Coleoptera

Chrząszcze

Czym są chrząszcze?

Chrząszcze należą do rzędu Coleoptera, powszechnie znanej grupy owadów łatwo rozpoznawalnych ze względu na ich twarde pokrywy skrzydeł (elytry). Obejmując ponad 350 000 znanych gatunków, Coleoptera jest najliczniejszym z wszystkich rzędów owadów, który wykazuje ogromną różnorodność pod względem postaci, rozmiarów i budowy ciała. Niektórzy z przedstawicieli tego gatunku są groźnymi szkodnikami roślin uprawnych oraz magazynowanych plonów. Znamy też wiele pożytecznych chrząszczy. Jednym z nich są biedronki, które skutecznie zwalczają wiele gatunków mszyc.

Chrząszcze przechodzą całkowitą metamorfozę – ich larwy nie przypominają postaci dorosłej, a przed osiągnięciem stadium dorosłego osobnika muszą przejść przez stadium poczwarki. Larwy posiadają aparaty gębowe, które wykorzystują do żywienia się tym samym pokarmem co osobniki dorosłe. Poczwarki nie tworzą kokonu – często wykazują wiele podobieństw do osobników dorosłych. Dorosłe chrząszcze posiadają zwykle parę błoniastych skrzydeł pod pokrywami skrzydłowymi. Wiele chrząszczy jest sprawnymi lotnikami, ale niektórzy przedstawiciele tego gatunku nie mają tej umiejętności.

Play

Cykl rozwojowy chrząszczy

Gatunek chrząszcza

Play

Filmy na temat zwalczania chrząszczy

Zapraszamy do obejrzenia filmu lub odwiedzenia naszego kanału w serwisie YouTube, gdzie można zobaczyć nasze produkty do zwalczania chrząszczy w działaniu.

Potrzebujesz pomocy?