Informacje ogólne
Mączlik szklarniowy (Trialeurodes vaporariorum) jest jednym z głównych szkodników roślin warzywnych i ozdobnych w szklarniach na całym świecie. Mączlik szklarniowy (Trialeurodes vaporariorum) pochodzi z tropikalnej i subtropikalnej Ameryki, prawdopodobnie z Brazylii lub Meksyku. Właściwymi żywicielami tego mączlika są setki gatunków roślin należących do różnych rodzin. Występuje na wielu uprawach, takich jak oberżyna, fasola, ogórek, słodka papryka, pomidor, róża, gerber i poinsecja.
Cykl rozwojowy i wygląd mączlika szklarniowego
Mączlik szklarniowy (Trialeurodes vaporariorum) przechodzi przez sześć stadiów rozwojowych: jajo, pierwsze, drugie, trzecie i czwarte stadium larwalne (często określane jako „poczwarka”, chociaż ściśle rzecz biorąc, nie jest to w tym przypadku określenie poprawne) i osobnik dorosły. Larwy znajdują się pod spodem młodych liści i mają owalny kształt. Larwy w pierwszym stadium rozwojowym (gąsienice) są ruchome, podczas gdy pozostałe stadia larw pozostają spłaszczone na liściu. Czwarte stadium larwalne przekształca się w białą, owalną osłonkę otoczoną pierścieniem sztywnych woskowych pręcików. Nazywa się to stadium poczwarki. Poczwarki te można znaleźć na najstarszych liściach.
Dorosły osobnik wyłania się z poczwarki przez szczelinę w kształcie litery T. Dorosłe mączliki szklarniowe można zwykle znaleźć w górnej części rośliny i na spodniej stronie młodych liści, gdzie składają swoje jaja. Po wstrząśnięciu zarażonymi roślinami osobniki dorosłe najpierw zaczną latać, a następnie powrócą na spodnią część liści. Dorosły osobnik mączlika szklarniowego (Trialeurodes vaporariorum) ma dobrze rozwinięty nakłuwająco-ssący aparat gębowy i zaczyna żywić się sokiem roślinnym wkrótce po przekształceniu się z poprzedniego stadium. Owad jest pokryty białą woskową substancją.
Objawy uszkodzeń
Larwy mączlika potrzebują dużo białka do wzrostu, a więc spożywają znaczne ilości soku roślinnego. Zawiera on dużą stężenie cukru, którego nadmiar jest wydalany przez larwy w postaci spadzi, przy czym większe larwy wytwarzają duże ilości. Uszkodzenia, jakie mączlik wyrządza w uprawach, powstają na skutek wysysania soku z liści rośliny i wydzielenia spadzi. Może to mieć następujące konsekwencje:
- Jeśli populacja jest bardzo duża, żerowanie na soku roślinnym może mieć wpływ na fizjologię rośliny, w wyniku czego jej wzrost zostanie opóźniony. W pełnym słońcu liście mogą więdnąć i opadać. Takie uszkodzenie liści może z kolei wpływać na rozwój owoców i prowadzić do zmniejszenia plonu.
- Spadź odkładająca się na owocach sprawia, że stają się one lepkie. Do owocu przylegają zabrudzenia, co sprzyja rozwojowi czarnej pleśni (Cladosporium spp.), na skutek czego owoce nie nadają się do sprzedaży. W poważnych przypadkach owoc gnije. Pleśń rozwija się także na liściach, ograniczając fotosyntezę i transpirację.
- Wirusy mogą być przenoszone.
- Spożywanie soku roślinnego i wydzielanie spadzi przez mączliki zmniejsza walory estetyczne plonów. Jest to szczególnie ważne w przypadku roślin ozdobnych.