

Informacje ogólne
Gatunek Phomopsis sclerotioides jest patogenem roślinnym atakującym dyniowate i powodującym czarną zgniliznę korzeni dyniowatych.
Cykl rozwojowy i wygląd czarnej zgnilizny korzeni dyniowatych
Phomopsis sclerotioides może przetrwać w glebie i jest silnym konkurentem saprofitycznym, co oznacza, że może szybko kolonizować „czyste” lub wysterylizowane gleby i podłoża. Grzyb ten gromadzi się w skupiskach, a zatem dezynfekcja musi zostać przeprowadzona dokładnie i równomiernie. Gatunek Phomopsis sclerotioides tworzy sklerocja, które mogą przetrwać niekorzystne warunki przez lata w glebie, ale niewiele więcej wiadomo na temat cyklu życia tego gatunku. Grzyby są przenoszone przez cząsteczki wody, powietrza i gleby.
Objawy uszkodzeń
Grzyb Phomopsis sclerotioides powoduje szaroczarne plamy na korzeniach ogórka. Uszkodzenia są nieznacznie zapadnięte i najczęściej tworzą się wokół miejsca rozgałęzienia bocznych korzeni i włosów korzeniowych. Zmiany mogą się rozrastać i otaczać korzeń. Korzeń przybiera barwę od żółtobrązowej po czarną i ostatecznie obumiera. Czarne zmiany z owocnikami występują najczęściej w temperaturach około 20°C, podczas gdy w temperaturze 10°C zmiany mają barwę jasnobrązową. Zmiany mogą być otoczone ciemną tkanką o wyglądzie czarnych pasków.
Choroba jest zwykle ograniczona do kilku korzeni, ale w ciężkich przypadkach może dojść do zakażenia wszystkich korzeni. W końcowym stadium choroby pozostaje jedynie tkanka przewodząca, ponieważ kora (warstwa zewnętrzna) ulega procesom gnilnym. Zakażenie we wczesnych stadiach uprawy prowadzi do zahamowania wzrostu i rozwoju mniejszych liści o intensywnym zielonym kolorze. Ciężka infekcja na tym etapie może skutkować obumarciem roślin. W przypadku mniej poważnej infekcji pędy mogą więdnąć w późnym stadium uprawy, jednak jeżeli ilość dostępnej wody była w jakikolwiek sposób ograniczona podczas wcześniejszych okresów wysokiego parowania, więdnięcie może nastąpić wcześniej. W zwiędłych roślinach korona na pierwszy rzut oka wygląda na przemoczoną: jest jasnobrązowa i zapadnięta, a następnie zmienia kolor na czarny z bursztynowymi zarodnikami. We wczesnym stadium tej choroby trudno ją odróżnić od innych rodzajów schorzeń powodujących więdnięcie.
Grzyb może również powodować czarną zgniliznę owoców.
Objawy uszkodzeń
Zapobieganie czarnej zgniliźnie korzeni dyniowatych
- Przeprowadź test na obecność grzybów Phomopsis sclerotioides z wykorzystaniem narzędzi molekularnych przed sadzeniem
- Użyj odpornej podkładki Cucurbita ficifolia
- Przeprowadź sterylizację parową gleby/podłoża
- Fumigacja przy użyciu środków dezynfekujących gleby jest skuteczna tylko przy równomiernym zastosowaniu
Uwaga: ponieważ ten grzyb może szybko ponownie skolonizować glebę/podłoże, dezynfekcję należy przeprowadzać co najmniej raz w roku - Zdezynfekuj roztwór do nawożenia i wodę do nawadniania
Zapobiegaj chorobom roślin poprzez zapewnienie optymalnych warunków uprawy.