Kategoria: Aktualności
Data publikacji: kwietnia 29, 2024

Monitoring skośnika pomidorowego

Czarne tablice Horiver

Skośnik pomidorowy (Tuta absoluta) bardzo dobrze odnalazł się w umiarkowanym polskim klimacie. Występujący wcześniej w krajach Afryki i Ameryki Południowej pierwszy raz został odnotowany w Hiszpanii w 2008 roku. Larwy żerujące w łodygach, liściach oraz w owocach są prawdziwym utrapieniem szklarniowych upraw pomidora, papryki, ziemniaka oraz innych psiankowatych. Jak zwalczyć skośnika skutecznie, ale i bezpiecznie?

Monitoring to podstawa

Tuta w sprzyjających warunkach może liczyć nawet 12 pokoleń, a sam rozwój szkodnika jest błyskawiczny. W przeszłości szybszy wzrost populacji zwykle obserwowano w maju, jednak w tym roku proces ten może rozpocząć się znacznie wcześniej. Wystarczą wysokie temperatury, jak te w połowie kwietnia, aby spowodować skrócenie cyklu życia o ponad połowę. Skośnik może zimować w każdej postaci, warto zatem zaplanować działania obejmujące zwalczanie każdego stadium tego szkodnika. Podstawą jest monitoring, czyli zastosowanie czarnych tablic Horiver i czarnych taśm lepowych Rollertrap w uprawie.

Dopełnieniem działań będzie zastosowanie feromonów Pherodis oraz pułapek Tutasan, które odławiają samce skośnika pomidorowego. Takie działanie znacząco ogranicza możliwości kopulacji, tym samym zmniejszając liczbę jaj składanych przez samice.

Warto podkreślić, że masowe wychwytywanie dorosłych osobników na czarne taśmy, tablice, pułapki feromonowe oraz lampy owadobójcze jest bardzo skuteczną metodą ograniczania populacji tego szkodnika. Każda dorosła Tuta odłowiona mechanicznie to 260 jaj mniej złożonych na plantacji. W przypadku lamp owadobójczych bardzo duże znaczenie przy unieszkodliwianiu dorosłych osobników skośnika ma napięcie wyładowania na kratownicy – nie powinno ono być mniejsze niż 5000V.

W przypadku odłowienia wielu osobników tego szaro-brązowego oligofaga konieczne może być wdrożenie kolejnych elementów ochrony.