Pseudoperonospora cubensis

Mączniak rzekomy dyniowatych

Informacje ogólne

Gatunek Pseudoperonospora cubensis jest patogenem roślinnym wywołującym mączniaka rzekomego dyniowatych, takich jak ogórek, dynia i kabaczek.

Cykl rozwojowy i wygląd mączniaka rzekomego

Patogeny powodujące mączniaka rzekomego nie są grzybami, lecz lęgniowcami spokrewnionymi z gatunkami Pythium i Phytophthora. Przeżywają w postaci oospor. Z tych oospor lub przetrwałych grzybni powstają zarodniki, w których wytwarzane są zoospory. Jednak w przypadku mączniaka rzekomego sporangia często kiełkują bezpośrednio, a formy kiełkujące infekują rośliny przez aparaty szparkowe lub bezpośrednio przez penetrację nabłonka. Do kiełkowania wymagana jest woda. W przypadku większości rodzajów mączniaka rzekomego optymalna temperatura wynosi około 15°C. Im bardziej temperatura jest zbliżona do poziomu 15°C, tym krótszy jest okres wilgotności liści wymagany do kiełkowania.

Wewnątrz rośliny patogeny wytwarzają haustoria, małe narządy, którymi patogen może pobierać składniki odżywcze z żywych komórek roślinnych. Patogeny nadal rozwijają się wewnątrz liści, a po pewnym czasie z aparatów szparkowych wytłaczane są nowe struktury zarodnikowe. Ponieważ na spodniej części liścia znajduje się więcej aparatów szparkowych, w tym miejscu można znaleźć najbardziej puszyste narośle.

Objawy uszkodzeń

Patogeny mączniaka rzekomego porażają głównie liście, ale czasami również łodygi i owoce. Powodują uszkodzenia na górnej powierzchni liścia, ograniczone użyłkowaniem, które są najpierw żółte, a następnie brązowe. Na spodniej stronie liścia pojawia się puszysta narośl, która najpierw jest biała, a później zmienia kolor na szarobrązowy. Jest to w istocie zarodnikowanie patogenów wytłaczanych z aparatów szparkowych.

Zapobieganie mączniakowi rzekomemu

  • Wybieraj odporne odmiany
  • Stosuj płodozmian z wykorzystaniem upraw innych niż rośliny żywicielskie
  • Zapobiegaj wilgotności mikroklimatu. Możesz to osiągnąć, zmniejszając gęstość plonu, zapewniając dobre napowietrzanie podczas rozmnażania i utrzymując ciepły i suchy klimat w szklarniach.
  • Stosuj odpowiedni reżim sanitarny. Oczyść obszar uprawy, usuń resztki pouprawowe i zapobiegaj rozpryskiwaniu się wody.

Zapobiegaj chorobom roślin poprzez zapewnienie optymalnych warunków uprawy.

Skontaktuj się z ekspertem

Koppert Biological Systems

Thanks for your request!

Something went wrong, please try again

Skontaktuj się z naszym ekspertami.
Nasze produkty i rozwiązania tworzymy specjalnie dla profesjonalnych producentów.

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.

Zasubskrybuj nasz biuletyn

Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące swoich upraw prosto do skrzynki pocztowej

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Przewiń na początek