Kategoria: Aktualności
Data publikacji: lipca 13, 2023

Efektywna kontrola przędziorków i wciornastków

Przędziorki i wciornastki to szkodniki, które jak co roku pojawiły się w uprawie truskawek. Nie stanowiły one jednak zagrożenia dla plantacji naszych Klientów. Koppert oferuje wiele naturalnych rozwiązań, które gwarantują bezpieczeństwo względem tych szkodników. Oto niektóre z dostępnych opcji.

Przędziorki

Chociaż przędziorki zawsze stanowią zagrożenie, nie oznacza to, że uprawa musi ucierpieć przez ich żerowanie. Jednym ze sposobów ich powstrzymania są drapieżne roztocza – pogromcy przędziorków. Dzięki stosowaniu pożytecznych organizmów już na początku produkcji można w pełni kontrolować rozwój tych szkodników. Zwycięstwo w tej walce zapewnią nam dwa produkty: Spidex i Spical-Plus.

Spidex zawiera drapieżnego roztocza Phytoseiulus persimilis. Ten pożyteczny roztocz nie jest wybredny. Żeruje zarówno na jajach, larwach, nimfach oraz dorosłych osobnikach. Przędziorek nie ma z nim żadnych szans, stosowany jest interwencyjnie.

Spical-Plus zawiera drapieżnego roztocza Neoseiulus californicus, który preferuje młodsze stadia przędziorków. Produkt w formie saszetek można stosować prewencyjnie. Dobroczynek kalifornijski może żywić się pyłkiem, a nawet przetrwać jakiś czas bez pożywienia.

Klimat i metoda Twojej uprawy zadecydują, który z tych dwóch pożytecznych organizmów będzie bardziej skuteczny przeciwko przędziorkowi. W przypadku upraw pod osłonami najefektywniejsze jest połączenie Spical-Plus i Spidex. Współpraca tych dwóch pożytecznych owadów przynosi spektakularny sukces.

Wciornastki

Wciornastki należy zawsze zwalczać zapobiegawczo. Jeśli zobaczysz wciornastki w uprawie, najczęściej jest już za późno. Do zwalczania tych szkodników można wykorzystać wiele różnych gatunków drapieżnych roztoczy. Warunki i rodzaj uprawy określają, zastosowanie których z nich jest najbardziej odpowiednie.

Swirski-Mite

Zawiera drapieżnego roztocza Amblyseius swirskii. Ten energiczny roztocz aktywnie poluje na pierwsze stadium larwalne wciornastków w kwiatach, liściach i owocach.

Limonica

Ten produkt zawiera drapieżnego roztocza Amblydromalus limonicus. Roztocze te są aktywne w temperaturze od 14 ℃ . Jest to szczególnie zła wiadomość dla larw, zarówno w pierwszym, jak i drugim stadium.

Thripex

W jego skład wchodzi drapieżny roztocz Neoseiulus cucumeris. Jego ulubionym pożywieniem są jaja i larwy wciornastka. Jest aktywny w temperaturach od 15 ℃.

Thripor-L

Ten produkt zawiera drapieżnego owada Orius laevigatus, którego celem są larwy i dorosłe wciornastki.

Macro-Mite i Entomite-M

Te dwa produkty zawierają glebowe, żarłoczne roztocza, które żyją w podlożu wokół rośliny i zjadają spadające na ziemię poczwarki wciornastków.

Możliwości biologicznej ochrony przed przędziorkami i wciornastkami jest naprawdę wiele. Skontaktuj się z lokalnym doradcą firmy Koppert i wspólnie przygotujcie strategię ochrony.