Ostrinia nubilalis

Omacnica prosowianka

Informacje ogólne

Omacnica prosowianka (Ostrinia nubilalis) jest poważnym szkodnikiem kukurydzy, który atakuje również jabłonie, truskawkę, paprykę i inne rośliny. Występuje w Europie, Afryce Północnej i Ameryce Północnej, gdzie została sprowadzona.

Cykl rozwojowy i wygląd omacnicy prosowianki

Osobniki dorosłe mają rozpiętość skrzydeł 22–32 mm, a ich skrzydełka przednie mają barwę od jasnożółtawej do oliwkowobrązowej z nieregularnymi fioletowymi szarymi znaczeniami. Tylne skrzydła są jasnoszare z ciemniejszymi oznaczeniami.

Jaja są prawie płaskie, mają średnicę około 1 mm i są białe zaraz po złożeniu, ale później żółkną. Czarna głowa larwy jest widoczna tuż przed wykluciem. Jaja są składane w stosach i zachodzą na siebie jak dachówki. Średnia liczba jaj w stosie wynosi 30.

Larwy mają długość do 25 mm oraz bladopurpurowobrązowe lub brązowawe ciało z ciemnymi plamami i bladym środkiem u podstawy włosów. Ich głowa ma kolor od brązowego po czarnobrązowy. Poczwarki mają długość do 2 cm i barwę od jasno- do ciemnoczerwonej.

 

W Europie osobniki dorosłe pojawiają się w czerwcu. Jaja są składane głównie na spodniej stronie liści. Larwy początkowo żywią się liśćmi, a następnie drążą tunele w górnej części roślin kukurydzy. Później larwy z drugiego pokolenia drążą tunele do międzywięźli łodygi, gdzie tworzą rozległe galerie. Larwy przepoczwarczają się in situ w galeriach lub w glebie. W pełni rozwinięte larwy zimują w tunelach w zaroślach, łodygach i kłosach kukurydzy lub w dziko rosnących roślinach.

Objawy uszkodzeń

Poziome rzędy dziur w młodych liściach powstałe na skutek żerowania larw stanowią wczesną oznakę ataku rośliny przez omacnicę prosowiankę. Później na łodygach lub na wierzchołkach uszu kukurydzy pojawiają się wyraźnie widoczne dziury i nalot. Żłobienie tuneli przez larwy osłabia łodygi i powoduje ich pękanie przy podmuchach wiatru.

Żerowanie larw w łodydze kukurydzy niszczy tkankę naczyniową. W rezultacie silnie zainfekowane rośliny są mniejsze i produkują mniej ziaren w kolbie.

Zwalczanie omacnicy prosowianki

Firma Koppert oferuje różne rozwiązania w zakresie biologicznego zwalczania szkodników, takich jak omacnica prosowianka.

Skontaktuj się z ekspertem

Koppert Biological Systems

Thanks for your request!

Something went wrong, please try again

Skontaktuj się z naszym ekspertami.
Nasze produkty i rozwiązania tworzymy specjalnie dla profesjonalnych producentów.

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.

Zasubskrybuj nasz biuletyn

Otrzymuj najnowsze informacje dotyczące swoich upraw prosto do skrzynki pocztowej

Ta strona jest chroniona zabezpieczeniem reCAPTCHA oraz Polityką prywatnościWarunki korzystania z usług Google.
Przewiń na początek