


Informacje ogólne
Błyszczka jarzynówka (Autographa gamma) to ćma migrująca, która występuje w północnych częściach Europy do listopada i przenosi się z powrotem na południe Europy w miesiącach zimowych. Ćmy mogą latać na odległość od 2000 do 2500 km. W klimacie umiarkowanym gatunek wytwarza od jednego do dwóch nachodzących na siebie pokoleń, przy czym to drugie pokolenie od sierpnia wywołuje wiele szkód w uprawach rolnych, w szczególności w roślinach kapustowatych. Błyszczka jarzynówka (Autographa gamma) żywi się roślinami z 14 rodzin i czasami występuje również w uprawach szklarniowych, takich jak słodka papryka, sałata, fasola, chryzantemy i różne inne rośliny ozdobne, gdzie może powodować znaczne szkody.
Cykl rozwojowy i wygląd błyszczki jarzynówki
Skrzydła przednie błyszczki jarzynówki (Autographa gamma) mają rozmaite oznaczenia, od różnych odcieni brązu do szarego, ale najbardziej charakterystyczną cechą jest nieregularny biały znak. Druga para skrzydeł jest brązowa z szerokim, ciemnym paskiem wzdłuż krawędzi. Ich ciało jest jasnobrązowe i owłosione, a czułki długie i cienkie. Ćmy latają zarówno w dzień, jak i w nocy, często w dużych rojach. Latają szybko z kwiatu na kwiat, często odpoczywając ze skrzydłami złożonymi jak dach nad ciałem.
Samica składa do 2000 jaj na spodniej stronie liści rośliny żywicielskiej, zwykle osobno, ale czasami w małych grupach. Jaja te są szarawobiałe, z niebieskoszarym środkiem i nieregularną powierzchnią. Gąsienice mają małą główkę, która ma kolor od szarozielonego do brązowozielonego, czasem z czarną linią na boku. Ich ciało jest pokryte sztywnymi włosami i jest zwykle zielonkawe z jasnym paskiem na boku. Na każdym segmencie, poniżej paska na boku, znajduje się ciemna kropka. Na ich grzbiecie widnieją naprzemiennie jasne i ciemne paski. Charakterystyczną cechą tej gąsienicy jest ruch wahadłowy jej przedniego końca. Gąsienice te są aktywne w nocy. Gdy gąsienica osiągnie dorosłość, tworzy zielonkawą lub czarną poczwarkę, w liściach, splecionych jedwabnymi nićmi lub w odpowiedniej kryjówce zakopanej w materiale szklarniowym.
Objawy uszkodzeń
Larwy żywią się liśćmi, powodując typowe szkody wywoływane przez gąsienice. Żerowanie powoduje uszkodzenia naskórka liścia i ogonków liściowych, szkieletowe liście, gromadzenie się nalotu i niszczenie punktów wzrostu.
