Kategoria: Wiedza
Data publikacji: maja 06, 2021

Buxatrap i Capsanem - świetne połączenie do zwalczania ćmy bukszpanowej

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) jest gatunkiem inwazyjnym i oligofagicznym, który żywi się głównie liśćmi bukszpanu (Buxus sp..). Jest to bardzo groźny szkodnik, ponieważ szybko się rozprzestrzenia. W ciągu ostatnich kilku lat spowodował znaczne szkody w całej Europie, w szczególności we Francji, Niemczech, Holandii, Szwajcarii, Austrii i Wielkiej Brytanii. W Polsce pojawił się w 2016 roku, od tego czasu sieje spustoszenie w parkach, szkółkach i ogrodach.

Gąsienice ćmy bukszpanowej wytwarzają przędzę i żerują na liściach roślin. W pierwszej kolejności atakują dolne części rośliny, niszcząc zarówno liście, jak i korę. Przy dużym nasileniu szkodnika może dojść do całkowitego zaschnięcia i zamierania bukszpanów. Gąsienice są zielonkawe, mają brązowe pasy wzdłuż ciała i czarną błyszczącą głowę. Mierzą około 4 cm długości. Dorosłe owady mają białe skrzydła z brązową obwódką lub jasnobrązowe z fioletowym połyskiem. Charakterystyczna jest biała plama w ich przedniej części. Rozpiętość skrzydeł wynosi około 40-45mm.

Ćma bukszpanowa Ćma bukszpanowa

Biologiczna odpowiedź w dwóch krokach

Pierwszym krokiem w walce z ćmą bukszpanową jest wczesne wykrywanie szkodnika.

W tym celu najlepiej użyć pułapki Buxatrap z kapsułkami feromonowymi Pherodis, dedykowanymi do wabienia samców danego gatunku. Wysoka skuteczność wyłapywania jest zapewniona, dzięki umieszczeniu w pułapce dwóch koszyczków na feromony. W szybkim czasie można odłowić dużą ilość szkodników.

Produkt jest bardzo łatwy w obsłudze – wystarczy umieścić feromony w Buxatrapie, a następnie zawiesić ją nad rośliną lub na wysokości oczu, w przypadku roślin wyższych niż 1,5 m. Motyle zachęcone substancją wabiącą wchodzą do pułapki, z której nie mogą się wydostać. Wypełnione pułapki należy regularnie opróżniać.

Drugim krokiem jest biologiczne zwalczanie gąsienic za pomocą produktu Capsanem.

Badania laboratoryjne i terenowe wykazały, że produkt Capsanem zawierający entomopatogeniczne nicienie Steinernema carpocapsae może efektywnie zabijać młode gąsienice szkodnika. Z tego względu tak ważne jest wczesne wykrycie ćmy bukszpanowej.

Aby osiągnąć najlepsze działanie produktu, należy stosować go w czasie wysokiej wilgotności wśród liści, tym samym najlepiej używać środek wieczorem. Należy zwrócić uwagę na technikę aplikacji i odpowiednią porę dnia, by stworzyć nicieniom jak najlepsze warunki do przeżycia i efektywnego zwalczania gąsienic.

Warto zauważyć, że gąsienice zwalczane są skutecznie również przez produkt Dipel DF. Więcej informacji o produkcie tutaj.

Szczegóły o Buxatrap znajdują się pod tym linkiem, a o produkcie Capsanem tutaj.