Trianum skutecznie kontroluje Pythium w ogórku

Hodowca ogórków Kees Hendriks (Qcumber) wyjaśnia, w jaki sposób jego strategia ochrony roślin zmieniła się ze zintegrowanej na "prawie" biologiczną, wykorzystując coraz mniej środków chemicznych. Od dwóch lat stosuje Trianumw celu ochrony korzeni swoich roślin.

"Zacząłem stosować Trianum-G ze względu na podatność moich upraw na Pythium" - wyjaśnił Kees Hendriks.

Wraz ze Stefanem Wubbenem, Kees Hendriks prowadzi gospodarstwo o powierzchni ponad sześciu hektarów przy drodze Hoefslag w holenderskiej wiosce Pijnacker. Zbudowane w 2011 roku gospodarstwo składa się z dwóch części. Hendriks uprawia ogórki wysokopienne (dwie uprawy rocznie) pod intensywnym oświetleniem (190 mikromoli). Swoje ogórki sprzedaje kilku dużym detalistom w Holandii i okazjonalnie klientom w Niemczech.

Wciornastki, przędziorki i larwy mączlika pod kontrolą

"Początkowo byłem hodowcą integrowanym, ale ciągły rozwój technologii stopniowo przenosił moją uwagę w zakresie ochrony roślin na metody biologiczne. Dlatego teraz używam coraz mniej środków chemicznych" - wyjaśnił.

Największym zagrożeniem dla jego upraw są wciornastki, zwłaszcza w najciemniejszym okresie roku. "Natura w zasadzie wyłącza się w tym momencie. Wszystko po prostu tyka. Takie warunki mają większy wpływ na organizmy pożyteczne niż na wciornastki, co oznacza, że muszę być czujny". To samo dotyczy gąsienic, ponieważ zasadniczo dostępny jest tylko jeden środek zaradczy przeciwko nim".

Drapieżne roztocza Transeius montdorensis (Montdo-Mite) i Neoseiulus cucumeris (Thripex, w przesadzie) utrzymują wciornastki pod kontrolą w gospodarstwie. Hendriks wypuszcza Montdorensis co tydzień na połowie swoich upraw - w jednym tygodniu na rzędach parzystych, w następnym na nieparzystych. Co cztery tygodnie rozwiesza siatkę przeciw owadom z Neoseiulus cucumeris na co siódmej roślinie. Te dwa drapieżne roztocza utrzymują również w ryzach larwy przędziorków i mączlików.

Podatność na Pythium

Kees zaczął stosować Trianum-G w 2020 roku. Produkt ten, oparty na grzybie Trichoderma harzianum T-22, kolonizuje system korzeniowy rośliny i utrzymuje grzyby chorobotwórcze z dala od korzeni. Umieszcza dwa gramy Trianium-G na każdej macie przed wysadzeniem nowych roślin w doniczkach "duo" (dwie rośliny w jednej kostce wełny mineralnej).

Zdecydował się to zrobić w odpowiedzi na podatność swoich upraw na Pythium. "Moja uprawa otrzymuje 20 godzin światła dziennie, co oznacza, że potrzebuje dużo wody. Większa ilość wody sprawia, że roślina jest bardziej podatna na Pythium. Dlatego musiałem zastosować Trianum jako środek zapobiegawczy przeciwko Pythium".

Mniej uszkodzeń, mniej strat produkcyjnych

Odkąd zaczął używać Trianum, poziom Phythium drastycznie spadł.

Do 2019 r. pod koniec uprawy dochodziło do wielu uszkodzeń i strat w produkcji. Trzeba było odrzucać całe maty i całe rzędy, a grzyb rozprzestrzeniał się przez rynny na sąsiednie maty. "Czasami traciliśmy do 50% produkcji na dotkniętych chorobą matach. To wszystko się sumuje i nie chcę mieć do czynienia z kolejną taką sytuacją".

Uprawa otrzymuje codziennie 20 godzin światła o wysokiej intensywności, co czyni ją podatną na Pythium.

Bardzo akceptowalny poziom

Kees uprawia odmianę Skyson RZ firmy Rijk Zwaan, która ma dużo wigoru i nadaje się do poziomów ekspozycji powyżej 180 mikromoli. Odmiana ta ma jednak nieco słabszą bazę korzeniową niż inne odmiany. "To kolejny powód, dla którego nadal będę używać Trianum. Połączenie tego produktu i interwencji opartych na uprawie utrzymuje poziom Phythium na bardzo akceptowalnym poziomie. Zabieg z użyciem Trianum jest łatwy, nie wymaga dużego nakładu pracy i jest niedrogi".