Informacje ogólne
Grzyby Mycosphaerella cucumis (Didymella bryoniae) są grzybowym patogenem roślinnym, który wywołuje czarną zgniliznę zawiązków i pędów.
Cykl życia i wygląd czarnej zgnilizny zawiązków i pędów
Grzyby Mycosphaerella cucumis mogą przetrwać w resztkach pouprawowych; wytwarzają jednocześnie zarodniki płciowe (askospory) i bezpłciowe (konidia). Zarodniki kiełkują, gdy na roślinie znajduje się woda, przy wysokiej wilgotności względnej i na ranach. Liście mogą zostać zakażone bezpośrednio, przez rany, wypotniki (koniec użyłkowania liści) lub podstawy włosków. Łodygi są infekowane przez rany i przez zainfekowane liście poprzez ogonki. Do zakażenia owoców dochodzi przez kwiaty. Nowo wytworzone askospory rozpraszają się w powietrzu, a konidiospory są przenoszone w kroplach wody, na narzędziach i rękach pracowników. Askospory są głównym źródłem rozprzestrzeniania się choroby w górę upraw, a konidia — w dół.
Objawy uszkodzeń
W przypadku upraw ogórka grzyby Mycosphaerella cucumis powodują brązowe zmiany przy podstawie i na wyższych częściach łodygi. Na zmianach pojawiają się złotobrązowe gumowate krople, które są bardzo charakterystyczne dla tej choroby. Zmiany następnie pokrywają się czarnymi plamkami, czyli nowymi owocnikami z zarodnikami. Na liściach mogą pojawić się okrągłe i podłużne zmiany. W przypadku uprawy ogórka najważniejszym objawem jest wewnętrzna zgnilizna owoców, którą można rozpoznać z zewnątrz wyłącznie przez małe zwężenie wierzchołka dojrzałych owoców. Objawy na łodygach, liściach i wewnątrz owoców mogą występować w grupach lub pojedynczo.
Objawy uszkodzeń
Zapobieganie czarnej zgniliźnie zawiązków i pędów
Przed obsianiem:
- Usuń wszystkie resztki pouprawowe i zdezynfekuj szklarnię
- Wybierz odmianę, która jest mniej podatna na wewnętrzną zgniliznę owoców
- Używaj czystego materiału rozmnożeniowego
Podczas obsiewania i pomiędzy kolejnymi cyklami uprawy ogórka:
- Usuń wszystkie doniczki i części roślin z poprzedniej uprawy, które mogą być źródłem patogenu dla nowej uprawy
- Zapobiegaj kondensacji na wszystkich częściach roślin przez cały czas
- Dodatkowe nawożenie krzemem lub wapniem wzmacnia ściany komórkowe i utrudnia przedostawanie się grzybów do liści
- W obszarach, które mogą być objęte chorobą, zbierz kwiaty w ciągu dwóch dni od otwarcia (możliwe wyłącznie w przypadku upraw podwieszanych)
- Zerwij i usuń martwe i chore liście
Zapobiegaj chorobom roślin poprzez zapewnienie optymalnych warunków uprawy.