcie sadzenia, aby zapewnić ich kontakt z drutowcami.
Casea i Capyphor są stosowane do zwalczania drutowców w warzywach uprawianych na zewnątrz, takich jak ziemniaki i pomidory.
-
Nicienie do zwalczania śmietki Nicienie do zwalczania śmietki Nicienie bardzo dobrze sprawdzają się w zwalczaniu różnych gatunków śmietek - powszechnego szkodnika atakującego cebulę, ogórki kapustę i inne warzywa. Śmietka składa jaja w pobliżu podstawy roślin, a powstałe larwy mogą powodować znaczne szkody, drążąc tunele oraz żerując na korzeniach i liściach.
Steinernema feltiae są powszechnie stosowanym gatunkiem nicieni do zwalczania śmietki cebulanki, śmietki kapuścianej, śmietki kiełkówki i innych gatunków tego szkodnika. Nicienie mogą być stosowane nalistnie lub doglebowo, aby zapewnić jak najlepszy kontakt z larwami szkodnika. To naturalne i przyjazne dla środowiska podejście do zwalczania śmietki zmniejsza zapotrzebowanie na chemiczne pestycydy i pomaga chronić uprawy polowe przed presją tego szkodnika.
Koppert oferuje nicienie Capirel do zwalczania różnych gatunków śmietki w wielu uprawach polowych, takich jak cebula, kapusta, ogórek czy fasola.
Jak działają nicienie?
Pożyteczne nicienie stosują fascynującą strategię pasożytowania i zabijania swoich żywicieli. Oto jak one działają:
- Poszukiwanie żywicieli: Nicienie entomopatogeniczne aktywnie poszukują potencjalnych żywicieli. Wykrywają je przez emitowane przez owady substancje chemiczne, takie jak dwutlenek węgla lub ciepło.
- Penetracja żywiciela: Po zlokalizowaniu odpowiedniego żywiciela, nicienie dostają się do jego ciała przez naturalne otwory, takie jak otwory gębowe, przetchlinki, odbyt lub pokryte miękkim naskórkiem obszary. Niektóre nicienie uwalniają enzymy, które pomagają trawić i zmiękczać naskórek żywiciela, umożliwiając im wejście.
- Uwalnianie bakterii symbiotycznych: Po dostaniu się do owada-żywiciela, nicienie uwalniają bakterie symbiotyczne, takie jak gatunki Xenorhabdus lub Photorhabdus, do jamy ciała owada. Bakterie te są kluczowe dla pasożytniczego trybu życia nicieni - szybko się namnażają, powodując posocznicę (śmiertelną infekcję krwi) u owada-gospodarza.
- Infekcja bakteryjna: Bakterie wydzielają toksyny i związki, które zabijają owada żywiciela w ciągu kilku dni. Owad gospodarz traci możliwość poruszania się i ostatecznie umiera z powodu infekcji bakteryjnej.
- Żerowanie i rozmnażanie: Nicienie żywią się namnażającymi się bakteriami i wchłaniają składniki odżywcze uwalniane przez ich aktywność. Dostarczają w ten sposób nicieniom pożywienia i wspomagają ich rozmnażanie. Wraz ze wzrostem populacji bakterii w owadzie-gospodarzu, rośnie również populacja nicieni. Nicienie rozmnażają się, rozwijając się przez wiele stadiów larwalnych do dojrzałych osobników dorosłych.
- Kolejne pokolenie: Po spożyciu tkanek owada żywiciela i bakterii, z ciała martwego owada wydostają się tysiące nowych nicieni gotowych do poszukiwania nowych żywicieli i kontynuowania cyklu.
Pożyteczne gatunki nicieni
Do biologicznego zwalczania szkodników w uprawach powszechnie wykorzystuje się kilka gatunków pożytecznych nicieni. Nicienie te odgrywają istotną rolę w zwalczaniu populacji szkodników i są uważane za korzystne dla rolnictwa, ogrodnictwa i programów zintegrowanej ochrony przed szkodnikami. Niektóre z dobrze znanych pożytecznych gatunków nicieni obejmują:
- Steinernema feltiae: Te odporne na zimno nicienie są skuteczne przeciwko szerokiej gamie szkodników żyjących w glebie, w tym ziemiórkom, larwom śmietki, larwom opuchlaków i innym larwom owadów. Są one powszechnie stosowane w zwalczaniu szkodników w uprawach pod osłonami i stają się coraz bardziej popularne w sadach i uprawach polowych. Gatunek jest skuteczny w niskich temperaturach, dlatego może być stosowany również w chłodniejszych porach roku.
