Melolontha melolontha

Chrabąszcz majowy

Informacje ogólne

Chrabąszcz (Melolontha melolontha), określany również jako chrabąszcz majowy, jest europejskim chrząszczem z rodzaju Melolontha, należącym do rodziny Scarabaeidae.

Cykl rozwojowy i wygląd chrabąszcza majowego

Cykl rozwojowy chrabąszcza majowego (Melolontha melolontha) dzieli się na następujące etapy: stadium jaja, trzy stadia larwalne, stadium spoczynkowe i postać dorosła chrząszcza. Dorosły chrząszcz ma długość od 25 do 30 mm, ciemną głowę, czarne przedplecze pokryte krótkimi włosami i czerwonobrązowe pokrywy z czterema podłużnymi żeberkami na każdej. Ich odwłok jest czarny, z typowymi trójkątnymi białymi plamami poniżej pokryw.

Bezpośrednio po złożeniu owalne jaja chrabąszcza majowego (Melolontha melolontha) mają wymiary 2 x 3 mm, ale zwiększają swoją objętość poprzez wchłanianie wody. Larwy mają białawe, zakrzywione ciało, dużą głowę, silne żuwaczki i długie, owłosione, dobrze rozwinięte żółte nogi. Okres pełnego rozwoju larw trwa od trzech do czterech lat. Larwy mają od 10 do 20 mm długości pierwszej jesieni, od 30 do 35 mm kolejnej jesieni i od 40 do 46 mm wiosną trzeciego roku. Poczwarka ma od 25 do 35 mm długości i jest białobrązowa.

Zwalczanie chrabąszcza majowego