Czym są gąsienice?
Gąsienice są larwami motyli i ciem. Motyle i ćmy tworzą rodzinę Lepidoptera, czyli łuskoskrzydłych – dużą grupę liczącą przeszło 150 000 gatunków, które łatwo rozróżnić od innych owadów. Wiele gatunków motyli aktywnych w ciągu dnia charakteryzuje się kolorowym ubarwieniem, natomiast ćmy latające w nocy są zazwyczaj niepozorne – brązowawe lub szarawe. Dorosłe motyle nie wyrządzają szkód w uprawach ze względu na to, ze żywią się nektarem. W przeciwieństwie do nich gąsienice mają gryzące i żujące aparaty gębowe, które wykorzystują do zjadania dużych ilości tkanki roślinnej. Wiele gatunków powoduje szkody w uprawach.
Najbardziej szkodliwe gąsienice występujące w szklarniach należą do największej z rodzin wchodzących w skład rzędu motyli – Noctuidae (sówkowate). Większość dorosłych osobników należących do tej rodziny prowadzi nocny tryb życia. Przepoczwarczenie gąsienic odbywa się głównie w glebie. Inną rodziną, w której występuje szereg gatunków niszczących uprawy szklarniowe, są zwójkowate (Tortricidae). Ich nazwa pochodzi od faktu, że ich gąsienice często żyją w zwiniętych liściach. Choć niektóre gatunki żywią się jednym rodzajem roślin, większość z nich to wszystkożercy.
Szkody wyrządzone przez gąsienice
Gąsienice mogą spowodować znaczne szkody ekonomiczne. Większość gatunków żywi się liśćmi i młodymi pędami, a ze względu na duże zapotrzebowanie na pożywienie są w stanie szybko zniszczyć roślinę. Niewielkie gąsienice nie są w stanie żuć i dlatego zwykle żerują na spodniej stronie liści. Powoduje to zjawisko nazywane efektem okna, w wyniku którego nabłonek górnej powierzchni liścia pozostaje nienaruszony. Młode gąsienice często występują w grupach, następnie rozchodzą się po roślinie w miarę rozwoju. Wraz ze wzrostem ich wielkości rosną także powodowane przez nie zniszczenia – z liści zaatakowanych przez gąsienice często pozostaje jedynie nerw główny. Większe gąsienice mogą także żywić się kwiatostanami, owocami i wierzchołkami wzrostowymi roślin. Niektóre gatunki drążą otwory w liściach, owocach i łodygach, co utrudnia ich wykrywanie i zwalczanie. Poza zjadaniem roślin gąsienice niszczą je także, pozostawiając duże ilości odchodów.