Informacje ogólne
Przędziorek chmielowiec (Tetranychus urticae) jest szkodnikiem wielu roślin uprawnych na całym świecie. Pomimo niewielkich rozmiarów jest w stanie bardzo szybko wyrządzić poważne szkody, ze względu na jego dużą zdolność reprodukcyjną. Na świecie występuje ponad 1200 gatunków, a wiele z nich atakuje najważniejsze uprawy. Przędziorek chmielowiec (Tetranychus urticae) jest zdecydowanie najpowszechniejszym gatunkiem w szklarniach i wielu uprawach polowych.
Cykl rozwojowy i wygląd przędziorków
Przędziorek chmielowiec (Tetranychus urticae) przechodzi przez następujące stadia rozwojowe: jaja, larwa, protonimfa, deutonimfa i osobnik dorosły. W stadiach larwalnych i nimfalnych można wyróżnić okres aktywności i okres spoczynku o mniej więcej jednakowym czasie trwania. Owady składają jaja głównie na spodniej stronie liści. Mają owalne ciało zaokrąglone z tyłu. Ich kolor może się różnić od pomarańczowego, jasnożółtego lub jasnozielonego do ciemnozielonego, czerwonego, brązowego lub prawie czarnego.
Objawy uszkodzeń
Larwy, nimfy i osobniki dorosłe powodują uszkodzenia, poprzez wyssysanie soków roślinnych. Szkodniki występują głównie na spodniej stronie liści, gdzie przebijają komórki i żerują na roślinie. Puste martwe komórki stają się żółte, a w wielu przypadkach uszkodzenie może być również widoczne na górnej powierzchni liści w postaci małych, żółtych kropek. Niszczenie komórek prowadzi do ograniczenia fotosyntezy, zwiększenia transpiracji i zmniejszenia wzrostu roślin. Wraz z powiększaniem się skali uszkodzeń żółkną całe liście, w wyniku czego liście i ostatecznie cała roślina obumiera. W uprawach pomidorów i ogórków uszkodzenie zaledwie 30% powierzchni liści może prowadzić do utraty plonu. Nimfy i osobniki dorosłe wytwarzają również wstęgi, a rośliny mogą zostać całkowicie pokryte takimi sieciami, w których żyją roztocza. Wstęgi i plamy na liściach wpływają na wygląd plonu. Jest to szczególnie istotne w przypadku roślin ozdobnych.