Amazone Plants kontynuuje ścieżkę upraw ekologicznych

Amazone Plants kontynuuje ścieżkę upraw ekologicznych

Dzięki dobrym wskaźnikom produkcji jednostkowej, wysokiej jakości produktów i doskonałym odmianom, Amazone Plants znajduje się w czołówce rynku. Biologiczna ochrona roślin jest dodatkowym filarem, który wspiera tę pozycję. "Ten rodzaj ochrony roślin jest dla nas darem niebios".

Firma Amazone Plants została założona w 2010 roku. W ciągu pierwszych kilku lat firma produkująca anturium, należąca do Lexa Scheffersa i Freda van Zijla, nie od razu miała wiatr w plecy, ale biznes zaczął się rozwijać w 2015 roku. W 2019 r. szkółka pomidorów, również należąca do Van Zijla, została przekształcona, a w 2020 r. dołączono ją do szkółki anturium.

Niezwykłe posunięcie

"Cóż, mieliśmy dziesięć dobrych tygodni, powiedzieliśmy sobie z Fredem, kiedy wybuchł kryzys związany z koronawirusem i eksport stanął w miejscu" - wspomina Lex Scheffers. Obaj wspólnicy wykonali niezwykły ruch - wynajęli dodatkowe szklarnie. Zostały one wykorzystane do tymczasowego przechowywania części rosnących roślin. Ostatecznie wszystko mniej więcej się udało - rośliny w 12-centymetrowych doniczkach zostały latem sprzedane w 14-centymetrowych doniczkach, a rośliny w 14-centymetrowych doniczkach trafiły do nabywców w 17-centymetrowych doniczkach.

Od momentu założenia firma koncentruje się na biologicznej ochronie roślin. Jednak jej wysoce zautomatyzowany system produkcji sprawia, że ten rodzaj ochrony roślin jest złożony. Rośliny w fazie rozmnażania trafiają do hali produkcyjnej co dziewięć tygodni. Podczas dziewięciotygodniowego okresu, w którym rośliny znajdują się w szklarni, pracownicy nie mają łatwego dostępu do roślin, na przykład w celu ich zbadania. W związku z tym w szklarni może dochodzić do infestacji, które stają się zauważalne dopiero po umieszczeniu roślin w hali.

Fantastyczne rezultaty dzięki Swirski-LD

Głównymi szkodnikami są wciornastek zachodni, mszyce (głównie mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana i mszyca szklarniowo-ziemniaczana) oraz ćmy Duponchelia. Amazone Plants wykorzystuje wiele pożytecznych organizmów, aby utrzymać te szkodniki pod kontrolą. Konsultant Wim van der Meer wymienia je dla nas.

Amazone Plants używa Macro-Mite do zwalczania poczwarek wciornastka zachodniego i Swirski-Mite LD do zwalczania larw. "W tej firmie Swirski-Mite LD daje fantastyczne rezultaty" - powiedział nam Wim. "Drapieżne roztocza nadal wyłaniają się z siatki na owady w dobrym tempie przez dłuższy czas. Oznacza to, że w uprawach szklarniowych zawsze występuje silna populacja, a kontrola wciornastków jest utrzymywana na odpowiednim poziomie. Metoda działa dobrze w tym zautomatyzowanym systemie produkcji, co jest oczywiście bardzo uspokajające".

Firma nadal musi podjąć działania przeciwko wciornastkom i wciornastkom anturium, ponieważ obecne drapieżniki wciornastków nie są wystarczająco skuteczne przeciwko tym szkodnikom. W związku z tym firma stosuje opryski produktem pochodzenia naturalnego, takim jak Mycotal, dwa razy w roku, wiosną i jesienią. Wim van der Meer wyjaśnia: "Koppert bierze udział w badaniu, w którym sprawdzamy, czy jaja Chrysopa są skuteczne w zwalczaniu dwóch odmian wciornastków. Miejmy nadzieję, że zakończy się ona sukcesem".

Biologiczna ochrona roślin jest o wiele lepsza

Amazone Plants zwalcza mszyce za pomocą kombinacji pasożytniczej osy Aphipar i muszki żółciowej Aphidend, która według Lexa Scheffersa jest bardzo skuteczna. Drapieżne roztocza glebowe i wciornastki Macro-Mite są również wykorzystywane do zwalczania jaj ćmy Duponchelia. Pułapki feromonowe wychwytują dorosłe ćmy.

Lex Scheffers opisuje biologiczną ochronę roślin jako dar niebios. "Rzeczywiście idzie bardzo dobrze. Byłoby nie do pomyślenia, gdybyśmy nadal musieli używać produktów chemicznych. W końcu chemikalia tak bardzo obciążają bezpieczeństwo pracowników, upraw i lokalnego środowiska. Nigdy nie było to moje ulubione zajęcie. Biologiczna ochrona roślin jest o wiele lepsza. Chociaż nasi nabywcy nie zawsze wyraźnie proszą o całkowicie czysty produkt, jest to ścieżka, którą będziemy nadal podążać".

Firma zajmuje powierzchnię prawie sześciu hektarów i produkuje około dwóch milionów roślin rocznie, w około dwudziestu odmianach. Pochodzą one od firmy Anthura, z którą mają dobre relacje. Amazone Plants nabyła wyłączność na wiele odmian od hodowcy; jest jedyną firmą w Europie, która produkuje te odmiany.

Dostępne rośliny są głównie wysyłane za pośrednictwem eksporterów do centrów ogrodniczych, kwiaciarni i sprzedawców detalicznych w Europie Środkowej, Południowej i Wschodniej. "Są to bardziej ekskluzywni dealerzy", wyjaśnia Lex Scheffers.