Kategoria: Aktualności
Data publikacji: marca 12, 2024

Testy polowe potwierdzają skuteczność rozwiązań biologicznych

Nadszedł czas na podsumowanie i analizę danych oraz wyników testów przeprowadzonych w Europie w 2023 r. W sumie przeprowadzono ponad 100 testów w 7 krajach z 20 różnymi kombinacjami produktów. Rezultatami badań oraz prognozami na kolejne lata podzielił się Felipe Mendonça, odpowiedzialny za rozwój rynku.

W 2023 roku testy polowe przeprowadziliśmy między innymi we Francji, Włoszech, Holandii, Polsce i Hiszpanii — informuje Felipe. Rolnicy powierzyli nam uprawę od jednego do kilku hektarów. W ten sposób mogli dowiedzieć i przekonać się o skuteczności biologicznej ochrony roślin. Przez cały rok przestrzegali naszych wytycznych dotyczących szeregu produktów, od biofungicydów po naturalnych wrogów. Na każdym etapie rozwoju uprawy mogli na własne oczy zobaczyć wpływ naszych produktów na ich zbiory - zapewnia.

Potęga testów

Z początkiem nowego roku otrzymaliśmy niemalże wszystkie wyniki przeprowadzonych doświadczeń.

Decydując się na udział w testach polowych, rolnicy mogą mieć pewność, że otrzymują sprawdzone produkty. Dokładnie badamy i testujemy je zarówno w warunkach laboratoryjnych, jak i w polu — przekonuje Felipe Mendonça. Od naszych produktów oczekujemy czegoś więcej niż tylko skuteczności. Testy polowe przeprowadzane w różnych środowiskach pozwalają dostrzec liczne korzyści ochrony biologicznej. Takich wyników nie można otrzymać w laboratorium, dlatego badania w naturalnym środowisku są tak istotne — dodaje.

Mała zmiana, wielki efekt

Latem ubiegłego roku rolnicy mogli zauważyć pierwsze sukcesy w stosowaniu biologicznego środka ochrony roślin Trianum. Na polach ziemniaków, na których stosowano Trianum, wystąpiło niewiele wczesnych objawów rizoktoniozy. W ciągu następnych kilku tygodni Trianum potwierdzał swoją skuteczność, wyjaśnia Felipe.
Na polach, na których zastosowano Trianum rizoktonioza została odnotowana w zaledwie 9,4% przypadków. Dla porównania występowanie patogenu w uprawie, w której zastosowano środki konwencjonalne, wyniosło aż 19,2%. Wynik ten pokazuje jednoznacznie, że zastosowanie Trianum realnie przekłada się na wyższą jakość zbiorów.

Jesienią dobiegły końca zbiory pomidorów, a wraz z nimi zaczęły spływać wyniki badań i obserwacje. Stwierdzenie "Mała zmiana, wielki efekt" idealnie podsumowuje przeprowadzone doświadczenia — zapewnia Felipe. Poprawił się wskaźnik Brix w pomidorach — czyli ilość rozpuszczonych substancji stałych. Owoce ważyły średnio o 5 gramów więcej, a straty w uprawie były mniejsze. Te pozornie niewielkie korzyści nabierają znaczenia, gdy uprawia się tysiące roślin na hektar. Zwrot z poniesionej inwestycji jest bardzo korzystny — podsumowuje.

Przerosnąć oczekiwania

Konwencjonalne rozwiązania przeciwko wełnowcom w uprawach polowych są sukcesywnie wycofywane. Poszukiwanie biologicznych alternatyw stało się wręcz koniecznością. Koppert przeprowadził próby z produktami Citripar i Cryptobug. Ich rolą jest zapobieganie i zwalczanie wełnowców w winogronach oraz cytrusach.

Doświadczenia obejmowały zastosowanie kombinacji produktów Citripar (pasożytnicze błonkówki) i Cryptobug (drapieżnego chrząszcza) w walce z wełnowcami. Wyniki testów przekroczyły nasze oczekiwania — komentuje Felipe Mendonça. Zaobserwowaliśmy, że silnie zaatakowane obszary z dużymi populacjami wełnowców odzyskały równowagę. Błonkówka w produkcie Citripar pasożytując na larwach, zmniejszyła ich populację. Z kolei Cryptobug pomógł kontrolować wełnowce na wszystkich etapach rozwoju. Co istotne, rozwiązania te można zintegrować z systemem IPM. Bardzo dobrą wiadomością jest możliwość połączenia rozwiązań Koppert z ochroną konwencjonalną — podkreśla Mendonça.

Próba ognia

Drutowce są szkodnikami mającymi wpływ na rozwijające się bulwy ziemniaka. Wydrążone przez nie otwory znacząco obniżają jakość produktu. W glebie mocno zaatakowanej przez tego szkodnika zostały zastosowane pożyteczne nicienie Casea. To była prawdziwa próba ognia — zaznacza Felipe. Drutowce to wyjątkowo trudne do zwalczenia szkodniki, szczególnie na obszarach dotkniętych nimi w przeszłości. Pozbycie się ich to wieloletni proces przywracania zdrowia mikrobiologicznego gleby. Już w połowie sezonu wegetacyjnego pojawiły się dowody na skuteczność nicieni Casea. W miarę jak zwiększaliśmy populację pożytecznych nicieni w glebie, zmniejszały się uszkodzenia bulw. Choć Casea nie jest remedium na wszystkie problemy, jest znacznie skuteczniejsza niż jakiekolwiek dostępne obecnie rozwiązania chemiczne — informuje Mendonça. Zaobserwowaliśmy spadek uszkodzeń bulw o 30% w uprawie stosującej produkt Casea, w porównaniu do tej chronionej konwencjonalnie. To ogromna różnica dla naszych klientów. Spodziewam się, że każdy kolejny sezon przyniesie poprawę zdrowia gleby przy jednoczesnym zmniejszaniu się problemów z drutowcami — podsumowuje.

Ekscytujący sezon

W 2023 roku skupiliśmy się na kilku z najczęstszych wyzwań związanych ze szkodnikami i chorobami. Pod uwagę wzięliśmy zarówno problemy szeroko pojętego rynku europejskiego, jak i wyzwania lokalne — wyjaśnia pracownik Koppert.

Obecnie trwają przygotowania do kolejnego sezonu testowego. Ma on objąć większą ilość krajów i skupić się na różnorodnych uprawach. Przykładem może być biofungicyd do zaprawiania nasion pszenicy czy mikroorganizmy poprawiające zdrowie gleby w kukurydzy. Testami będą także objęte nasze drapieżne roztocza przeciwko przędziorkom w pomidorach, cytrusach i jabłkach. Z niecierpliwością czekamy na moment podzielenia się wynikami, jakie można uzyskać, stosując nasze produkty.

Rekomendowane dla Ciebie