- Steinernema carpocapsae: Gatunek ten jest znany ze swojej skuteczności w zwalczaniu szkodników w owocach pestkowych i ziarnkowych, warzywach gruntowych i zieleni miejskiej, takich jak drutowce, komarnice, różnych gatunków gąsienic oraz larw ryjkowców i chrząszczy. Jego zdolność do przystosowania się do różnych temperatur sprawia, że jest dobrym wyborem do zwalczania gąsienic w różnych uprawach.
- Heterorhabditis bacteriophora: Nicienie te są szczególnie skuteczne w zwalczaniu owadów żyjących w glebie, takich jak larwy opuchlaków, pędraków i innych ryjkowców. Idealnie sprawdzą się w ochronie upraw owoców jagodowych i innych owoców miękkich, a także w uprawach warzyw.


Jak stosować nicienie
Aplikacja pożytecznych nicieni jest prosta i można ją przeprowadzić za pomocą opryskiwaczy wentylatorowych, systemu nawadniania, opryskiwaczy plecakowych lub innych opryskiwaczy rolniczych i sadowniczych.Nicienie mogą być stosowane dolistnie lub doglebowo, w zależności od zwalczanego szkodnika.
Ogólne wytyczne dotyczące stosowania nicieni (szczegółowe porady dotyczące stosowania zawsze znajdują się na etykiecie, w przypadku wątpliwości należy skonsultować się z doradcą Koppert):
- Wybierz odpowiedni gatunek nicieni dostosowany do konkretnego problemu ze szkodnikami.
- Określ potrzebną ilość nicieni biorąc pod uwagę presję szkodnika, obszar objęty zabiegiem oraz wskazania na etykiecie produktu.
- Przechowuj nicienie w warunkach chłodniczych, aby zachowywały skuteczność do momentu aplikacji.
- Sporządź zawiesinę nicieni, mieszając je z wodą zgodnie z informacjami zawartymi w instrukcji.
- Aplikacja doglebowa: Należy upewnić się, że gleba lub podłoże jest odpowiednio wilgotne (nie podmokłe), aby ułatwić przemieszczanie się nicieni. Należy również wziąć pod uwagę temperaturę gleby (szczegółowe informacje znajdują się na etykietach produktów).
- Aplikacja nalistna: wilgotność względna powietrza (>75%) jest kolejnym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, aby zapewnić jak najlepsze rezultaty .
- Najlepiej stosować nicienie w okresach umiarkowanego nasłonecznienia UV, np. wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, unikając dużego nasłonecznienia.
- Rozpylaj nicienie równomiernie przy użyciu różnych metod, takich jak opryskiwacze, systemy nawadniające, drony itp. aby pomóc nicieniom dotrzeć do larw szkodników.
- Rozważ zastosowanie dodatkowych środków w zależności od nasilenia szkodników i gatunków nicieni.
- Monitoruj i dostosowuj plan leczenia w razie potrzeby
Rodzaje nicieni
W rolnictwie najważniejszymi rodzajami nicieni są nicienie pasożytnicze. A dokładniej nicienie pasożytujące na owadach i nicienie pasożytujące na roślinach.
Nicienie żerujące na owadach
Nicienie żerujące na owadach, często określane jako nicienie entomopatogeniczne lub nicienie pożyteczne, to grupa pasożytniczych nicieni, które wykazują silny związek z owadami. Nicienie te są naturalnymi drapieżnikami różnych owadów i odgrywają kluczową rolę w biologicznym zwalczaniu szkodników, dzięki czemu są korzystne dla rolnictwa i ogrodnictwa. Nicienie te nie są szkodliwe dla ludzi, zwierząt ani roślin. Są bardzo skuteczne w zwalczaniu szkodliwych owadów.
Nicienie pasożytujące na roślinach
Nicienie pasożytujące na roślinach to grupa pasożytniczych nicieni, które atakują i uszkadzają rośliny, prowadząc do poważnych problemów w rolnictwie i ogrodnictwie. Nicienie te są szkodliwe dla zdrowia upraw i mogą powodować straty w uprawach. Żywią się korzeniami roślin, zakłócając ich zdolność do pobierania wody i składników odżywczych, co ostatecznie wpływa na ich wzrost i produktywność.
Najczęstszymi rodzajami nicieni pasożytujących na roślinach są korzeniaki, węgorki, mątwiki, guzaki i niszczyki.
