Tipula spp.

Komarnice

Informacje ogólne

Muchówka powszechnie występująca w Polsce, zwana również koziułką. Larwy komarnic żyją w glebie. Żywią się kiełkującymi nasionami, korzeniami i pędami (które wciągają do podziemnych kryjówek) roślin. Dorosłe osobniki nie powodują żadnych szkód.

Cykl życiowy i wygląd komarnic

Dorosłe żurawie są dużymi muchami, których samice osiągają do 25mm długości. Mają długie, cienkie odnóża oraz jedną parę wąskich, przezroczystych skrzydeł z wyraźnie widocznymi liniami. Samica składa około 400 -1400 jaj powierzchniowej warstwie gleby. Są one koloru czarnego, owalne, o długości 1 mm. Larwy są szare lub szaro-brązowe, cylindryczne, beznogie i zwężające się w kierunku głowy. Larwy mają 4 stadia rozwojowe i osiągają 40mm długości, gdy są w pełni rozwinięte.

Pierwsze pokolenie pojawia się już w kwietniu, a ich larwy żerują do końca lata. Kolejne pokolenie pojawia się w sierpniu, a jego larwy żerują w okresie jesiennym. Larwy zimują w glebie, zwykle w trzecim lub czwartym stadium rozwojowym, a wiosną ponownie rozpoczynają żerowanie. Stają się ponownie aktywne i żarłocznie żerują, gdy gleba zaczyna się ocieplać na wiosnę. Latem larwy przepoczwarzają się pod powierzchnią gleby. Stadium poczwarki trwa około dwóch tygodni.

Jak pozbyć się much Crane