Autographa gamma

Błyszczka jarzynówka

Informacje ogólne

Błyszczka jarzynówka (Autographa gamma) to ćma migrująca, która występuje w północnych częściach Europy do listopada i przenosi się z powrotem na południe Europy w miesiącach zimowych. Ćmy mogą latać na odległość od 2000 do 2500 km. W klimacie umiarkowanym gatunek wytwarza od jednego do dwóch nachodzących na siebie pokoleń, przy czym to drugie pokolenie od sierpnia wywołuje wiele szkód w uprawach rolnych, w szczególności w roślinach kapustowatych. Błyszczka jarzynówka (Autographa gamma) żywi się roślinami z 14 rodzin i czasami występuje również w uprawach szklarniowych, takich jak słodka papryka, sałata, fasola, chryzantemy i różne inne rośliny ozdobne, gdzie może powodować znaczne szkody.

Cykl rozwojowy i wygląd błyszczki jarzynówki

Skrzydła przednie błyszczki jarzynówki (Autographa gammamają rozmaite oznaczenia, od różnych odcieni brązu do szarego, ale najbardziej charakterystyczną cechą jest nieregularny biały znak. Druga para skrzydeł jest brązowa z szerokim, ciemnym paskiem wzdłuż krawędzi. Ich ciało jest jasnobrązowe i owłosione, a czułki długie i cienkie. Ćmy latają zarówno w dzień, jak i w nocy, często w dużych rojach. Latają szybko z kwiatu na kwiat, często odpoczywając ze skrzydłami złożonymi jak dach nad ciałem.

Samica składa do 2000 jaj na spodniej stronie liści rośliny żywicielskiej, zwykle osobno, ale czasami w małych grupach. Jaja te są szarawobiałe, z niebieskoszarym środkiem i nieregularną powierzchnią. Gąsienice mają małą główkę, która ma kolor od szarozielonego do brązowozielonego, czasem z czarną linią na boku. Ich ciało jest pokryte sztywnymi włosami i jest zwykle zielonkawe z jasnym paskiem na boku. Na każdym segmencie, poniżej paska na boku, znajduje się ciemna kropka. Na ich grzbiecie widnieją naprzemiennie jasne i ciemne paski. Charakterystyczną cechą tej gąsienicy jest ruch wahadłowy jej przedniego końca. Gąsienice te są aktywne w nocy. Gdy gąsienica osiągnie dorosłość, tworzy zielonkawą lub czarną poczwarkę, w liściach, splecionych jedwabnymi nićmi lub w odpowiedniej kryjówce zakopanej w materiale szklarniowym.

Zwalczanie błyszczki jarzynówki