Najczęściej zadawane pytania
-
Czym są nicienie? Czym są nicienie? Nicienie to mikroskopijnie (od 0,6 do 1 mm) bezkręgowce, które naturalnie występują w glebie na całym świecie.
-
Czy istnieją różne rodzaje nicieni? Czy istnieją różne rodzaje nicieni? Tak, istnieją nicienie entomopatogenne (pożyteczne), nicienie pasożytnicze roślin i zwierząt oraz nicienie saprofityczne. Nicienie entomopatogenne są naturalnymi wrogami wielu owadów.
-
Czy wszystkie gatunki nicieni są nieszkodliwe? Czy wszystkie gatunki nicieni są nieszkodliwe? Nie. Wiele gatunków jest pasożytami zwierząt, ludzi i roślin. Nicienie entomopatogeniczne są w 100% bezpieczne dla roślin, zwierząt i ludzi. Dzieje się tak, ponieważ żywicielami tej grupy nicieni mogą być tylko i wyłącznie owady. Zdecydowanie najwięcej nicieni należy do grupy saprofitów. Są one nieszkodliwe i żywią się martwą materią organiczną, przyczyniając się do poprawy biologicznej jakości gleby.
-
Jak działają nicienie entomopatogeniczne? Jak działają nicienie entomopatogeniczne? Nicienie aktywnie poszukują owada-żywiciela. Następnie przenikają do jego organizmu przez naturalne otwory. Uwalniają bakterie, które zabijają owada i przekształcają jego tkankę żywiciela w źródło pożywienia dla nicieni. Nicienie namnażają się wewnątrz, po czym wydostają się na zewnątrz w poszukiwaniu kolejnego owada-żywiciela.
-
Czy istnieją różne rodzaje nicieni entomopatogenicznych? Czy istnieją różne rodzaje nicieni entomopatogenicznych? Tak, najbardziej powszechne nicienie entomopatogeniczne należą do gatunku Heterorhabditis lub Steinernema. Oprócz nich istnieje wiele innych rodzajów i gatunków, lecz występują one w znacznie mniejszych ilościach.
-
Czy bakterie uwalniane przez nicienie są niebezpieczne lub szkodliwe? Czy bakterie uwalniane przez nicienie są niebezpieczne lub szkodliwe? Nie. Ta grupa bakterii jest szkodliwa tylko dla owadów i nie może przetrwać poza owadem ani w organizmach stałocieplnych.
-
Czy entomopatogeniczne nicienie mogą zimować (klimat umiarkowany)? Czy entomopatogeniczne nicienie mogą zimować (klimat umiarkowany)? Nie. Nicienie nie mogą przetrwać w bardzo niskich temperaturach, a już na pewno nie poza organizmem żywiciela. Nawet, gdy nicienie znajduą się w organiźmie żywiciela gdy temperaturaspada, szansa na przertwanie do wniosny szansa jest znikoma. Nie należy zatem przyjmować założenia, iż wiosną będzie dostępna liczba nicieni wystarczająca do zapewnienia odpowiedniego efektu kontroli.
-
Czy nicienie entomopatogeniczne działają na wszystkie stadia rozwoju owada? Czy nicienie entomopatogeniczne działają na wszystkie stadia rozwoju owada? To zależy. Niektóre szkodniki są podatne na infekcję nicieniami zarówno w stadium larwalnym, jak i dorosłym, a niektóre tylko w stadium larwalnym (a jeszcze inne tylko jako osobniki dorosłe). Z reguły nicienie preferują młode larwy, zwłaszcza w przypadku dużych owadów.
-
Czy nicienie entomopatogeniczne działają tylko w postaci preparatu doglebowego? Czy nicienie entomopatogeniczne działają tylko w postaci preparatu doglebowego? Większość z nich jest przeznaczona do zwalczania szkodników glebowych. W przypadku niektórych szkodników podanie nalistne ma dobrą skuteczność,pod warunkiem, że pola/szklarnie oferują wymagane optymalne warunki temperatury i wilgotności. Na przykład: nicienie mogą być stosowane przeciwko gąsienicom, wciornastkom, Tuta absoluta oraz chrząszczom.
Nicienie - Zastosowanie
-
Który gatunek nicieni wybrać? Który gatunek nicieni wybrać? Zachęcamy do kontaktu z doradą Koppert, który pomoże dobrać gatunek nicieni do zwalczania szkodników w danej uprawie. Nawet jeżeli danego szkodnika nie ma w naszych materiałach informacyjnych warto zasięgnąć porady naszych specjalistów - cały czas prowadzimy badania, które umożliwią nam zwalczanie nowych gatunków szkodników.
