Neoseiulus cucumeris

Drapieżny roztocz Neoseiulus cucumeris(zwany również Amblyseius cucumeris) jest szeroko stosowany do biologicznego zwalczania wciornastków w uprawach szklarniowych. Te drapieżne roztocza żywią się głównie larwami wciornastków w pierwszym stadium rozwoju. Neoseiulus cucumeris jest cennym rozwiązaniem w strategiach zintegrowanej ochrony przed szkodnikami (IPM), gdzie działa jako naturalny wróg pomagający kontrolować populacje wciornastków.

Play

Neoseiulus cucumeris do zwalczania szkodników

Neoseiulus cucumeris jest stosowany do zwalczania następujących szkodników:

RoztoczaNeoseiulus cucumeris aktywnie poszukują i żerują na pierwszych larwach różnych gatunków wciornastków.

Zachowanie żywieniowe Neoseiulus cucumeris

Drapieżne roztocza przebijają swoją ofiarę i wysysają jej zawartość. Oprócz wciornastków, Neoseiulus cucumeris żeruje na kilku innych małych organizmach, takich jak przędziorki i roztocza tarsonemidalne. Żywią się również pyłkiem, co jest przydatne na przykład w uprawach słodkiej papryki, ponieważ drapieżny roztocz może zadomowić się w uprawie przed pojawieniem się szkodnika. Sukces drapieżnych roztoczy w zwalczaniu wciornastków zależy głównie od wielkości larw ofiar. Larwy wciornastków próbują bronić się przed atakiem drapieżnego roztocza poprzez gwałtowne szarpanie odwłokiem. Larwy wciornastków w pierwszym stadium rozwojowym mogą zostać obezwładnione znacznie łatwiej niż larwy w drugim stadium rozwojowym, a mniejsze gatunki wciornastków łatwiej niż większe. Tak więc Neoseiulus cucumeris żeruje prawie wyłącznie na larwach pierwszego stadium rozwojowego wciornastka zachodniego(Frankliniella occidentalis). Nimfy tego drapieżnego roztocza mają większe problemy ze schwytaniem ofiary niż osobniki dorosłe, a larwy wciornastków zabite przez dorosłego roztocza są czasami częściowo zjadane przez nimfy. W temperaturze 25°C w optymalnych warunkach dorosła samica Neoseiulus cucumeris zjada około sześciu larw wciornastka zachodniego(Frankliniella occidentalis) w pierwszym stadium rozwojowym dziennie i składa około dwóch jaj dziennie.

Cykl życiowy Neoseiulus cucumeris

Cykl życiowy Neoseiulus cucumeris składa się z następujących stadiów: jaja, larwy, protonimfy, deutonimfy i osobnika dorosłego. Jaja składane są na spodniej stronie liści na włoskach liściowych lub w kątach żyłek głównych i bocznych. Są owalne, białe i mają średnicę około 0,14 mm. Larwy mają sześć nóg, są tego samego koloru co jaja i są tylko nieznacznie większe. Nie muszą żerować, aby rozwinąć się w protonimfę. Nimfy są większe od larw, mają osiem odnóży i są jasnobrązowe. Dorosłe roztocza mają osiem odnóży, są jasnobeżowe i mają płaskie, wydłużone ciało. Ich długość wynosi około 0,4 mm. Samce są mniejsze niż samice. Protonimy, deutonimfy i osobniki dorosłe są bardzo ruchliwe i aktywnie poszukują pożywienia na spodniej stronie liści. Ze względu na swój rozmiar i kolor są trudne do zauważenia w uprawie.

Najlepsze warunki do stosowania Neoseiulus cucumeris

Neoseiulus c ucumeris jest najbardziej skuteczny w temperaturach od 15 do 25°C (59 do 77°F). Nie jest skuteczny w temperaturach powyżej 30°C. Neoseiulus c ucumeris jest wrażliwy na wilgotność względną poniżej 70%.

Play

Neoseiulus cucumeris w butelkach lub wiadrach

Drapieżny roztocz Neoseiulus cucumeris jest dostępny w butelce lub wiaderku (Thripex, Thripex-V).

 • Przed użyciem należy delikatnie obrócić i wstrząsnąć butelką lub wiaderkiem.
  • o Butelka: Nacisnąć środek nakrętki, aby otworzyć otwór dozujący.
  • o Wiadro: Użyć łyżki do rozprowadzenia preparatu Thripex
 • Rozsypać materiał na liściach lub umieścić małe pryzmy na płytach z wełny mineralnej.
 • Upewnij się, że materiał pozostaje w miejscu wprowadzenia przez co najmniej kilka godzin po wprowadzeniu.
 • Wybierz co najmniej 4000 punktów wprowadzenia na hektar, równomiernie rozmieszczonych na całej powierzchni.
 • Może być również stosowany z (Mini)-Air(o)bug

Dawkowanie Thripex, Thripex-V zależy od klimatu, uprawy i zagęszczenia szkodników i zawsze powinno być dostosowane do konkretnej sytuacji. Wprowadzanie należy rozpocząć natychmiast po wykryciu pierwszych roztoczy w uprawie. Dawki introdukcji zwykle wahają się od 50-100 na m2/wypuszczenie. Uwolnienia należy powtarzać w razie potrzeby. Skonsultuj się z doradcą Koppert lub uznanym dystrybutorem produktów Koppert w celu uzyskania porady na temat najlepszej strategii w danej sytuacji.

Play

Neoseiulus cucumeris w saszetkach

Drapieżny roztocz Neoseiulus cucumeris jest również dostępny w saszetkach hodowlanych (Thripex-Plus). W tym przypadku drapieżne roztocza rozmnażają się w saszetce i rozprzestrzeniają się w uprawie przez okres kilku tygodni.

 • Saszetki należy wieszać w osłoniętych miejscach w uprawie, unikając bezpośredniego nasłonecznienia
 • Saszetki mają już otwór wylotowy
 • Trzymaj saszetki za kartonowy pasek na górze, aby uniknąć uszkodzenia drapieżnych roztoczy.

Dawkowanie Thripex-Plus zależy od klimatu, uprawy i zagęszczenia szkodników i zawsze powinno być dostosowane do konkretnej sytuacji. Stosowanie preparatu należy rozpocząć zapobiegawczo lub natychmiast po wykryciu pierwszych roztoczy w uprawie. Użyj co najmniej 4000 saszetek na ha i rozwieś je w równych odstępach w uprawie. Jeśli szkodnik nie zostanie zwalczony, należy powtórzyć zabieg po 4 tygodniach. Skonsultuj się z doradcą Koppert lub uznanym dystrybutorem produktów Koppert w celu uzyskania porady na temat najlepszej strategii w danej sytuacji.