Otiorhynchus sulcatus

Opuchlak truskawkowiec

The Vine weevil Otiorhynchus sulcatus
The Vine weevil Otiorhynchus sulcatus

Informacje ogólne

Opuchlak truskawkowiec, (Otiorhynchus sulcatus) jest szkodnikiem atakującym wiele roślin ozdobnych (np. rododendrony, cyklameny i azalie), a także truskawki i inne uprawy owocowe w regionach umiarkowanych i subtropikalnych. Należy do rodziny Curculionidae.

Cykl rozwojowy i wygląd opuchlaka truskawkowca

Cykl rozwojowy opuchlaka truskawkowca obejmuje następujące etapy: stadium jaja, 6 lub 7 stadiów larwalnych, stadium poczwarki i postać dorosłą chrząszcza. W klimacie umiarkowanym na półkuli północnej pierwsze dorosłe opuchlaki pojawiają się w okolicach maja. Mają one około 7–10 mm długości i są brązowoczarne z matowymi żółtymi plamkami na plecach. Ich pokrywy skrzydłowe są falowane i połączone z korpusem. Z tego powodu opuchlaki truskawkowce nie mogą latać, ale mogą bardzo dobrze chodzić. Są owadami wyłącznie nocnymi; w ciągu dnia chowają się i często można je znaleźć między wewnętrzną krawędzią doniczki a jej zawartością lub pod grudkami ziemi.

W klimacie umiarkowanym niewielkie kuliste białe jaja (o średnicy 0,7 mm) składane są od początku lipca do końca października. Larwy mają białe, przezroczyste lub różowawe ciało i czerwonobrązową głowę. Larwy żyją w glebie, gdzie żerują na korzeniach. Są pozbawione nóg, po wykluciu się mają około 1 mm długości, maksymalnie osiągają długość około 12 mm. Larwa często zwija się w typowy kształt litery C, który przyjmuje w przypadku zagrożenia. Jej ciało pokrywają sztywne powyginane włosy o barwie od białej do jasnobrązowej. Zimowanie następuje w stadium larwalnym. Gdy temperatura wzrasta, larwy ponownie stają się aktywne. W pełni rozwinięte larwy przepoczwarczają się wiosną w glebie. Głębokość, na jakiej występują poczwarki, wynosi od 2 do 20 cm. Poczwarki mają barwę białą do kremowej i długość 7–10 mm. W uprawach na zewnątrz każdego roku wykluwa się jedno pokolenie. Populacja opuchlaków truskawkowców składa się wyłącznie z samic, a rozmnażanie odbywa się przez partenogenezę.

Ponieważ opuchlaki truskawkowce nie potrafią latać, ich zdolność do rozprzestrzeniania się jest ograniczona w porównaniu do wielu innych owadów. Rozprzestrzenianie się na dłuższych dystansach zwykle następuje poprzez zakażony materiał roślinny. Ponieważ gatunek Otiorhynchus sulcatus jest partenogenetyczny, do rozwoju nowej populacji wystarczy zaledwie jedna samica.

Opuchlak truskawkowiec | Otiorhynchus sulcatus | Cykl rozwojowy | Koppert Polska

Zwalczanie opuchlaka truskawkowca