-
Jak stosować nicienie? Jak stosować nicienie? Nicienie należy stosować z wodą. Po ponownym zawieszeniu w wodzie zawiesinę nicieni można rozprowadzać za pomocą systemów opryskiwania/nawadniania najczęściej stosowanych w rolnictwie i ogrodach: opryskiwacza pneumatycznego, opryskiwacza wysięgnikowego, dronów, opryskiwacza plecakowego, konewki lub innych urządzeń. Można je również rozprowadzać za pomocą systemów nawadniania kropelkowego, przy czym preferowane są systemy wysokociśnieniowe, i wstrzykiwać za pomocą wtryskiwacza Dosatron/Venturi. Należy usunąć filtry mniejsze niż 0,3 mm. W razie wątpliwości należy usunąć wszystkie filtry.
Wyjąć saszetki z pudełka i pozostawić w temperaturze pokojowej przez około 30 minut. Następnie wsypać zawartość saszetek do wiadra z wodą (temperatura wody: 15-20°C). Dokładnie wymieszać i odczekać 5 minut, aż produkt nasiąknie. Ponownie wymieszać i wlać zawartość do napełnionego do połowy zbiornika opryskiwacza (nie dotyczy stosowania nicieni łącznie z innymi kompatybilnymi produktami). Nieustannie mieszać roztwór w zbiorniku (np. przy pomocy pompy recyrkulacyjnej lub mieszadła). Uzupełnić zbiornik opryskiwacza odpowiednią ilością wody.
Nicienie można aplikować za pomocą opryskiwaczy wentylatorowych, systemu nawadniania, opryskiwaczy plecakowych lub innych opryskiwaczy rolniczych i sadowniczych.
Aby uniknąć zapychania, należy usunąć wszystkie filtry, zwłaszcza filtry drobniejsze niż 0,3 mm (50 mesh/300 μm). Maksymalne możliwe do zastosowania ciśnienie wynosi 20 barów/290 psi (mierzone na dyszy opryskiwacza). Otwór dyszy rozpylającej powinien wynosić co najmniej 0,5 mm (35 mesh/500 μm). Najlepiej stosować dysze stożkowe lub płaskie o dużym przepływie cieczy. Należy zapewnić ciągłe mieszanie, aby zapobiec opadaniu nicieni na dno zbiornika opryskiwacza. Unikać opryskiwaczy wyposażonych w pompy odśrodkowe lub tłokowe. Temperatura wody w zbiorniku nie może przekraczać 25°C, a pH musi mieścić się w zakresie 4-8. Ciecz roboczą należy rozprowadzić równomiernie na powierzchni gleby/podłoża.
Zaleca się aplikację przez systemy nawadniające (systemy nawadniające z kompensacją ciśnienia). Jeśli nie jest to możliwe, zaleca się opryskiwanie, podlewanie lub zraszanie. W przypadku iniekcji przez systemy Dosatron/Venturi należy skontaktować się z lokalnym przedstawicielem firmy Koppert w celu uzyskania szczegółowych porad.
Wykorzystać ciecz roboczą, jak najszybciej po jej przygotowaniu. Nie przechowywać przygotowanego roztworu.
-
Jakie ciśnienie może być na pompie i rurze rozdzielczej? Jakie ciśnienie może być na pompie i rurze rozdzielczej? Ciśnienie na dyszy nie może przekraczać 20 barów (190 psi) w przypadku konwencjonalnych dysz o dużej objętości.
Maksymalne możliwe do zastosowania ciśnienie wynosi 20 barów/290 psi (mierzone na dyszy opryskiwacza). Otwór dyszy rozpylającej powinien wynosić co najmniej 0,5 mm (35 mesh/500 μm). Najlepiej stosować dysze stożkowe lub płaskie o dużym przepływie cieczy. Należy zapewnić ciągłe mieszanie, aby zapobiec opadaniu nicieni na dno zbiornika opryskiwacza. Unikać opryskiwaczy wyposażonych w pompy odśrodkowe lub tłokowe. Temperatura wody w zbiorniku nie może przekraczać 25°C, a pH musi mieścić się w zakresie 4-8. Ciecz roboczą należy rozprowadzić równomiernie na powierzchni gleby/podłoża.
