Informacje ogólne
Gatunek Aspidiotus nerii, czyli tarcznik oleandrowiec, należy do rodziny Coccoidea i występuje prawie na całym świecie. Do jego roślin żywicielskich należą: drzewa oliwne, jabłonie, drzewa mango, palmy, oleander i cytrusy.
Cykl rozwojowy i wygląd tarcznika oleandrowca
Dorosłe osobniki tarcznika oleandrowca są szarawe, zabarwione na biało lub żółtawe, okrągłe, a wierzchołek ich osłony jest niecentryczny. Osłona przypomina miniaturowe smażone jajko o średnicy 2 mm. Nowo wyklute gąsienice mają około 0,3 mm długości. Szybko przyczepiają się do rośliny i tworzą osłonę. Kolonie tworzą się głównie na spodniej stronie liści.
Po upływie od 1 do 2 miesięcy samica osiąga dorosłość i zaczyna składać jaja. Dorosła samica może żyć przez kilka miesięcy.
Każda samica wydaje 30–175 młodych w ciągu życia. W temperaturze 30°C obserwuje się znaczne zmniejszenie płodności i wysoką śmiertelność gąsienic.
Objawy uszkodzeń
O obecności tarcznika oleandrowca świadczy pojawienie łusek na łodygach, liściach i owocach żywicieli. Inwazje na liściach i łodygach mogą powodować więdnięcie i zmniejszać powierzchnię fotosyntetyczną rośliny, prowadząc do niższej wydajności. Przy ciężkich infestacjach dochodzi do uszkodzeń owoców, takich jak plamienie i deformacja, co wpływa na wartość rynkową plonu. W uprawach oliwek objawia się to jako zielone plamy na purpurowych owocach. Jest to szczególnie istotne w przypadku roślin ozdobnych. Ciężka infestacja może prowadzić do żółknięcia liści, deformacji liści i pędów lub kurczenia się i obumierania roślin.