Używanie produktu Casea to zdrowsze i bezpieczniejsze szparagi

Używanie produktu Casea to zdrowsze i bezpieczniejsze szparagi

Firma Koppert jest pionierem w dziedzinie selekcji i hodowli pożytecznych nicieni do biologicznego zwalczania szeregu szkodników. Po udanym wprowadzeniu ich do ogrodnictwa w 1986 roku, niedawno podjęto kroki w celu ich skutecznego zastosowania w szerokim spektrum upraw rolnych. Rosnąca liczba rolników stosuje obecnie to naturalne rozwiązanie, które szybko zastępuje chemiczne środki ochrony roślin.

José Maria García jest producentem szparagów z Fuente Vaqueros niedaleko Granady w Hiszpanii, gdzie od dwóch lat uprawia szparagi na powierzchni jednego hektara. Od samego początku zmagał się z wieloma problemami w tej uprawie – szczególnie ze sprężykowatymi i gąsienicami, które niszczyły jego zbiory.

Dla producentów, jedną z głównych zachęt do stosowania pożytecznych nicieni, jest malejąca skuteczność chemicznych środków ochrony roślin. Albo zostały one wycofane przez władze międzynarodowe i lokalne, albo szkodniki uodporniły się na nie. Ponadto lista zakazanych pestycydów stale się powiększa. Ponieważ pożyteczne nicienie nie muszą być rejestrowane w większości krajów, ich wprowadzenie na nowy rynek zabiera tylko chwilę. 

„Środki chemiczne, których używałem wcześniej, nie były już dostępne, więc zwróciłem się do dystrybutora, który polecił mi jeden z biologicznych środków do zwalczania nicieni firmy Koppert – Casea. To całkowicie rozwiązało mój problem!” – zachwyca się José Maria. Przed odkryciem rozwiązania, jakim są nicienie Casea, hiszpański rolnik musiał się pozbyć połowy swoich zbiorów szparagów z powodu szkód wyrządzonych przez szkodniki. „Po rozpoczęciu stosowania pożytecznych nicieni zauważyłem, że szkody wyrządzone przez szkodniki ustąpiły, a szparagi rosły zdrowe i proste jak ołówki. Nie stwierdziłem uszkodzeń szparagów ani nie musiałem wyrzucać części zbiorów, jak to miało miejsce wcześniej. Casea świetnie poradziła sobie z tym zadaniem”.

Łatwość użycia i brak pozostałości

Pożyteczne nicienie to rozwiązanie biologiczne o szerokim spektrum działania. Aplikowane są na uprawy przy użyciu powszechnie stosowanych systemów opryskowych lub nawadniających w taki sam sposób, w jaki stosuje się konwencjonalne pestycydy. To sprawia, że są łatwe w użyciu. W ten sposób mogą skutecznie zastąpić konwencjonalne pestycydy w wielu uprawach i odgrywać uzupełniającą rolę w strategii IPM.  

José Maria stosuje Casea firmy Koppert wieczorem, ponieważ właśnie wtedy nicienie najłatwiej wnikają w rośliny. Wówczas gleba jest wilgotna a roztwór lepiej w nią wnika. „Produkt ten jest bardzo łatwy w użyciu. Ogromną zaletą okazało się to, że nie muszę przeczekiwać okresu karencji przed zbiorami, jak ma to miejsce w przypadku środków chemicznych. Ten produkt nie pozostawia żadnych pozostałości, dzięki czemu moje zbiory trafiają na rynek bez żadnych zanieczyszczeń”.

José Maria przyznaje, że był zdecydowany na całkowite zaprzestanie działalności na swojej plantacji, ponieważ nie radził sobie z problemem szkodników. „Dzięki Casea zmieniłem zdanie i nadal będę tu z powodzeniem kontynuował swoją przygodę z uprawą szparagów!”

Więcej na temat Casea

  • Do zwalczania różnych szkodników w owocach pestkowych i ziarnkowych, warzywach gruntowych i zieleni miejskiej.

  • Może być aplikowany za pomocą zwykłych opryskiwaczy

  • Wysoce rozpuszczalny, biodegradowalny preparat o długim okresie trwałości

Rekomendowane dla Ciebie

Potrzebujesz pomocy?