Nicienie ustanowiły rozwiązanie dla Nesidiocoris we Francji

Nicienie ustanowiły rozwiązanie dla Nesidiocoris we Francji

Produkt firmy Koppert przeciwko nicieniom, Capsanem, jest uważany za "referencyjne" rozwiązanie przeciwko Nesidiocoris tenuis we Francji; szczególnie w tym roku, kiedy presja jest naprawdę wysoka, a Nesidiocoris pojawia się w uprawach od lutego, czyli naprawdę wcześnie. Nesidiocoris tenuis to robak, który jest problemem we Francji od dobrych 10 lat. Powoduje znaczne szkody, zwłaszcza w uprawach pomidorów, i poważnie zakłóca równowagę biologiczną. SCEA de Fontanel była jednym z pierwszych klientów Koppert France i nadal korzysta z wielu rozwiązań IPM firmy Koppert, w tym Capsanem do kontroli presji Nesidiocoris.

"Produkujemy pięć hektarów pomidorów, w uprawie bezpośredniej i hydroponicznej, w Châteaurenard niedaleko Marsylii i robimy to od czterech pokoleń. Musimy kontrolować Nesidiocoris, ponieważ jest on bardzo silny w tym sektorze", mówi współzarządzająca w SCEA, Bélinda Gaillet. "Capsanem spodobał nam się ze względu na jego właściwości ochrony biologicznej. Dodatkowo, jako makroorganizm, nie ma okresu oczekiwania. Są to główne zalety naszej farmy, która praktykuje IPM tak długo, jak istnieje we Francji. Widzieliśmy, że jest skuteczny. Używaliśmy Capsanem na kilku blokach, aby regulować pluskwy i wypróbowaliśmy kilka metod aplikacji: mały opryskiwacz plecakowy skierowany na głowę rośliny w bardzo zlokalizowany sposób, a także robot zabiegowy, który jest używany poprzez blokowanie dolnych dysz, tak aby działał tylko na głowę i unikał naszego Macrolophusa. Capsanem jest cennym sprzymierzeńcem!

Audrey Vignaud jest technicznym szefem konsultantów Koppert w południowo-wschodnim regionie Francji: "Zaleciliśmy stosowanie pożytecznego nicienia Capsanem w połączeniu z adiuwantem do zwalczania Nesidiocoris. Testy zostały przeprowadzone przez Koppert Spain w klatkach hodowlanych w Almerii, demonstrując zainteresowanie metodą, którą zweryfikowaliśmy w terenie. Wyniki są bardzo jasne. Metoda jest bardzo skuteczna w przypadku larw. Nicienie działają również na Macrolophus, który jest biologicznie bardzo zbliżony do Nesidiocoris. W związku z tym Capsanem musi być skierowany na szczyt rośliny i należy unikać spływania. Dopracowaliśmy nasze zalecenia tak, aby w mniejszym stopniu wpływać na Macrolophus. Jest to delikatna równowaga, ale Capsanem oznacza, że można uniknąć leczenia chemicznego, co jest celem wielu firm".

Metoda ochrony przed nicieniami Nesidiocoris była z niecierpliwością oczekiwana przez producentów na południu Francji, ale ostatnio także na północy. "Osiągnęliśmy techniczny impas z tym robakiem, szczególnie w programach "zero pozostałości". Capsanem to potężne narzędzie do zwalczania Nesidiocoris" - podsumowuje Audrey Vignand.