Kategoria: Porady dotyczące upraw
Data publikacji: lutego 01, 2021

Walka z opuchlakami

Marzec i kwiecień są najlepszym czasem na ogrodowe porządki, planowanie nasadzeń i przygotowanie programu ich ochrony. Wtedy to między jednym, a drugim przymrozkiem, ogrody przydomowe i zieleń miejska leniwie otrząsają się z zimowego przestoju. Owady takie jak opuchlaki czy larwy chrabąszcza majowego to powszechnie występujące w naszym klimacie szkodniki i jeżeli mieliście z nimi problem w poprzednim sezonie, możecie spodziewać się ich również w tym roku. Wynika to z ich wieloletniego cyklu rozwojowego. Istnieją na szczęście metody biologiczne, bezpieczne dla środowiska i ludzi, dzięki którym pozbędziecie się ich skutecznie.

Objawy żerowania

Widocznymi objawami żerowania dorosłych osobników są powygryzane dziury w liściach, natomiast więdnące rośliny, żółte plamy na trawnikach, uszkodzone korzenie i szyjki korzeniowe roślin spowodowane są obecnością larw tych szkodników.

Larvanem

Larvanem to naturalny i najbardziej niezawodny sposób na pozbycie się larw opuchlaka, chrabąszcza majowego, guniaka czerwczyka, ogrodnicy niszczylistki oraz innych chrząszczy. Zawieszone w żelu nicienie gatunku Heterorhabditis bacteriophora wnikają do wnętrza szkodnika poprzez naturalne otwory w ciele, następnie uwalniają znajdujące się wewnątrz bakterie, a te rozkładają tkanki gospodarza na substancje łatwo przyswajalne. Zaatakowane pędraki obumierają po kilku dniach od spasożytowania. Nicieniom należy zapewnić wilgotne podłoże, przez min. 14 dni od aplikacji.

Kiedy stosować

Najlepszym terminem zwalczania opuchlaków jest okres od połowy kwietnia do końca maja w zależności od panujących aktualnie warunków oraz połowa sierpnia do końca września lub później o ile pogoda na to pozwala. Larwy Chrabąszcza majowego i innych chrząszczy najlepiej zwalczać od połowy czerwca do połowy sierpnia, należy jednak pamiętać, iż nicienie będą pasożytować tylko 1-2 letnie larwy. Temperatura gleby musi wynosić minimum 14 st. C.

Dozownik na wąż ogrodowy

Nicienie można aplikować konewką, jednak przy dużych powierzchniach metoda ta jest pracochłonna i mało precyzyjna. W takim przypadku świetnie sprawdzi się dozownik, który instalujemy na wężu ogrodowym. O tym jak go używać dowiecie się z filmu pod artykułem.

Larvanem oraz dozownik możecie łatwo i wygodnie zamówić w naszym sklepie internetowym.