Kategoria: Aktualności
Data publikacji: marca 29, 2022

Korowódka dębówka / Korowódka sosnówka

Korowódka dębówka Thaumetopoea processionea Korowódka sosnówka Thaumetopoea pinivora

„O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa,

W brązie zachodu kute wieczornym promieniem,

Nad wodą, co się pawich barw blaskiem rozlewa,

Pogłębiona odbitych konarów sklepieniem”.

Leopold Staff, „Wysokie drzewa”

Wysokie drzewa obrazują potęgę przyrody. Niestety ich wzrost i dobra kondycja jest zagrożona przez działalność szkodników m.in. motyla nocnego - korowódki dębówki oraz korowódki sosnówki. Szkodniki te od dawna stanowią wyzwanie dla władz lokalnych i zarządców terenów zielonych, próbujących ochronić dęby i sosny przed ich żerowaniem. Korowódka dębówka i sosnówka początkowo występowały w Europie w obrębie Morza Śródziemnego. Ostatnio zaobserwowano jednak zwiększenie obszaru żerowania w głąb kontynentu.

Obecność tego szkodnika można stwierdzić po licznych wygryzieniach liści. Największe zagrożenie stanowią gąsienice korowódki. Żyją one w gęstych sieciach zawierających ekskrementy i zrzucaną skórę z trującymi włoskami, które mogą podrażniać skórę. Włoski występują u gąsienic od III fazy rozwoju i mogą być szkodliwe dla ludzi, zwierząt.

Entonem

Koppert od wielu lat hoduje naturalnego wroga korowódki. Produkt jest sprzedawany pod nazwą Entonem. Produkt zawiera entomopatogeniczne nicienie, które okazały się skutecznym sposobem naturalnego zwalczania gąsienic. Stosowanie nicieni pozwala na zwalczenie szkodnika drzew jego początkowych fazach rozwoju. Im młodsza gąsienica, tym większa szansa na wyeliminowanie korowódki. Szybka aplikacja zwalcza szkodnika przed wytworzeniem przez niego toksycznych włosków, które są szczególnie niebezpieczne

Aplikacja

Aplikacja produktu Entonem powinna być wykonana w kwietniu/maju. Przy dużym nasileniu szkodnika potrzebne są dwa zastosowania w sezonie. Jak działają nicienie? Kiedy dojdzie do spotkania z gąsienicami, penetrują je przez naturalne otwory w ich ciele. Nicienie następnie wydalają bakterie z przewodu pokarmowego, które przekształcają tkankę gąsienic w źródło pożywienia. Żerują na gąsienicach, zwalczając je w ciągu kilku dni.

Kluczowe jest działanie we wczesnych fazach rozwoju korowódki. Gdy drzewa nie wykształciły jeszcze masy liści, łatwiej doprowadzić do kontaktu nicieni z gąsienicami. Dodatkowo, wczesna aplikacja i mechanizm działania produktu Entonem, zabijaja mniej innych gąsienic co oznacza, że jest to działanie nie jest zagrożeniem dla bioróżnorodności.

Feromony

Podczas zwalczania korowódki dębówki i korowódki sosnówki warto zastosować również lejkowe pułapki feromonowe. Wyłapią one dorosłe osobniki i pozwolą ocenić stopień natężenia szkodnika. Warto zawiesić je na drzewach w lipcu i sierpniu.

Podsumowując - Entonem jest skuteczny już w pierwszych fazach rozwoju korowódki, jest w 100% naturalny i pomaga zachować bioróżnorodność.