Amblydromalus limonicus

Amblydromalus limonicus to gatunek drapieżnego roztocza znanego ze swojej roli w biologicznym zwalczaniu szkodników. Amblydromalus limonicus jest naturalnym wrogiem różnych szkodników, takich jak wciornastki i mączliki. Te drapieżne roztocza są wykorzystywane jako część strategii zintegrowanej ochrony przed szkodnikami (IPM), oferując zrównoważoną i przyjazną dla środowiska alternatywę dla pestycydów chemicznych. Amblydromalus limonicus jest ceniony za swoją skuteczność w stosunkowo niskich temperaturach i jest szczególnie polecany do zwalczania dużych zagęszczeń wciornastków i mączlików.

Play

Amblydromalus limonicus do zwalczania szkodników

Amblydromalus limonicus jest stosowany do zwalczania następujących szkodników:

Amblydromalus limonicus to ogólny drapieżny roztocz żywiący się mączlikami, wciornastkami, innymi małymi owadami i roztoczami. Podobnie jak inne drapieżne roztocza, może również żywić się pyłkiem. Amblydromalus limonicus preferuje larwy różnych gatunków wciornastków (pierwsze i drugie stadium larwalne) oraz jaja i larwy mączlika szklarniowego(Trialeurodes vaporariorum) i mączlika tytoniowego(Bemisia tabaci).

Zachowanie żywieniowe Amblydromalus limonicus

Drapieżne roztocza przebijają swoją ofiarę i wysysają jej zawartość. Oprócz mączlików i wciornastków, Amblydromalus limonicus żeruje na kilku innych małych organizmach, takich jak przędziorki i roztocza tarsonemidalne. Może również żywić się pyłkiem i pobierać płyny z liści, co jest przydatne na przykład w uprawach słodkiej papryki, ponieważ drapieżne roztocza mogą zadomowić się w uprawie przed pojawieniem się szkodnika. Amblydromalus limonicus może żywić się jajami, gąsienicami i larwami mączlików oraz pierwszym i drugim stadium larwalnym wciornastków. Młode jaja mączlików (poniżej 24 godzin, koloru białego) są znacznie lepszym pokarmem niż jaja mączlików starszych (powyżej 24 godzin, koloru brązowego). W temperaturze 25°C w optymalnych warunkach dorosła samica Amblydromalus limonicus składa 3,7 jaja dziennie na młodych jajach, 1,2 jaja dziennie na starszych jajach i 3,3-3,4 jaja dziennie na gąsienicach i nimfach. Zjada około 7 larw wciornastków w pierwszym stadium rozwojowym i składa 3 jaja dziennie w temperaturze 25°C w optymalnych warunkach.

Cykl życiowy Amblydromalus limonicus

Cykl życiowy Amblydromalus limonicus składa się z następujących etapów: jajo, larwa, protonimfa, deutonimfa i osobnik dorosły. Jaja składane są na spodniej stronie liści. Są owalne, białe i mają około 0,14 mm średnicy. Larwy mają sześć nóg, są tego samego koloru co jaja i są tylko nieznacznie większe. Larwy Amblydromalus limonicus muszą żerować. Jeśli nie mają dostępu do pożywienia, rozwijają się bardzo wolno, a śmiertelność jest wysoka. Nimfy są większe niż larwy, mają osiem odnóży i są białawo-żółtego koloru. Dorosłe roztocza mają osiem odnóży, są półprzezroczyste, białe i mają płaskie, wydłużone ciało. Ich długość wynosi około 0,4 mm. Samce są mniejsze niż samice. Roztocza są bardzo ruchliwe i aktywnie poszukują pożywienia na spodniej stronie liści. Ich kolor może się różnić w zależności od zjedzonej ofiary i czasami mają zielonkawy kolor, gdy pobierają płyny z liści. Ze względu na swój rozmiar i kolor są trudne do zauważenia w uprawie.

Najlepsze warunki do stosowania Amblydromalus limonicus

Amblydromalus limonicus jest najbardziej skuteczny w temperaturach od 13 do 25°C (55 do 77°F). Nie jest skuteczny powyżej 30°C (86°F). Amblydromalus limonicus jest wrażliwy na wilgotność względną poniżej 70%.

W przypadku pomidorów nie zaleca się stosowania Amblydromalus limonicus, ponieważ jest on hamowany przez włoski gruczołowe na łodygach i liściach i nie tworzy populacji.

Play

Jak stosować Amblydromalus limonicus

Drapieżny roztocz Amblydromalus limonicus jest dostępny w butelce (Limonica).

  • Przed użyciem należy delikatnie obrócić i wstrząsnąć butelką
  • Nacisnąć środek nakrętki, aby otworzyć otwór dozujący.
  • Ostrożnie rozsyp materiał na liściach
  • Upewnij się, że materiał pozostaje na liściach przez co najmniej kilka godzin po wprowadzeniu.
  • Może być również stosowany z (Mini)-Air(o)bug

Dawkowanie preparatu Limonica zależy od klimatu, uprawy i zagęszczenia szkodników i zawsze powinno być dostosowane do konkretnej sytuacji. Wprowadzanie należy rozpocząć natychmiast po wykryciu pierwszych szkodników w uprawie. Dawki wprowadzane zwykle wahają się od 50-250 na m2/wypuszczenie. Uwalnianie należy powtórzyć raz lub dwa razy lub do momentu osiągnięcia kontroli. Skonsultuj się z doradcą Koppert lub uznanym dystrybutorem produktów Koppert w celu uzyskania porady na temat najlepszej strategii dla danej sytuacji.