Thrips tabaci

Wciornastek tytoniowiec

Informacje ogólne

Wciornastek tytoniowiec (Thrips tabaci) występuje na całym świecie. Można go znaleźć w uprawach polowych wielu roślin, przy czym największe szkody powoduje w uprawach cebuli i pora, oraz w szklarniach, na roślinach dyniowatych, pomidorze, słodkiej papryce, bakłażanie, różach, chryzantemach, gerberach, goździkach, bulwach i wielu innych.

Informacje na temat wciornastka tytoniowca

Play

Cykl rozwojowy i wygląd wciornastka tytoniowca

Wciornastek tytoniowiec (Thrips tabaci) ma sześć stadiów rozwojowych: jajo, dwa larwalne stadia rozwojowe, przedpoczwarka, poczwarka i dorosły owad.

Wciornastek tytoniowiec (Thrips tabaci) składa jaja w liściach, płatkach kwiatów i w miękkich częściach łodyg. Są one wprowadzane do tkanki roślinnej za pomocą uzębionego pokładełka. Larwy mają kolor od jasno do żółtawozielonego, z dużą głową i jasnoczerwonymi oczami. Kolor osobników dorosłych zależy od źródła pożywienia.

Wciornastki tytoniowce (Thrips tabaci) zwykle przepoczwarczają się w glebie, chociaż poczwarki można znaleźć również na liściach, kwiatach lub w innych osłoniętych miejscach. Stadium rozwojowe przedpoczwarki i poczwarki można rozpoznać na podstawie rozwijających się zalążków skrzydeł. W porównaniu do przedpoczwarki poczwarka ma dłuższe, bardziej rozwinięte zalążki skrzydeł i dłuższe czułki zakrzywione nad głową. Poczwarki i przedpoczwarki nie żerują i poruszają się wyłącznie w przypadku zagrożenia.

Zwalczanie wciornastka tytoniowca