Kategoria: Aktualności
Data publikacji: stycznia 10, 2024

Skuteczne zwalczanie chorób odglebowych za pomocą grzyba Trichoderma harzianum

Trianum zawiera grzyb Trichoderma harzianum i skutecznie chroni przed chorobami gleby

Skuteczne zwalczanie chorób odglebowych za pomocą grzyba Trichoderma harzianum zawartego w produkcie Trianum

Problemy z chorobami przenoszonymi przez glebę rosną, powodując poważne straty w uprawach na całym świecie. Trianum bardzo dobrze radzi sobie z ich zwalczaniem zarówno w szklarniach, jak i uprawach polowych. Trichoderma jest z powodzeniem stosowana w uprawie takich warzyw jak cebula, marchew i ziemniaki.

Trianum jest oparty na unikalnym grzybie Trichoderma harzianum T-22. Chroni on rośliny przed różnymi patogenami przenoszonymi przez glebę, takimi jak Pythium, Fusarium, Rhizoctonia i Sclerotinia. Rośliny w czasie całego cyklu uprawowego poddawane są różnego rodzaju czynnikom stresowym, takim jak temperatura otoczenia, deficyt lub nadmiar wody oraz składników odżywczych, a także stosowanie chemicznych pestycydów.

"Skuteczność Trianum jest porównywalna ze skutecznością chemicznych fungicydów. Środki chemiczne powodują stres u rośliny, biologiczny środek ochrony Trianum sprawia, że roślina jest bardziej odporna na stres. Zdrowsze systemy korzeniowe poprawiają pobieranie wody i składników odżywczych oraz wspomagają wzrost roślin" - wyjaśnia Paolo Banzato, Product Manager w Koppert.


Jak działa pożyteczny grzyb Trichoderma harzianum w Trianum?

Po zastosowaniu Trianum grzyb szybko zaczyna rosnąć. Tworzy barierę wokół korzeni, aby chronić roślinę przed chorobami przenoszonymi przez glebę. Trianum nie tylko konkuruje o pożywienie i przestrzeń, ale także aktywnie atakuje patogeny grzybowe, rozbijając ich ściany komórkowe.

To nie wszystko. Trichoderma bardzo pozytywnie oddziałuje na system korzeniowy rośliny – oprócz wspomnianej wcześniej ochrony, stymuluje rozwój dodatkowych włośników. Dzięki temu roślina skuteczniej pobiera wodę, składniki odżywcze oraz stałe i niezwiązane składniki pokarmowe (np. zamienia FE3+ na FE2+).


Łatwe i bezpieczne stosowanie

Trianum można łatwo włączyć do strategii IPM. Paolo: "Trianum nie wymaga żadnego specjalnego sprzętu do aplikacji. Środek ochrony roślin zawierający Trichoderma harzianum od Koppert dostępny jest w dwóch formulacjach, aby jak najlepiej dopasować się do stosowanych systemów aplikacji w danej uprawie. Trianum-P można rozpylić za pomocą opryskiwacza lub systemu nawadniającego. Trianum-G można aplikować bezpośrednio do gleby lub w bruździe za pomocą granulatora". Kolejną istotną zaletą Trianum jest bezpieczeństwo stosowania.

Trichoderma do potęgi

Wybierając produkt zawierający szczep Trichoderma harzianum warto wybrać taki, który jest zarejestrowany jako środek ochrony roślin. Wtedy mamy gwarancję, że w opakowaniu znajdziemy dokładnie ten grzyb w ściśle określonej ilości. Wartością referencyjną powinien być 1 gram produktu. Oznacza to, że przy formulacji 109 jtk/1g znajdziemy 1 000 000 000 zarodników w 1 gramie produktu. Im niższa potęga, tym niższa zawartość zarodników Trichodermy. Sam produkt do momentu jego zastosowania powinien być przechowywany w odpowiednich warunkach. Aby Trichoderma zachowała swoje właściwości, zamknięte opakowanie należy przechowywać w temperaturze 4-8°C z dala od światła słonecznego.


Elastyczność

Stosowanie rozwiązań z zakresu biokontroli, takich jak Trianum, oferuje wiele korzyści. Unikamy chemicznych pozostałości w uprawach. Znika także konieczność zachowania odstępów czasowych przed zbiorami. Zapewnia to większą kontrolę i elastyczność w momencie zbiorów.

Trianum można stosować w wielu różnych uprawach, takich jak rośliny liściaste, cebula, marchew i ziemniaki. Może być również stosowany w uprawach pod osłonami, takich jak pomidory, ogórki i truskawki.
Trianum jest idealnym preparatem w walce z chorobami odglebowymi.