Kategoria: Aktualności
Data publikacji: marca 18, 2024

Capyphor nowym rozwiązaniem do zwalczania pędraków i opuchlaków w uprawach polowych

Pożyteczne nicienie są coraz częściej wykorzystywane do zwalczania szkodników w uprawach polowych. Te naturalne organizmy stanowią skuteczne i zrównoważone rozwiązanie dla szerokiej gamy upraw zarówno warzyw jak i owoców. Podczas tegorocznej Międzynarodowej Konferencji Borówkowej firma Koppert zaprezentowała trzeci produkt zawierający nicienie, dedykowany dla upraw polowych.

Nowy produkt Capyphor, bazuje na odpornych na wysokie temperatury nicieniach Heterohabditis bacteriophora, naturalnych wrogach trudnych do zwalczenia grupy szkodników, w tym pędraków i opuchlaków, a także larw innych gatunków chrząszczy. Capyphor stanowi idealne uzupełnienie produktu Capirel, zawierającego nicienie odporne na zimno, które są stosowane na początku i pod koniec sezonu.

Wędrowny łowca szkodników

Nicienie zawarte w Capyphor zostały wybrane ze względu na ich skuteczność w zwalczaniu szkodników, zwłaszcza dużych larw chrząszczy i pędraków. Produkt stanowi bezpieczną i skuteczną alternatywę dla coraz słabiej działających konwencjonalnych środków chemicznych.

"Heterohabditis bacteriophora to drapieżny gatunek nicieni" - wyjaśnia Cyrille Verdun, menedżer produktu w Koppert. "W przeciwieństwie do środków chemicznych i substancji biologicznych, które mogą działać dokładnie w miejscu ich aplikacji, nicienie aktywnie poszukują żywicieli-owadów" - dodaje.

Sezon na pędraki i opuchlaki

Nowy produkt zawierający nicienie znajdzie zastosowanie do zwalczania szkodników niszczących uprawy, np. borówek, truskawek, winogron, materiału szkółkarskiego i warzyw gruntowych. Lista szkodników obejmuje opuchlaka truskawkowca, wiele gatunków larw chrząszczy (Scarabaeidae), drutowce (Agriotes spp), pchełki (Phyllotreta spp) i gąsienice, takie jak niesobka pniówka.

Maj jest początkiem okresu zwalczania opuchlaków i pędraków. Szczyt sezonu przypada na koniec sierpnia i początek września.

Produkt jest dostarczany w nowym opakowaniu zawierającym trzy miliardy nicieni (cztery saszetki po 750 milionów). Saszetki zostały zaprojektowane tak, aby zmieściły się w ekologicznym pudełku z wkładem chłodzącym.