Nicienie znacząco redukują liczbę larw Tuta

Podczas gdy rozprzestrzenianie sięTuta absolutanadal poważnie niszczy uprawy pomidorów na całym świecie, włoski hodowca pomidorów szklarniowych i technik, Vittorio Zoboli, potwierdza, że oparty na nicieniach produkt Steinernema feltiae firmy Koppert znacznie zmniejszył liczbę tych niszczycielskich larw w jego uprawach.

"To pierwszy rok, w którym zastosowaliśmy Steinernema feltiae i po pierwszym cyklu trzech zabiegów nicieni zaobserwowaliśmy redukcję Tuta w uprawach o ponad 80%. Duża inwazja, która była obecna, została zredukowana i jest pod kontrolą, a aplikacja znacznie przyczyniła się do poprawy kondycji roślin" - mówi Zoboli, który pracuje w Società Agricola Gandini Antonio w Guidizzolo w północnych Włoszech.

"Zbadaliśmy kilka martwych larw pod mikroskopem i zaobserwowaliśmy dziesiątki pasożytniczych nicieni poruszających się w ich wnętrzu" - kontynuuje Zoboli. "Po uzyskaniu tego wyniku kontynuowaliśmy opryskiwanie nicieniami za każdym razem, gdy pojawiała się nowa fala małych larw, a problem nigdy nie narastał".

Redukcja chemikaliów

"Stosując biologiczne metody kontroli, byliśmy w stanie znacznie zmniejszyć ilość chemikaliów używanych w naszych szklarniach. Società Agricola Gandini Antonio zaopatruje kilka wysokiej klasy supermarketów i chcemy oferować stały, bezpieczny i zrównoważony produkt. Ponieważ stosowanie chemikaliów jest pod presją, a biologiczne metody ochrony są pozytywnie postrzegane, warzywa chronione za pomocą rozwiązań IPM są mile widziane przez klientów" - wyjaśnia Zoboli.

Uprawa z poszanowaniem natury

Od momentu założenia Società Agricola Gandini Antonio w latach 50. ubiegłego wieku, firma opiera swoje metody uprawy na kryteriach poszanowania środowiska i ludzi oraz jakości swoich produktów. W latach 90. firma zbudowała swoje pierwsze szklarnie do uprawy pomidorów przy użyciu innowacyjnych technik produkcji. "Dziś pozwala nam to oferować stałą jakość, która jest bezpieczna i zrównoważona przez cały rok na naszych 14 hektarach zaawansowanych technologicznie szklarni i innych zakładów produkcyjnych" - dodaje Zoboli.

Wspólne poszukiwanie rozwiązań

"Od czasu pojawienia się Tuta absoluta na naszych obszarach, mieliśmy problemy z chemicznym zwalczaniem tego szkodnika w naszych uprawach pomidorów. Problem nasilił się wraz z wprowadzeniem zakazu stosowania kilku produktów chemicznych, podczas gdy popyt na produkty o niskim poziomie pozostałości lub bez nich stale rósł" - wyjaśnia Zoboli. "Z tych powodów przeprowadziliśmy testy z różnymi produktami, w tym nicieniami. Ponieważ byliśmy już klientem Koppert w zakresie trzmieli i innych pożytecznych organizmów, zdecydowaliśmy się na zastosowanie nicienia Steinernema feltiae wiosną 2020 roku. Wyniki były dobre i nie było żadnych pozostałości".

Systematyczne stosowanie nicieni

"Następnie zaczęliśmy systematycznie stosować nicienie. Spodobał nam się pomysł minimalnego wpływu na otaczające środowisko i chcieliśmy oferować naszym klientom bezpieczne i zrównoważone produkty" - kontynuuje Zoboli. "Lepiej jest stosować je, gdy larwy są małe, aby zmaksymalizować ich działanie. Kiedy nadejdzie odpowiedni moment, stosujemy je 3 razy w odstępie 5 dni. Opryskujemy nimi uprawy pomidorów w dawce 3 miliardów na hektar. Wolimy stosować je wieczorem, aby liście pozostały dłużej wilgotne, a nicienie miały więcej czasu na dotarcie do swoich celów. Zastosowaliśmy kilka cykli zabiegów w naszych ogrzewanych szklarniach między lutym a majem i prawdopodobnie zrobimy więcej tej jesieni, kiedy Tuta znów stanie się dużym problemem".

"Wspólnie z konsultantami technicznymi Koppert opracowaliśmy protokół aplikacji, który pozwala nam osiągnąć maksymalną skuteczność. Uprawy są teraz silne i zdrowe, a Tuta absoluta nie jest już tak dużym problemem dzięki kompleksowemu podejściu opracowanemu wspólnie z ekspertami Koppert" - podsumowuje Zoboli.

Rekomendowane dla Ciebie