Opuchlak truskawkowiec w szkółkarstwie

Aktualności

Opuchlak truskawkowiec w szkółkarstwie

22 maja 2020

W szkółkarstwie ostatnimi laty bardzo dużo mówi się o silnej presji opuchlaków. Szkodniki coraz częściej występują w branży szkółek ozdobnych siejąc spustoszenia. Wśród tych chrząszczy najczęściej spotykanym szkodnikiem jest opuchlak truskawkowiec (Otiorhynchus sulcatus). Dodatkowo można spotkać jeszcze dwa inne chrząszcze: opuchlak rudonóg (Otiorhynchus ovatus) oraz opuchlak lucernowiec (Otiorhynchus ligustici).

Opuchlak truskawkowiec atakuje w szczególności rododendrony, cyklameny oraz azalie. Oprócz wymienionych roślin na jego żerowanie narażonych jest ponad 100 innych gatunków. Skala działania tego szkodnika jest bardzo szeroka. Zmorą są larwy szkodnika, które atakują korzenie roślin oraz osobniki dorosłe wygryzające półokrągłe ślady na liściach. To znacznie zaniża wartość handlową produktów, co powoduje straty materialne producentów.

Cykl życiowy opuchlaka truskawkowca

Dlaczego presja szkodnika jest tak silna?

Przyczyn jest kilka, jednak główną jest brak srogich mrozów podczas zimy. Przy obecnych łagodnych zimach nie tylko larwy, ale także duża część osobników dorosłych potrafi przetrwać na plantacji. Umiejętność przezimowania w takich warunkach mocno utrudnia walkę ze szkodnikiem, ponieważ zatarł się jego cykl rozwojowy. Kiedyś w określonych miesiącach obserwowaliśmy jego poszczególne stadia rozwojowe. Obecnie nie jest to już takie proste. Godnym uwagi jest również fakt, że każda samica opuchlaka przez całe swoje życie potrafi złożyć 400 – 1100 jaj, co przy jej długości życia (5-12 miesięcy) daje wysokie ilości jaj na plantacji. Umiejętność przezimowania powoduje wydłużenie okresu składania jaj, co z kolei sprzyja częstszemu występowaniu larw na plantacji. Migracja szkodników z okolicznych pól jest kolejną przyczyną tak silnej jego presji. Mimo tego, że dorosłe chrząszcze nie potrafią latać, to doskonale radzą sobie z przemieszczaniem się na dystans nawet powyżej 100 metrów.

Co robić by zahamować rozwój opuchlaka?

W okresie tak dużej presji szkodnika szczególnie ważna jest lustracja plantacji i stosowanie produktów z nicieniami w odpowiednim momencie. Skutecznym produktem dedykowanym tego typu szkodnikom jest Larvanem.

Najskuteczniejsza metoda zwalczania larw opuchlaka to stosowanie nicieni dwukrotnie w ciągu sezonu. Pierwsza aplikacja powinna mieć miejsce na wiosnę, gdy tylko zaistnieją korzystne warunki stosowania, czyli odpowiednia temperatura. W momencie, gdy temperatura gleby przekroczy 15oC można aplikować nicienie. Zwalczamy wtedy larwy, które rozwinęły się z jaj złożonych podczas jesieni. Drugi, najlepszy okres stosowania nicieni występuje na koniec lata oraz podczas jesieni w zależności od warunków pogodowych i cyklu rozwojowego szkodnika. Zwalczamy wtedy larwy, które rozwinęły się z jaj na bieżąco składanych w ciągu sezonu wegetacyjnego. Trzeba przy tym pamiętać, że samica opuchlaka zaczyna składać jaja, gdy temperatura przekroczy 11oC i przestaje przy temperaturach powyżej 30oC.

Pomocą przy zwalczaniu opuchalaka truskawkowca może być poniższa poglądowa tabela, w której widać ile czasu zajmuje cykl rozwojowy poszczególnych stadiów rozwojowych, w zależności od temperatury.

Temperatura

11oC

12oC

15oC

18oC

21oC

24oC

 

Rozwój (w dniach)

Jaja

47

33

20

15

13

11

Larwy

184

231

143

127

124

101

Puparia

36

34

22

14

13

10

Razem

267

298

185

156

150

122

Nicienie zawarte w produktach Koppert skutecznie walczą ze szkodnikami tego typu.

Jeśli masz pytania i wątpliwości odnośnie nicieni zajrzyj do naszego FAQ - najczęściej zadawane pytania dotyczące nicieni. Polecamy również kontakt z naszymi konsultantami, którzy profesjonalnie dobiorą dawkę nicieni w zależności od nasilenia problemu.

Zasubskrybuj nasz biuletyn

Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące swoich upraw prosto do skrzynki pocztowej

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Przewiń na początek