Kategoria: Aktualności
Data publikacji: czerwca 06, 2024

Tuta(j) działa ochrona biologiczna

Larva of the Tomato leafminer Tuta absoluta

Skośnik pomidorowy (Tuta absoluta) dobrze przystosował się do umiarkowanego klimatu w Polsce. Pierwotnie zamieszkujący kraje Afryki i Ameryki Południowej, po raz pierwszy został zarejestrowany w Hiszpanii w 2008 roku. Larwy tego szkodnika żerują na łodygach, liściach oraz owocach, co stanowi poważne zagrożenie dla upraw szklarniowych pomidorów, papryki, ziemniaków oraz innych roślin z rodziny psiankowatych. Jak skutecznie i bezpiecznie zwalczyć skośnika?

Niewielkie rozmiary, wielka moc

Nicienie entomopatogeniczne są coraz szerzej stosowane w różnego rodzaju uprawach. Nic dziwnego, są wysoce skuteczne i łatwe w aplikacji. Gatunek Steinernema feltiae (produkt Entonem) bardzo dobrze sprawdzi się w zwalczaniu gąsienic skośnika w postaci aplikacji nalistnej. Nicienie wnikną do wnętrza gąsienicy, po czym doprowadzą do jej śmierci, używając symbiotycznych bakterii. Po namnożeniu się w ciele martwego szkodnika, nowe pokolenie nicieni będzie aktywnie poszukiwało nowego żywiciela.

Stosowanie pożytecznych nicieni jest w pełni bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Nie mogą one bowiem żyć i się rozmnażać poza ciałem żywiciela-szkodnika. Gatunek Steinernema feltiae jest odporny na niskie temperatury (aktywność już od 5°C). Oznacza to, że w przypadku upraw niedogrzewanych może być stosowany prewencyjnie po zakupie materiału szkółkarskiego.

Innego typu mikroorganizmami ograniczającymi populację skośnika są bakterie Bacillus thuringiensis. Ten znany i naturalny wróg zwłaszcza młodych gąsienic jest najstarszym produktem używanym do zwalczania Tuty. Wariant kurstaki szczep ABTS 351 znajdziemy w biologicznym insektycydzie DiPEL DF, natomiast wariant aizawai szczep ABTS 1857 w biologicznym insektycydzie XenTari WG. Oba służą do sporządzenia zawiesiny wodnej do aplikacji nalistnej. Po rozpyleniu na uprawie gąsienica Tuta absoluta pobiera bakterie podczas żerowania. Bakterie przyczyniają się do zatrucia szkodnika i jego śmierci w ciągu zaledwie kilku dni.

Wymienione insektycydy można podawać jednocześnie z pożytecznymi nicieniami. Dzięki temu nie tylko poprawimy skuteczność ochrony, ale również oszczędzimy cenny czas i pieniądze.

Pluskwiak z niemałym apetytem

W uprawie pomidorów szklarniowych standardowym działaniem jest introdukcja Macrolophus pygmaeus do zwalczania mączlika. Ten niewielki pluskwiak zamieszkujący tekturowe zawieszki i biodegradowalną tacę w produkcie Mirical, wspomaga również zwalczanie skośnika pomidorowego. Tacki i zawieszki z Macrolophus pygmaeus można wprowadzić na młodych roślinach, jednak konieczne jest zapewnienie dodatkowego pokarmu, dzięki któremu dziubałeczek jest w stanie złożyć maksymalną ilość jaj. Zastosowanie takiej strategii umożliwi utrzymanie populacji i zapobiegnięcie namnażania się szkodników.

Podsumowując, choć Tuta absoluta stanowi poważne wyzwanie w uprawie pomidorów, istnieją skuteczne i biologiczne metody kontroli populacji tego szkodnika. Dzięki zrównoważonemu podejściu opartemu na wyborze odpowiednich metod biologicznych, takich jak pożyteczne nicienie czy drapieżne pluskwiaki, możliwe jest realne ograniczenie szkód w uprawach pomidorów. Warto pamiętać o konieczności zachowania równowagi ekosystemu i unikania nadmiernego stosowania środków chemicznych, które nie tylko charakteryzują się niską skutecznością zwalczania tego szkodnika, ale również mogą zaszkodzić jego naturalnym wrogom. Stosując biologiczne produkty i środki ochrony roślin, możemy osiągnąć tak ważną harmonię między ochroną roślin a ochroną środowiska.

Biologiczne zwalczanie skośnika pomidorowego

Rekomendowane dla Ciebie