Informacje ogólne
Gatunek Venturia inaequalis jest workowcem, który wywołuje parch jabłoni
Cykl rozwojowy i wygląd parcha jabłoni
Gatunek Venturia inaequalis zimuje w postaci niedojrzałych owocników w zainfekowanych opadłych liściach lub w zmianach na gałązkach. Te niedojrzałe owocniki lub pseudotecja dojrzewają zimą i tworzą askospory. W zależności od temperatury askospory dojrzewają, a następnie są uwalniane po zamoczeniu. Askospory są przenoszone przez wiatr na drzewa owocowe i zaczynają kiełkować w kontakcie z wodą. Zarażają roślinę poprzez bezpośrednią penetrację nabłonka, a następnie rozwijają się między nabłonkiem a epidermą komórek roślinnych.. Powoduje to powstanie zmian, na których tworzą się konidiofory zawierające konidia, które przechodzą przez nabłonek. Bezpłciowe konidia są uwalniane i powtarzają cykl infekcji nowych części roślin i produkcji zarodników. Jesienią grzyb wytwarza nowe pseudotecja w liściach, które już opadły z drzew.
W odpowiedzi na infekcję rośliny produkują korek jako mechanizm obrony przed dalszym wzrostem grzyba. W odmianach, które są bardziej odporne, następuje to szybciej, więc zmiany są mniejsze.
Na podstawie przeprowadzonych badań dotyczących wpływu warunków klimatycznych na uwalnianie askospor i ryzyko infekcji opracowano systemy wspomagania decyzji. Systemy takie ostrzegają plantatorów o sprzyjających okresach i informują, kiedy można się ich spodziewać. Askospory są uwalniane przy dużych opadach deszczu. Kiełkują w temperaturze od 6 do 26°C. W optymalnych temperaturach, mieszczących się w zakresie od 18 do 24°C, wymagane jest tylko 9 godzin wilgotności liści, natomiast w niższych temperaturach czas potrzebny do skutecznej infekcji wydłuża do 12–28 godzin wilgotności liści. Konidia potrzebują również wody do kiełkowania.
Objawy uszkodzeń
Grzyb Venturia inaequalis powoduje parcha jabłoni, który początkowo objawia się zmianami na kwiatach, liściach, ogonkach i owocach, a czasem na gałązkach i łuskach pąków. Zmiany mają barwę oliwkowozieloną. Po wytworzeniu zarodników zmiany stają się szare i puszyste. Zmiany wywołane przez askospory są bardziej ograniczone, podczas gdy uszkodzenia spowodowane przez konidia rozprzestrzeniają się szybciej i mogą się zlewać. Zakażone owoce i liście mogą przedwcześnie opadać. Mechanizm obronny roślin polega na wytwarzaniu korowych pierścieni wokół zmian, aby zapobiec dalszej inwazji tkanki przez grzyby. Późne zakażenie owoców powoduje jedynie niewielkie ciemne zmiany, które mogą nie zostać zauważone przed zbiorami.
Objawy uszkodzeń
Zapobieganie parchowi jabłoni
- Używaj odpornych odmian
- Przycinaj rośliny w celu zapewnienia dobrej cyrkulacji powietrza, co przyspiesza wysychanie liści
- Zniszcz opadłe liście jesienią/zimą
- Spryskaj opadłe liście mocznikiem
- Upewnij się, że populacja drobnoustrojów, jak również makroorganizmy, takie jak dżdżownice, nie zostaną uszkodzone przez np. zastosowanie związków przeciwko rakowi łodygi, ponieważ pomagają one w rozkładzie zainfekowanych liści
Zapobiegaj chorobom roślin poprzez zapewnienie optymalnych warunków uprawy.