Gryllotalpa gryllotalpa

Turkuć podjadek

Adult form of the European mole cricket Gryllotalpa gryllotalpa
Adult form of the European mole cricket Gryllotalpa gryllotalpa

Informacje ogólne

Turkuć podjadek jest owadem wszystkożernym (polifag), który odżywia się zarówno wieloma częściami roślin jak i bezkręgowcami (głównie drutowcami i pędrakami, a także drobnymi ślimakami i dżdżownicami).

W Polsce jest bardzo pospolity, najliczniej występujący w lekkich glebach lekkich, próchniczych i dobrze spulchnionych. Uszkodzenia roślin powodują zarówno larwy, jak i osobniki dorosłe, przy czym największe szkody powodują larwy żerujące wiosną. Zaleca się lustrowanie upraw w czasie wschodów – o obecności turkucia będzie świadczyć uniesiona ziemia oraz więdnące, żółknące i zasychające rośliny.

Cykl życia i wygląd turkucia podjadka

Turkuć podjadek ma znacznie powiększone, łopatowate przednie kończyny, z ostrymi wyrostkami ułatwiającymi kopanie podziemnych korytarzy. Dorosły osobnik ma 45-70 mm długości, w kolorze od szarobrązowego do żółtawobrązowego. Ciało jest tęgie, walcowate, pokryte drobnymi włoskami. Tylne skrzydła błoniaste są ukryte pod przednią warstwą skrzydeł skórzastych.

Owady drążą tunele w glebie, kilka centymetrów pod ziemią. W okresie godowym samce wabią samice, a do zapłodnienia dochodzi pod ziemią. Po kryciu samice tworzą dużą podziemną komorę, w której składają 100-300 jaj. Jaja wykluwają się w ciągu 2-3 tygodni, ale samica nadal opiekuje się potomstwem, dopóki larwy nie osiągną drugiego stadium rozwojowego. Po tym czasie larwy odchodzą, aby żerować i rozwijać się niezależnie. Rozwój od jaja do dorosłego osobnika zdolnego do rozrodu trwa około 2 lat.