Ule Natupol - czasowa rezygnacja z warstwy bawełny

W odpowiedzi na Państwa sygnały dotyczące mniejszej aktywności trzmieli w ostatnim wyjątkowo upalnym czasie informujemy, iż na podstawie przeprowadzonych badań podjęliśmy czasową rezygnację z warstwy bawełny dotychczas zamieszczanej w ulach. Niższa aktywność zapylaczy wynika z konieczności chłodzenia czerwi, celem zapewnienia przetrwania kolonii. Usunięcie warstwy bawełny pozwala na bardziej efektywne chłodzenie i lepszą termoregulację ula. Ule Koppert bez warstwy bawełny będą dostarczane do Polski i innych krajów europejskich w okresie od 30 do 39 tygodnia (24.07 - 30.09.2023). Powyższa informacja dotyczy wszystkich uli marki Koppert, w tym Natupol, Natupol Excel, Natupol Smart, Tripol i Natupol Booster, zarówno gatunków rodzimych jak i innych odmian. Jesteśmy przekonani, iż ta pozornie niewielka zmiana przyniesie wyraźne efekty - nasze doświadczenia i badania jednoznacznie wskazują na zasadność takiego rozwiązania. Prosimy o zapoznanie się z listą najczęściej zadawanych pytań. W razie jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontaktu telefonicznego z naszymi doradcami.

  • Dlaczego warstwa bawełny jest usuwana na czas upałów?
    Dlaczego warstwa bawełny jest usuwana na czas upałów?

    Nasze ostatnie badania wskazują, że rezygnacja z dodawania warstwy bawełny do uli przynosi korzyści koloniom trzmieli, zapewniając ich lepszy rozwój oraz poprawiając wentylację.

  • Jaki wpływ na ule mają wysokie temperatury?
    Jaki wpływ na ule mają wysokie temperatury?

    Przeprowadzone przez nas badania pokazują, że trzmiele narażone na temperatury powyżej 38°C nie rozwijają się optymalnie, co przekłada się na wydajność kolonii. Ponadto dla dobrze rozwiniętych trzmieli chłodzenie potomstwa jest ważniejsze niż zapylanie upraw.

  • Jakie korzyści przynosi usunięcie warstwy bawełny dla wydajności ula?
    Jakie korzyści przynosi usunięcie warstwy bawełny dla wydajności ula?

    Rezygnacja z warstwy bawełny pozwala trzmielom na bardziej efektywne chłodzenie czerwi, umożliwiając im lepszą termoregulację mikroklimatu kolonii.

  • Dlaczego dotychczas nie wdrożono tego działania?
    Dlaczego dotychczas nie wdrożono tego działania?

    Decyzja o rezygnacji z warstwy bawełny na określony czas opiera się na wynikach najnowszych badań. Jako firma oparta na wiedzy podejmujemy działania w oparciu o sprawdzone dane.

  • Czy inne produkty na rynku posiadają bawełnianą warstwę mimo wysokich temperatur?
    Czy inne produkty na rynku posiadają bawełnianą warstwę mimo wysokich temperatur?

    Tak, na rynku są dostępne ule, w których nie zrezygnowano z warstwy bawełny.

  • W jakim okresie będzie obowiązywała zmiana?
    W jakim okresie będzie obowiązywała zmiana?

    Ule Koppert bez warstwy bawełny będą dostarczane do Polski i innych krajów europejskich w okresie od 30 do 39 tygodnia.

  • Które ule będą dostarczane bez warstwy bawełny we wskazanym czasie?
    Które ule będą dostarczane bez warstwy bawełny we wskazanym czasie?

    Zmiana będzie miała wpływ na wszystkie ule marki Koppert, w tym Natupol, Natupol Excel, Natupol Smart, Tripol i Natupol Booster, w tym gatunki rodzime i inne odmiany.

  • Czy warstwa bawełny jest w ogóle potrzebna?
    Czy warstwa bawełny jest w ogóle potrzebna?

    Nasze badania i doświadczenie potwierdzają, że warstwa bawełny jest nadal niezbędna w optymalnych lub chłodniejszych porach roku, aby zapewnić prawidłowy rozwój rodzin trzmieli. Dlatego po 39. tygodniu warstwa bawełny zostanie przywrócona do uli.

  • Jak zostanie usunięta warstwa bawełny z uli?
    Jak zostanie usunięta warstwa bawełny z uli?

    Bawełna nie jest na stałe usuwana z uli. Po prostu nie będzie dodawana przez zakład produkcyjny na Słowacji w określonym czasie. Numer produktu do zamówienia pozostaje taki sam.

  • Jakie są przyszłe plany poprawy wydajności uli Natupol w wysokich temperaturach?
    Jakie są przyszłe plany poprawy wydajności uli Natupol w wysokich temperaturach?

    Nasz zespół badawczo-rozwojowy przeprowadza dalsze testy na ulach. W przypadku, gdy konieczne będzie wdrożenie nowych środków lub rozwiązań, zostaną podjęte odpowiednie działania.

  • Jakich ogólnych porad możemy udzielić podczas wysokich temperatur, aby poprawić wydajność uli?
    Jakich ogólnych porad możemy udzielić podczas wysokich temperatur, aby poprawić wydajność uli?

    Temperatura otoczenia i promieniowanie słoneczne mogą znacząco wpływać na temperaturę wewnątrz ula. Zalecamy ochronę ula przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i umieszczenie go w chłodnym miejscu. Można to osiągnąć za pomocą różnych metod:

    • Właściwe umiejscowienie: Umieszczenie ula blisko ziemi w cieniu upraw pomaga utrzymać niższe temperatury wewnątrz ula.
    • Zacienienie: Zapewnienie skutecznego zacienienia na górze i po bokach ula lub zainstalowanie pokrywy może skutecznie obniżyć temperaturę i przynieść korzyści trzmielom.
    • Inne metody chłodzenia: Wykorzystanie szkła i powłok rozpraszających promienie cieplne, chłodzenie powietrzem z zewnątrz oraz wykorzystanie gleby do chłodzenia to kolejne metody, które warto wziąć pod uwagę.
    • Korzystanie z uli o większej populacji trzmieli lub zwiększenie liczby uli.

    Zachęcamy do kontaktu z lokalnym doradcą celem przeprowadzenia profesjonalnej oceny i zaproponowania najlepszego rozwiązania.