Czym są mączliki?
Mączliki nie są muchówkami, należą bowiem do rzędu pluskwiaków (Hemiptera). Wraz z mszycami oraz czerwcami należą do działu piersiodziobych (Sternorrhyncha). Mączliki należą do rodziny Aleyrodidae. Najpowszechniej występującymi gatunkami są mączlik szklarniowy (Trialeurodes vaporariorum) oraz mączlik ostroskrzydły (Bemisia tabaci). Oba te gatunki są szeroko rozpowszechnionymi i w gruncie rzeczy porównywalnymi wszystkożercami.
Szkody wyrządzone przez mączliki
Larwy mączlika potrzebują dużo białka do wzrostu, co sprawia, że spożywają znaczne ilości soku roślinnego. Zawiera on duże stężenie cukru, którego nadmiar jest wydalany przez larwy w postaci spadzi, przy czym większe larwy wytwarzają duże ilości. Może to mieć następujące konsekwencje:
- Jeśli populacja jest bardzo duża, żerowanie na soku roślinnym może mieć wpływ na fizjologię rośliny, w wyniku czego jej wzrost zostanie opóźniony. W pełnym słońcu liście mogą więdnąć i opadać. Takie uszkodzenie liści może z kolei wpływać na rozwój owoców i prowadzić do zmniejszenia plonu.
- Spożywanie soku roślinnego i wydzielanie spadzi przez mączliki zmniejsza walory estetyczne plonów. Jest to szczególnie ważne w przypadku roślin ozdobnych.
- Spadź odkładająca się na owocach sprawia, że stają się one lepkie. Do owocu przylegają zabrudzenia, co sprzyja rozwojowi czarnej pleśni (Cladosporium spp.). Zaatakowane owoce nie nadają się do sprzedaży. W poważnych przypadkach owoc gnije. Pleśń rozwija się także na liściach, ograniczając fotosyntezę i transpirację.
- Wirusy mogą być przenoszone pomiędzy roślinami, są do tego zdolne zarówno T. vaporariorum jak i B. tabaci.