Użyj do
Capsanem może być stosowany do biologicznego zwalczania różnych szkodników owadzich w uprawach pod osłonami i polowych. Zachowuje skuteczność w szerokim zakresie temperatur. Produkt można również stosować jako oprysk dolistny
Szkodniki
- Gąsienice (Lepidoptera): skośnik pomidorowy (Tuta absoluta); ćma Duponchelia fovealis; ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis); ćma Crambus hortuellus; sówkowate: Spodoptera spp.; sówka bawełnówka egipska (Spodoptera littoralis); słonecznica orężówka (Helicoverpa spp.); błyszczka (Chrysodeixis chalcites); rolnica gwoździówka (Agrotis spp.); błyszczka jarzynówka (Autographa gamma)
- Larwy chrząszczy (Coleoptera): stonka ziemniaczana (Leptinotarsa decemlineata); chrząszcz (Capnodis tenebrionis)
- Larwy muchówek (Diptera): wodarkowate (Scatella spp.); koziułkowate (Tipula spp.)
- Pluskwiaki (Hemiptera): tasznikowate (Nesidiocoris tenuis); prześwietlik platanowy (Corythucha ciliata)
- Turkucie: turkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa), turkucie z gatunku Neoscapteriscus
Zasada działania
Sposób działania
Nicienie dostają się do wnętrza szkodnika, a następnie uwalniają w jego ciele symbiotyczne bakterie. Bakterie te przekształcają tkankę nosiciela w źródło pożywienia, gdzie rozwijają i rozmnażają się nicienie. Po zaatakowaniu szkodnik umiera w ciągu kilku godzin lub dni.
Efekt wizualny
Zainfekowane szkodniki są zazwyczaj trudne do znalezienia. Zainfekowane szkodniki żerujące na liściach zwykle spadają na ziemię. Zainfekowane szkodniki w strefie korzeniowej zmieniają barwę na żółtą lub brązową, ale mogą być trudne do znalezienia ze względu na szybki rozkład.
Specyfikacja produktu
Wielkość opakowania |
|
Stadium rozwoju | Zainfekowane larwy trzeciego stadium (L3). |
Stężenie | 86% Steinernema carpocapsae – 14% obojętny biodegradowalny materiał nośny. |
Instrukcja stosowania
Przygotowanie
- Wyjąć saszetki z pudełka i pozostawić w temperaturze pokojowej na 30 minut.
- Zawartość saszetek wsypać do wiadra zawierającego co najmniej 2 litry wody na saszetkę (temperatura wody: 15–20°C/59-68°F).
- Dobrze wymieszać i odczekać 5 minut, aż produkt nasiąknie.
- Ponownie wymieszać i wlać zawartość do napełnionego do połowy zbiornika opryskiwacza (z wyjątkiem mieszanek zbiornikowych z kompatybilnym preparatem).
- Nieustannie mieszać roztwór w zbiorniku (np. przy pomocy pompy recyrkulacyjnej).
- Uzupełnić zbiornik opryskiwacza odpowiednią ilością wody.
- W przypadku mieszanki zbiornikowej z kompatybilnym preparatem dodać Capsanem na końcu, do całkowicie napełnionego zbiornika.
- Stosować bezpośrednio po przygotowaniu roztworu do oprysku.
Stosowanie
- Nicienie można aplikować za pomocą konewki, rozpylacza, zraszacza, opryskiwaczy plecakowych i pojazdowych.
- Aby nie dopuścić do powstawania zatorów, należy usunąć wszystkie filtry, zwłaszcza jeśli mają one mniej niż 0,3 mm (50 mesh).
- W przypadku dyszy ciśnienie robocze nie może przekraczać 20 barów/290 psi.
- Stosować dysze o średnicy min. 0,5 mm (500 mikronów – 35 mesh). Preferowane są stożkowe dysze zraszające o dużej przepustowości.
- Należy przez cały czas mieszać roztwór, aby zapobiec osiadaniu nicieni na dnie zbiornika opryskiwacza.
- Unikać spryskiwaczy wyposażonych w pompy odśrodkowe lub tłokowe.
- Temperatura wody w zbiorniku nie może przekraczać 25°C/77°F, a pH musi wynosić od 4 do 8.
- Równomiernie spryskać roztworem powierzchnię gleby/podłoża.
