Kategoria: Porady dotyczące upraw
Data publikacji: marca 25, 2021

Natupol - stała jakość i ciągłe innowacje

Natupol - stała jakość i ciągłe innowacje

Trzmiele do zapylania zaczęły być wykorzystywane w uprawach pod osłonami w latach 80. Od tego czasu znacznie poprawiła się wielkość plonów oraz jakość produkcji pomidorów i owoców miękkich. W ciągu tych 30 lat Natupol stał się synonimem jakości, innowacyjności i ciągłej dostępności na rynku.

Jak zmieniał się ule Natupol w ciągu ostatnich 30 lat. Fot. 1 Natupol na przełomie lat 1980-2016.

System Bee vision

Wzrost populacji ludności na świecie, poskutkował zwiększeniem ilości upraw, które potrzebują trzmieli do zapylania, aby zmaksymalizować swoją produktywność. Dodatkowo liczebność dzikich zapylaczy takich jak np. pszczoła miodna stała się bardzo zagrożona (głównie przez utratę siedlisk oraz stosowane pestycydy i nawozy). Wszystko to zmotywowało nas do wprowadzenia na rynek kolonii trzmieli tak żywotnych i odpornych, jak to tylko możliwe. Aby zaproponować producentom żywności najlepsze rozwiązanie, skupiliśmy się na pięciu obszarach: odpowiednia żywotność trzmieli, budowa ula, ciągłe badania i rozwój, prawidłowa logistyka oraz dostępność na całym świecie.

Nieustanna praca nad doskonaleniem ula Natupol zaowocowało wprowadzeniem takich rozwiązań jak:

- system Bee Vision

- system Wireless BeeHome

- lepsza wentylacja ula

Trzmiele widzą inaczej niż ludzie. Najlepiej orientują się w barwach niebieskich, zielonych i UV. W przeciwieństwie do ludzi, niewidoczne są dla nich odcienie czerwieni. Wykorzystaliśmy tą zależność, oznaczając wlot do ula Natupol Excel w barwach niebieskich z oznaczeniem UV. Dzięki temu o wiele łatwiej znaleźć trzmielom drogę powrotną, a badania potwierdzają 12% wzrost bezpośrednich powrotów przy użyciu tego rozwiązania. Gwarantuje to naturalne zapylenie na najwyższym poziomie. Dobrze ilustruje to poniższa grafika.

System Bee vision Fot. 2. Widzenie człowieka vs widzenie trzmiela. Oznaczenie UV na Natupol Excel

System Wireless BeeHome

System Wireless BeeHome to z kolei mechanizm, który pozwala automatyczne otwierać i zamykać wlot do ula. Funkcja ta jest niezwykle przydatna w miesiącach zimowych, podczas których ilość godzin z naturalnym światłem jest stosunkowo niewielka. Niewystarczająca ilość promieni słonecznych, utrudnia powrót do ula i zmniejsza efektywność zapylenia przez trzmiele. System Wireless BeeHome zapewnia ogrodnikom ogromną oszczędność czasu. To oni decydują kiedy trzmiele mają wylecieć w poszukiwaniu pyłku. Mogą to zrobić poprzez ustawienia timera lub podłączenie nadajnika do komputera klimatycznego w szklarni.

Fot. 3 System Wireless BeeHome

Odpowiednia wentylacja ula

Na przełomie lat zmienił się również sposób wentylacji Natupoli.
Wpływ na temperaturę wewnątrz ula ma zarówno temperatura otoczenia, jak i natężenie promieniowania słonecznego. Jeżeli w szklarni jest powyżej 33℃, owady nie zapylają, tylko koncentrują się na wentylowaniu ula. Temperatura otoczenia wyższa niż 35℃ powoduje przejście trzmieli w tryb przetrwania, kiedy skupiają się tylko i wyłącznie na spryskiwaniu czerwia wodą z cukrem. Ważne jest więc, aby umieszczać Natupol w cieniu roślin, mocne nasłonecznienie może podwyższyć temperaturę wewnątrz kolonii nawet o 15℃. Warto zadbać również o dodatkowe zacienienie ula, z góry i z boku. Poprzez powiększenie otworów wentylacyjnych ułatwiliśmy trzmielom chłodzenie ula. Przez to owady mniej energii poświęcają na obniżenie temperatury, a więcej na efektywne zapylanie pomidorów i owoców miękkich.
Szczegóły przedstawia powyższy film.

Koppert ma w swojej ofercie pięć rodzajów uli (https://www.koppert.pl/produkty-do-zapylania/). Doradcy naszej firmy chętnie dopasują wprowadzaną kolonię do rodzaju i wielkości uprawy oraz ilości kwiatów, które mają być zapylone przez trzmiele.