Amblyseius swirskii

Amblyseius swirskii to gatunek drapieżnego roztocza szeroko stosowanego do biologicznego zwalczania szkodników w rolnictwie. Ten drapieżny roztocz jest doskonałym środkiem biokontroli wciornastków i mączlików. Amblyseius swirskii może również przetrwać na pyłku i innych ofiarach, a także zadomowić się w uprawie przed pojawieniem się szkodnika. Te drapieżne roztocza są wykorzystywane jako część strategii zintegrowanej ochrony przed szkodnikami (IPM), oferując zrównoważoną i przyjazną dla środowiska alternatywę dla pestycydów chemicznych.

Play

Amblyseius swirskii do zwalczania szkodników

Amblyseius swirskii jest stosowany do zwalczania następujących szkodników:

RoztoczaAmblyseius swirskii aktywnie poszukują i żerują na młodych larwach różnych gatunków wciornastków oraz jajach i larwach mączlików. Zjadając wiele stadiów rozwojowych tych szkodników, Amblyseius swirskii skutecznie zwalcza wciornastki i mączliki.

Zachowanie żywieniowe Amblyseius swirskii

Drapieżne roztocza przebijają swoją ofiarę i wysysają jej zawartość. Oprócz wciornastków i mączlików, Amblyseius swirskii żeruje na kilku innych małych organizmach, takich jak przędziorki i roztocza tarsonemidalne. Może również żywić się pyłkiem, co jest przydatne na przykład w uprawach papryki słodkiej, ponieważ drapieżny roztocz może zadomowić się w uprawie przed pojawieniem się szkodnika. Amblyseius swirskii żeruje głównie na larwach wciornastków w pierwszym stadium rozwojowym oraz młodych jajach, gąsienicach i larwach mączlików w drugim stadium rozwojowym. W temperaturze 25°C w optymalnych warunkach dorosła samica Amblyseius swirskii składa 2,3 jaja dziennie, a jej ofiarą padają jaja Trialeurodes vaporariorum. W tych samych warunkach może zjeść 4 larwy wciornastka zachodniego(Frankliniella occidentalis) dziennie i złożyć 1,4 jaja dziennie na tej zdobyczy

Life cycle of Amblyseius swirskii
Life cycle of Amblyseius swirskii

Cykl życiowy Amblyseius swirskii

Cykl życiowy Amblyseius swirskii składa się z jaja, larwy, protonimfy, deutonimfy i osobnika dorosłego. Jaja składane są na spodniej stronie liści, często w kątach żyłek. Są owalne, białe i mają około 0,14 mm średnicy. Larwy mają sześć nóg, są tego samego koloru co jaja i są tylko nieznacznie większe. Larwy Amblyseius swirskii nie muszą żerować. Nimfy są większe od larw, mają osiem odnóży i są białawo-żółte. Dorosłe roztocza mają osiem odnóży, są półprzezroczystego białego koloru i mają płaskie, wydłużone ciało. Ich długość wynosi około 0,4 mm. Samce są mniejsze niż samice. Roztocza są bardzo ruchliwe i aktywnie poszukują pożywienia na spodniej stronie liści. Często gromadzą się w kątach nerwów liści, aby odpocząć. Ich kolor może się różnić w zależności od zjedzonej ofiary i waha się od prawie przezroczystego białawego do nieprzezroczystego białego lub żółtego. Ze względu na swój rozmiar i kolor są trudne do zauważenia w uprawie.

Najlepsze warunki do stosowania Amblyseius swirskii

Amblyseius swirskii jest najbardziej skuteczny w temperaturach od 20 do 32°C (68 do 90°F). Nie jest skuteczny w temperaturach poniżej 18°C/64°F. Amblyseius swirskii jest wrażliwy na wilgotność względną poniżej 60%.

Nie zaleca się stosowania Amblyseius swirskii w pomidorach, ponieważ jest on hamowany przez włoski gruczołowe na łodygach i liściach i nie tworzy populacji.

Play

Amblyseius swirskii w butelkach

Drapieżny roztocz Amblyseius swirskii jest dostępny w butelce (Swirski-Mite).

  • Przed użyciem należy delikatnie obrócić i wstrząsnąć butelką
  • Nacisnąć środek nakrętki, aby otworzyć otwór dozujący.
  • Rozsypać materiał na liściach lub wlać do pojemników Dibox.
  • Upewnij się, że materiał pozostaje w miejscu wprowadzenia przez co najmniej kilka godzin po wprowadzeniu.
  • Może być również stosowany z (Mini)-Air(o)bug

Dawkowanie Swirski-Mite zależy od klimatu, uprawy i zagęszczenia szkodników i zawsze powinno być dostosowane do konkretnej sytuacji. Wprowadzanie należy rozpocząć natychmiast po wykryciu pierwszych roztoczy w uprawie. Dawki introdukcji zwykle wahają się od 25-300 na m2/wypuszczenie. Uwolnienia należy powtarzać w razie potrzeby. Skonsultuj się z doradcą Koppert lub uznanym dystrybutorem produktów Koppert w celu uzyskania porady na temat najlepszej strategii w danej sytuacji.

Play

Amblyseius swirskii w saszetkach

Drapieżny roztocz Amblyseius swirskii jest również dostępny w saszetkach hodowlanych (Swirski-Mite LD, Swirski-Mite Plus, Swirski Ulti-Mite). W tym przypadku drapieżne roztocza rozmnażają się w saszetce i rozprzestrzeniają się w uprawie przez okres kilku tygodni.

  • Zawieś saszetki w osłoniętych miejscach w uprawie, nie narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych
  • Saszetki mają już otwór wylotowy
  • Trzymaj saszetki za kartonowy pasek u góry, aby uniknąć uszkodzenia drapieżnych roztoczy.

Dawkowanie Swirski-Mite LD, Swirski-Mite Plus, Swirski Ulti-Mite zależy od klimatu, uprawy i zagęszczenia szkodników i zawsze powinno być dostosowane do konkretnej sytuacji. Wprowadzanie należy rozpocząć zapobiegawczo lub natychmiast po wykryciu pierwszych roztoczy w uprawie. Użyj co najmniej 4000 saszetek na ha i rozwieś je równomiernie w uprawie. Jeśli szkodnik nie zostanie zwalczony, należy powtórzyć zabieg po 4 tygodniach. Skonsultuj się z doradcą Koppert lub uznanym dystrybutorem produktów Koppert w celu uzyskania porady na temat najlepszej strategii w danej sytuacji.