Capirel dla zdrowych sadów owocowych

Capirel dla zdrowych sadów owocowych

Sadownicy we Francji coraz częściej sięgają po zrównoważone rozwiązania chroniące ich sady przed szkodnikami - pożyteczne nicienie, są naturalnym rozwiązaniem chroniącym upraw owocowych.

Koppert produkuje nicienie od 1986 roku. Obecnie są one z powodzeniem stosowane zarówno w uprawach polowych, jagodowych i sadach.

Zastosowanie pożytecznych nicieni w uprawie jabłoni

Michel Loubejac jest sadownikiem z Moissac, znajdującego się w regionie Tarn-et- Garonne we Francji. Na 5 hektarach uprawia ekologicznie jabłka, które wykorzystywane są do produkcji przetworów dla dzieci, a także 2 hektary śliwek. Do ochrony swojego sadu założonego w 1987 roku stosował konwencjonalne metody zwalczania szkodników. W roku 2016 zdecydował się na zastosowanie biologicznych środków ochrony roślin.

"Miałem problem z owocówką jabłkóweczką i zwójkami, dlatego przestawiłem się na ochronę biologiczną, aby uratować mój sad" - wspomina Michel. "Zmagałem się z dużą presją szkodników, a mój dystrybutor zasugerował oprysk z wykorzystaniem nicieni, by zmniejszyć ryzyko tak licznego pojawienia się szkodników wiosną". "Nie mamy zbyt wielu rozwiązań dedykowanych dla upraw biologicznych a nicienie Capirel bardzo pomogły w kontrolowaniu i zmniejszaniu występowania szkodników" - stwierdza Michel. "Wiosna przyniosła pozytywne efekty zastosowania nicieni - zmalała potrzeba stosowania pułapek w wyniku niższej populacji agrofagów".

Michel podkreśla, że korzyścią płynącą ze stosowania nicieni Capirel jest możliwość ich aplikacji jako środek zapobiegawczy jesienią, aby zmniejszyć liczebność insektów na wiosnę.

Łatwa aplikacja i duża skuteczność

"Aby przygotować preparat, zostawiam nicienie w temperaturze pokojowej na pół godziny, a następnie zalewam je wodą. Następnie dokładnie mieszam, aby je aktywować. Czekam kolejne pół godziny. Opryskiwacz napełniam do połowy, następnie przelewam przygotowany roztwór do opryskiwacza i uzupełniam wodą do oczekiwanej objętości" - wyjaśnia Michel. " Rozcieńczanie w ten sposób jest bardzo łatwe".

Michel zwraca uwagę na łatwość aplikacji, w przypadku gdy podłoże jest już wilgotne. Wystarczy zaczekać, aż spadnie deszcz. " Stosuję roztwór zaraz po opadach, aby nicienie mogły wniknąć do gleby. W porze suchej korzystam z systemów do irygacji".

Francuski sadownik stosuje Capirel od 3 lat. "Wyniki są dobre. Pojawiają się niewielkie uszkodzenia, jednak nie stanowią one zagrożenia", podsumowuje. " Zabieg wykonujemy każdego roku i jest on częścią programu ochrony roślin przed inwazją szkodników.

Długi okres trwałości i biodegradowalność

"Capirel nie stanowi żadnego zagrożenia dla użytkowników, a jego formuła jest w 100% biodegradowalna. Jest to w pełni naturalne rozwiązanie z długim okresem trwałości pod warunkiem przechowywania w lodówce" - podsumowuje Michel.

"Polecam go każdemu, kto ma problemy z owocówką jabłkóweczką i zwójkami. Naprawdę pomaga zmniejszyć

presję szkodników. Z dumą stosuję rozwiązanie pełne życia w moim sadzie!"

.