Stosowanie w systemach nawadniających:
- Zaleca się stosowanie systemów nawadniania z kompensacją ciśnienia. Jeśli takie rozwiązanie nie jest dostępne, zaleca się opryskiwanie lub zraszanie. W przypadku korzystania z systemu Dosatron/Venturi należy skontaktować się z lokalnym przedstawicielem w celu uzyskania szczegółowych porad.
- Niezwłocznie po przygotowaniu roztworu należy go zużyć. Niewskazane jest przechowywanie wymieszanego roztworu.
Dawkowanie
Capsanem stosuje się zazwyczaj w dawce od 250 000 do 500 000 nicieni na m² w przypadku stosowania na glebę oraz od 1 do 3 milionów nicieni na litr w przypadku stosowania na liście (aż do spłynięcia). W celu uzyskania dodatkowych informacji należy zapoznać się z etykietą produktu.
Czas stosowania
Czas i częstotliwość stosowania zależą od gatunku szkodnika i środowiska uprawy – wilgotności względnej, wilgotności gleby i temperatury. Aby uzyskać porady dotyczące najlepszej strategii zwalczania szkodników, należy skonsultować się z doradcą firmy Koppert lub autoryzowanym dystrybutorem produktów Koppert.
Warunki środowiskowe
- Steinernema carpocapsae wykazuje aktywność w temperaturach 14–34°C/57–93°F, jednak funkcjonuje optymalnie w temperaturach 19–31°C/66–88°F.
- Temperatura gleby lub powietrza poniżej 5°C/41°F lub powyżej 35°C/95°F może być śmiertelna dla nicieni.
- Promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest szkodliwe dla nicieni, dlatego nie należy ich rozprowadzać przy bezpośrednim nasłonecznieniu.
- Kilka dni po zastosowaniu wilgotność gleby musi być utrzymywana na wysokim poziomie. Jeśli to możliwe, należy nawodnić uprawę przed zastosowaniem i bezpośrednio po nim.
- W przypadku stosowania na liściach produkt Capsanem należy stosować do oprysków, gdy wilgotność względna powietrza przekroczy 75%. Po zakończeniu oprysku utrzymywać wilgotność na tym poziomie przez kilka godzin.
- Dodanie adiuwanta lub środka utrzymującego wilgotność / powstrzymującego wysychanie może przynieść dodatkowe korzyści. Poproś swojego przedstawiciela/dystrybutora firmy Koppert o więcej informacji.
- Spryskiwać wieczorem (lub w niektórych przypadkach rano), pozwalając, aby nicienie pracowały przez kilka godzin przy optymalnej temperaturze i wilgotności, zgodnie z powyższymi wytycznymi.
Skutki uboczne i zgodność
- Pestycydy mogą mieć bezpośredni i pośredni wpływ na produkty biologiczne
- Zgodnie z ogólną zasadą dotyczącą mieszanin zbiornikowych należy zawsze dodawać nicienie do całkowicie wypełnionego zbiornika zawierającego kompatybilny preparat
- Produkt jest bezpieczny dla większości pożytecznych owadów i roztoczy, ale w przypadku opryskiwania liści bezpośredni kontakt z produktem może być szkodliwy dla niektórych gatunków
Sprawdź naszą bazę danych dotyczącą skutków ubocznych lub skontaktuj się z lokalnym przedstawicielem firmy Koppert w celu uzyskania szczegółowych porad.
Postępowanie z produktem
Czas przechowywania po odbiorze
Data ważności na opakowaniu. Średnio produkt może być przechowywany przez 2–3 miesiące.
Temperatura przechowywania
Przechowywać w temperaturze od 2°C do 6°C (35-43°F) w wentylowanej lodówce/chłodni.
Warunki przechowywania
Po odbiorze produktu należy wyjąć opakowania z izolacyjnego opakowania transportowego. Do czasu użycia przechowywać w ciemnej, wentylowanej lodówce/chłodni.
Do pobrania
Obowiązują ogólne warunki firmy Koppert (spółki Koppert B.V. i jej spółek zależnych). Należy używać wyłącznie produktów dopuszczonych do stosowania na danym gatunku roślin w kraju i regionie klienta. Zawsze przestrzegaj lokalnych wymogów dotyczących rejestracji. Firma Koppert nie ponosi odpowiedzialności za nieuprawnione użycie. Firma Koppert nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne pogorszenie jakości produktów w wyniku ich przechowywania przez okres dłuższy niż zalecany lub w niewłaściwych warunkach.