Transeius montdorensis

Transeius montdorensis to gatunek drapieżnych roztoczy wykorzystywanych w biologicznym zwalczaniu szkodników. Te drapieżne roztocza są znane ze swojej skuteczności w zwalczaniu populacji szkodników, w tym wciornastków, mączlików, przędziorków i roztoczy rdzy. Transeius montdorensis wykazuje zachowania drapieżne, aktywnie żerując na jajach, larwach i nimfach szkodników. Przyczynia się to do zakłócenia cyklu życiowego szkodników i pomaga w zmniejszeniu ich ogólnej liczby. Jako naturalny wróg różnych szkodników, Transeius mont dorensis odgrywa znaczącą rolę w strategiach zintegrowanej ochrony przed szkodnikami (IPM).

Transeius montdorensis do zwalczania szkodników

Transeius montdorensis jest stosowany do zwalczania następujących szkodników:

RoztoczaTranseius montdorensis aktywnie poszukują i żerują na młodych larwach różnych gatunków wciornastków oraz jajach i larwach mączlików. Drapieżny roztocz ma również wpływ na wszystkie stadia przędziorków niebędących pajęczakami (np. europejski czerwony roztocz, Panonychus ulmi) i roztocza rdzy.

Play

Transeius montdorensis w butelkach

Drapieżny roztocz Transeius montdorensis jest dostępny w butelce (Montdo-Mite).

  • Przed użyciem należy delikatnie obrócić i wstrząsnąć butelką
  • Nacisnąć środek nakrętki, aby otworzyć otwór dozujący.
  • Ostrożnie rozsyp materiał na liściach
  • Upewnij się, że materiał pozostaje na liściach przez co najmniej kilka godzin po wprowadzeniu.
  • Może być również stosowany z (Mini)-Air(o)bug

Dawkowanie Montdo-Mite zależy od klimatu, uprawy i zagęszczenia szkodników i zawsze powinno być dostosowane do konkretnej sytuacji. Wprowadzanie należy rozpocząć, gdy tylko w uprawie zostaną wykryte pierwsze szkodniki. Dawki zwykle wahają się od 25-300 na m2/wydanie. Uwalnianie należy powtórzyć raz lub dwa razy lub do momentu osiągnięcia kontroli. Skonsultuj się z doradcą Koppert lub uznanym dystrybutorem produktów Koppert, aby uzyskać porady dotyczące najlepszej strategii w danej sytuacji.

Play

Transeius montdorensis w saszetkach

Drapieżny roztocz Transeius montdorensis jest również dostępny w saszetkach hodowlanych (Montdo-Mite Plus). W tym przypadku drapieżne roztocza rozmnażają się w saszetce i rozprzestrzeniają się w uprawie przez okres kilku tygodni.

  • Saszetki należy wieszać w osłoniętych miejscach w uprawie, unikając bezpośredniego nasłonecznienia
  • Saszetki mają już otwór wylotowy
  • Trzymaj saszetki za kartonowy pasek u góry, aby uniknąć uszkodzenia drapieżnych roztoczy.

Dawkowanie Montdo-Mite Plus zależy od klimatu, uprawy i zagęszczenia szkodników i powinno być zawsze dostosowane do konkretnej sytuacji. Wprowadzanie należy rozpocząć zapobiegawczo lub natychmiast po wykryciu pierwszych szkodników w uprawie. Użyj co najmniej 4000 saszetek na ha i rozwieś je równomiernie w uprawie. Uwalnianie należy powtórzyć po 4 tygodniach, jeśli szkodnik nie zostanie zwalczony. Skonsultuj się z doradcą Koppert lub uznanym dystrybutorem produktów Koppert, aby uzyskać porady dotyczące najlepszej strategii w Twojej sytuacji.

Najlepsze warunki do stosowania Transeius montdorensis

Transeius montdorensis jest najbardziej skuteczny w temperaturach między 20 a 32°C (68 a 90°F). Nie jest skuteczny w temperaturach poniżej 15°C/59°F. Transeius montdorensis jest wrażliwy na wilgotność względną poniżej 70%.

Zachowanie żywieniowe Transeius montdorensis

Drapieżne roztocza przebijają swoją ofiarę i wysysają jej zawartość. Oprócz mączlików, Transeius montdorensis żeruje na kilku innych małych organizmach, takich jak wciornastki, przędziorki i roztocza tarsonemidalne. Może również żywić się pyłkiem, co jest przydatne na przykład w uprawach słodkiej papryki, ponieważ drapieżne roztocza mogą zadomowić się w uprawie przed pojawieniem się szkodnika. Transeius montdorensis żeruje głównie na młodych (białych) jajach, gąsienicach i larwach drugiego stadium mączlika. W temperaturze 25°C w optymalnych warunkach dorosła samica Transeius montdorensis składa około dwóch jaj dziennie, a jej ofiarą padają jaja Trialeurodes vaporariorum.

Cykl życiowy Transeius montdorensis

Cykl życiowy Transeius montdorensis składa się z następujących etapów: jajo, larwa, protonimfa, deutonimfa i osobnik dorosły. Jaja składane są na spodniej stronie liści. Są owalne, białe i mają średnicę około 0,14 mm. Larwy mają sześć nóg, są tego samego koloru co jaja i są tylko nieznacznie większe. Larwy Transeius montdorensis muszą żerować. Jeśli nie mają dostępu do pożywienia, rozwijają się bardzo wolno, a śmiertelność jest wysoka. Nimfy są większe niż larwy, mają osiem odnóży i są białawo-żółte. Dorosłe roztocza mają osiem odnóży, są półprzezroczystego białego koloru i mają płaskie, wydłużone ciało. Ich długość wynosi około 0,4 mm. Samce są mniejsze niż samice. Roztocza są bardzo ruchliwe i aktywnie poszukują pożywienia na spodniej stronie liści. Ich kolor może się różnić w zależności od zjedzonej ofiary, od prawie przezroczystego białawego do nieprzezroczystego białego lub żółtego. Ze względu na swój rozmiar i kolor są trudne do zauważenia w uprawie.