Thrips tabaci

Wciornastek tytoniowiec

Informacje ogólne

Wciornastek tytoniowiec (Thrips tabaci) występuje na całym świecie. Można go znaleźć w uprawach polowych wielu roślin, przy czym największe szkody powoduje w uprawach cebuli i pora, oraz w szklarniach, na roślinach dyniowatych, pomidorze, słodkiej papryce, bakłażanie, różach, chryzantemach, gerberach, goździkach, bulwach i wielu innych.

Play video

Cykl rozwojowy i wygląd wciornastka tytoniowca

Wciornastek tytoniowiec (Thrips tabaci) ma sześć stadiów rozwojowych: jajo, dwa larwalne stadia rozwojowe, przedpoczwarka, poczwarka i dorosły owad.

Wciornastek tytoniowiec (Thrips tabaci) składa jaja w liściach, płatkach kwiatów i w miękkich częściach łodyg. Są one wprowadzane do tkanki roślinnej za pomocą uzębionego pokładełka. Larwy mają kolor od jasno do żółtawozielonego, z dużą głową i jasnoczerwonymi oczami. Kolor osobników dorosłych zależy od źródła pożywienia.

Wciornastki tytoniowce (Thrips tabaci) zwykle przepoczwarczają się w glebie, chociaż poczwarki można znaleźć również na liściach, kwiatach lub w innych osłoniętych miejscach. Stadium rozwojowe przedpoczwarki i poczwarki można rozpoznać na podstawie rozwijających się zalążków skrzydeł. W porównaniu do przedpoczwarki poczwarka ma dłuższe, bardziej rozwinięte zalążki skrzydeł i dłuższe czułki zakrzywione nad głową. Poczwarki i przedpoczwarki nie żerują i poruszają się wyłącznie w przypadku zagrożenia.

Objawy uszkodzeń

Wciornastki powodują uszkodzenia roślin poprzez nakłuwanie komórek tkanek powierzchniowych i wysysanie ich zawartości, co skutkuje obumieraniem otaczającej tkanki. Powstałe srebrnoszare plamy na liściach i czarne kropki ich odchodów wskazują na ich obecność w uprawie. Żywotność rośliny zmniejsza się na skutek utraty chlorofilu. W przypadku poważnej plagi mogą kurczyć się liście.

Wciornastki tytoniowce (Thrips tabaci) występują głównie wzdłuż głównych żył liści, przy czym najbardziej widoczne są uszkodzenia w miejscach łączenia się tych żył. Uszkodzenia owoców, na przykład ogórka, występują tylko wtedy, gdy plon jest silnie zaatakowany. W niektórych krajach wciornastek tytoniowy (Thrips tabaci) został zidentyfikowany jako istotny wektor wirusa brązowej plamistości pomidora.

Skontaktuj się z ekspertem

Koppert Biological Systems

Thanks for your request!

Something went wrong, please try again

Skontaktuj się z naszym ekspertami.
Nasze produkty i rozwiązania tworzymy specjalnie dla profesjonalnych producentów.

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.

Zasubskrybuj nasz biuletyn

Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące swoich upraw prosto do skrzynki pocztowej

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Przewiń na początek