Frankliniella occidentalis

Wciornastek zachodni

Informacje ogólne

Wciornastek zachodni (Frankliniella occidentalis) jest obecnie najbardziej szkodliwym gatunkiem wciornastków w wielu uprawach szklarniowych. Wciornastki zachodnie (Frankliniella occidentalis) można spotkać na wielu różnych roślinach, w tym na wielu warzywach i roślinach ozdobnych w szklarniach oraz na różnych chwastach. Powoduje szczególnie poważne szkody w uprawach ogórka, słodkiej papryki, bakłażana i wielu roślin ozdobnych.

Informacje na temat wciornastków zachodnich

Play

Cykl rozwojowy i wygląd wciornastka zachodniego

Wciornastek zachodni (Frankliniella occidentalis) ma sześć stadiów rozwojowych: jajo, dwa larwalne stadia rozwojowe, przedpoczwarka, poczwarka i dorosły owad. Wciornastek zachodni (Frankliniella occidentalis) składa jaja w liściach, płatkach kwiatów i w miękkich częściach łodyg. Są one wprowadzane do tkanki roślinnej za pomocą uzębionego pokładełka.

Larwy są prawie przezroczyste, białe lub od żółtawych do pomarańczowożółtych, z dużą głową i jasnoczerwonymi oczami. Dorosłe samice mają bardzo różne kolory. Mogą mieć zabarwienie od prawie białego poprzez żółtawopomarańczowy do prawie czarnego.

Wciornastki zachodnie (Frankliniella occidentalis) zwykle przepoczwarczają się w glebie, chociaż poczwarki można znaleźć również na liściach, kwiatach lub w innych osłoniętych miejscach. Stadium rozwojowe przedpoczwarki i poczwarki można rozpoznać na podstawie rozwijających się zalążków skrzydeł. W porównaniu do przedpoczwarki poczwarka ma dłuższe, bardziej rozwinięte zalążki skrzydeł i dłuższe czułki, które są zakrzywione nad głową. Poczwarki i przedpoczwarki nie żerują i poruszają się wyłącznie w przypadku zagrożenia. U osobników dorosłych obie pary skrzydeł są w pełni rozwinięte.

Zwalczanie wciornastka zachodniego