Lepidoptera

Gąsienice

Czym są gąsienice?

Gąsienice są larwami motyli i ciem. Motyle i ćmy tworzą rodzinę Lepidoptera, czyli łuskoskrzydłych – dużą grupę liczącą przeszło 150 000 gatunków, które łatwo rozróżnić od innych owadów. Wiele gatunków motyli aktywnych w ciągu dnia charakteryzuje się kolorowym ubarwieniem, natomiast ćmy latające w nocy są zazwyczaj niepozorne – brązowawe lub szarawe. Dorosłe motyle nie wyrządzają szkód w uprawach ze względu na to, ze żywią się nektarem. W przeciwieństwie do nich gąsienice mają gryzące i żujące aparaty gębowe, które wykorzystują do zjadania dużych ilości tkanki roślinnej. Wiele gatunków powoduje szkody w uprawach.

Najbardziej szkodliwe gąsienice występujące w szklarniach należą do największej z rodzin wchodzących w skład rzędu motyli – Noctuidae (sówkowate). Większość dorosłych osobników należących do tej rodziny prowadzi nocny tryb życia. Przepoczwarczenie gąsienic odbywa się głównie w glebie. Inną rodziną, w której występuje szereg gatunków niszczących uprawy szklarniowe, są zwójkowate (Tortricidae). Ich nazwa pochodzi od faktu, że ich gąsienice często żyją w zwiniętych liściach. Choć niektóre gatunki żywią się jednym rodzajem roślin, większość z nich to wszystkożercy.

Play

Cykl rozwojowy gąsienic

Play

Filmy na temat zwalczania gąsienic

Zapraszamy do obejrzenia filmu lub odwiedzenia naszego kanału w serwisie YouTube, gdzie można zobaczyć nasze produkty do zwalczania gąsienic w działaniu.

Potrzebujesz pomocy?