-
Dlaczego gleba powinna być mokra przed zabiegiem / po zabiegu? Dlaczego gleba powinna być mokra przed zabiegiem / po zabiegu? Nicienie są wrażliwe na suszę. Wilgotność gleby musi być utrzymywana na wysokim poziomie przez kilka dni po aplikacji. Jeśli to możliwe, należy nawadniać uprawę przed i po aplikacji.Jeżeli nicienie zostaną wprowadzone do suchego podłoża/gleby zginą. Stanie się tak również wówczas, gdy gleba po aplikacji bardzo szybko wyschnie po zastosowaniu.
-
Jak długo po zastosowaniu podłoże powinno pozostać wilgotne? Jak długo po zastosowaniu podłoże powinno pozostać wilgotne? Dopóki gleba nie wyschnie, nicienie przetrwają i będą szukać żywiciela. Dlatego ważne jest, aby pozostawić glebę wilgotną przez kilka tygodni po zastosowaniu nicieni.
-
Czy można stosować nicienie na każdy rodzaj podłoża/gleby? Czy można stosować nicienie na każdy rodzaj podłoża/gleby? Nie. W szczególności w podłożu z czystej wełny mineralnej nicienie nie utrzymają się dobrze i zostaną wypłukane Z drugiej strony gleba (doniczkowa), jeśli nie jest zbyt sucha, jest zawsze dobra.
Ciężka gleba gliniasta również nie jest optymalna dla nicieni. W takim przypadku konieczne są wielokrotne aplikacje.
-
Jakie są optymalne warunki do stosowania nalistnego? Jakie są optymalne warunki do stosowania nalistnego? Nicienie można również stosować przeciwko niektórym szkodnikom liści (np. gąsienicom, wciornastkom). Ich skuteczność będzie ściśle związana z czasem przeżycia na liściach. Aby zapewnić najlepsze wyniki, zalecamy aplikację nicieni wczesnym porankiem lub wieczorem w następujących warunkach:
- Wysoka wilgotność względna (>75%);
- Niewielkie promieniowanie słoneczne;
- Temperatura (najlepiej) w zakresie 15°C do 25°C
- Korzystne może być dodanie substancji wspomagającej (adiuwanta) i/lub środka przeciw wysuszeniu/utrzymującego wilgoć (informacje o zgodnych adiuwantach można uzyskać od lokalnych doradców).
-
Jaka powinna być temperatura rozpylanej wody? Jaka powinna być temperatura rozpylanej wody? Optymalna temperatura wynosi około 15 - 20°C, nie powinna ona przekraczać 25°C. W temperaturze powyżej 30°C nicienie szybko giną.
Należy uważać na pompę recyrkulacyjną, która może szybko podgrzać wodę w zbiorniku opryskiwacza powyżej 30°C, szczególnie w gorących porach roku.
-
Jak długo można przechowywać roztwór zawierający nicienie? Jak długo można przechowywać roztwór zawierający nicienie? Roztwór zawierający nicienie należy wykorzystać niezwłocznie po jego przygotowaniu.
Należy przez cały czas mieszać zawiesinę, aby zapobiec osiadaniu nicieni na dnie zbiornika opryskiwacza.Jeżeli nicienie opadną na dno obumrą z powodu niedoboru tlenu.
-
Które wartości pH i EC są bezpieczne? Które wartości pH i EC są bezpieczne? Wartości pH w zakresie 4–8 i wartości EC do 5 są bezpieczne dla nicieni.
-
Z jakimi pestycydami / środkami grzybobójczymi można mieszać produkt zawierający nicienie? Z jakimi pestycydami / środkami grzybobójczymi można mieszać produkt zawierający nicienie? Nicienie są odporne na wiele rodzajów pestycydów. Pełną listę produktów i środków jakich należy unikać stosując nicienie można znaleźć pod adresem: Skutki uboczne - Koppert biologiczna ochrona roślin naturalne zapylanie lub pobierając aplikację. Należy unikać mieszania nicieni w zbiorniku z nawozami dolistnymi.
-
Kiedy można się spodziewać efektu? Jak szybko działają nicienie? Kiedy można się spodziewać efektu? Jak szybko działają nicienie? W optymalnych warunkach nicienie mogą zabić owada w ciągu 24–48 godzin. W praktyce nicienie będą musiały najpierw poszukać żywiciela. Efekt zabiegu jest zatem silnie zależny od tego, jak szybko nicienie znalazły żywiciela.
