Informacje ogólne
Jak sama nazwa wskazuje, przędziorek owocowiec, Panonychus ulmi, jest głównie szkodnikiem drzew owocowych (jabłoń, grusza, śliwa i wiśnia). Może jednak atakować wiele innych roślin drzewiastych i okazjonalnie stanowi problem w uprawach szklarniowych róż i innych roślin ozdobnych z rodziny Rosaceae. Pochodzi z Europy (o czym świadczy jego nazwa zwyczajowa używana w Ameryce Północnej: „europejski przędziorek owocowiec”), ale obecnie występuje we wszystkich ważnych obszarach uprawy jabłoni na świecie.
Cykl rozwojowy i wygląd przędziorka owocowca
Przędziorek owocowiec żeruje głównie na spodniej stronie liści, ale przenosi się na górne powierzchnie, gdy na dolnej stronie stanie się tłoczno. W przeciwieństwie do przędziorka chmielowca (Tetranychus urticae) nie wytwarza dużych ilości nici. Jego jaja mają około 0,15 mm średnicy, są ciemnoczerwone i owalne z małymi wypustkami biegnącymi od góry do dołu i cienką łodygą na górze. Wyglądem przypominają trochę cebulę. Dorosłe samice mają około 0,4 mm długości, są ceglastoczerwone i owalne, z białymi włoskami na plecach i białymi plamkami (wyrostkami) u podstawy włosów; samce mają około 0,3 mm długości, są żółtawoczerwone, a ich ciało jest bardziej smukłe i zwęża się ku tyłowi.
Rozwój od jaja do osobnika dorosłego przebiega szybciej w wyższych temperaturach i trwa około dwóch tygodni w temperaturze 21°C; w ciągu jednego roku może pojawić się wiele pokoleń. Przędziorek owocowiec zimuje w stadium jaja; „jaja zimujące” są składane jesienią w korze drzew.
Objawy uszkodzeń
Żerowanie przędziorka owocowca na liściach drzew powoduje początkowo brązowe plamy na liściach, które z czasem się zlewają, co jest często określane jako brązowienie. W przypadku silnego porażenia liście mogą opaść.