-
Czy efekt jest widoczny? Czy efekt jest widoczny? Zainfekowane larwy zmienią kolor z powodu rozwoju bakterii i nicieni. W przypadku Heterorhabditis będzie to kolor różowo-czerwonawy, a w przypadku Steinernema – żółto-brązowy. W praktyce zakażone larwy owadów szybko stają się śluzowate lub wysychają i ciężko je zlokalizować. Widoczne zmniejszenie presji szkodników jest jedynym wskaźnikiem skuteczności aplikacji.
-
Jak długo działają nicienie / czy mogą przetrwać po zastosowaniu? Jak długo działają nicienie / czy mogą przetrwać po zastosowaniu? W odpowiednich warunkach nicienie mogą, w zależności od swoich zasobów energetycznych, pozostać przy życiu w glebie przez kilka tygodni poszukując żywiciela.
Nicienie - Informacje prawne
-
Czy do aplikacji nicieni potrzebna jest licencja na opryski? Czy do aplikacji nicieni potrzebna jest licencja na opryski? W większości krajów nicienie są uważane za naturalnego wroga, więc do ich stosowania nie jest wymagana licencja.
-
Czy w przypadku nicieni wymagana jest rejestracja fitosanitarna? Czy w przypadku nicieni wymagana jest rejestracja fitosanitarna? W większości krajów nicienie są uważane za naturalnego wroga, więc do ich stosowania nie jest wymagana licencja. W związku z tym są one zwolnione z przepisów dotyczących pestycydów.Jednak niektóre kraje mogą wymagać lokalnych zezwoleń.W razie jakichkolwiek wątpliwości należy się skontaktować z lokalnym doradcą firmy Koppert i/lub lokalnymi władzami.
-
Czy nicienie można stosować w rolnictwie ekologicznym? Czy nicienie można stosować w rolnictwie ekologicznym? W wielu krajach są one uważane za naturalnego wroga (makroorganizmy) i dlatego mogą być wykorzystywane w rolnictwie ekologicznym. Lokalne wymagania rejestracyjne i wymogi dotyczące sprzedaży detalicznej mogą się różnić, dlatego zawsze należy sprawdzić sytuację w swoim kraju.
Nicienie - Opakowanie i postać
-
Jaka substancja jest używana do pakowania nicieni? Jaka substancja jest używana do pakowania nicieni? Aby nicienie przetrwały podczas transportu i przechowywania, muszą być zapakowane w materiał nośny. Zapewnia on dobrą rozpuszczalność i długi okres trwałości żywego produktu, jest również w pełni biodegradowalny.
-
Czy materiał nośny jest szkodliwy dla ludzi? Czy materiał nośny jest szkodliwy dla ludzi? Nie, materiał nośny nie jest szkodliwy dla ludzi.
-
Czy materiał nośny jest szkodliwy dla środowiska? Czy materiał nośny jest szkodliwy dla środowiska? Nie, materiał nośny jest biodegradowalny i nieszkodliwy dla środowiska, ryb, mikroorganizmów i organizmów glebowych. Ponadto materiał nośny ulega szybkiemu rozpadowi w środowisku, uwalniając naturalne związki.
Używanie i przechowywanie
-
Jak przechowywać produkt? Jak przechowywać produkt? Produkt należy przechowywać w chłodnym,wentylowanym pomieszczeniu lub w lodówce w temperaturze 2–6°C.
Po odbiorze produktu należy wyjąć go z izolacyjnego opakowania transportowego. Do czasu użycia przechowywać w ciemnym, wentylowanym miejscu w temperaturze od 2°C do 6°C (np. lodówka/chłodnia).Należy unikać układania opakowań z nicieniami w stosy. Podjęcie powyższych działań pozwoli na zwiększenie trwałości nicieni.
Zamrożenie nicieni jest dla nich śmiertelne.
-
Jak długo można przechowywać produkt? Jak długo można przechowywać produkt? Nicienie można przechowywać w wentylowanej chłodni lub lodówce do terminu ważności. W przypadku długiego przechowywania zaleca się, aby nie układać opakowań w stosy w celu utrzymania dobrej cyrkulacji powietrza.
-
Czy nicienie są martwe po upływie terminu ważności? Czy nicienie są martwe po upływie terminu ważności? To zależy jaki czas upłynął od daty ważności podanej na opakowaniu. Nie możemy jednak zagwarantować, że liczba nicieni wskazana na opakowaniu jest nadal aktywna, a zatem nie możemy zagwarantować skuteczności produktu. Nie oznacza to, że np. tydzień po terminie ważności należy spodziewać się braku efektu.