Kategoria: Aktualności
Data publikacji: sierpnia 23, 2023

Jak chronić owoce jagodowe przed opuchlakami?

Dorosły osobnik na liściach borówki

Jak skutecznie chronić truskawki, maliny i inne rośliny jagodowe przed chrząszczami z rodziny Curculionidae?

Opuchlaki stanowią poważne wyzwanie dla plantatorów roślin jagodowych. Na przełom kwietnia i maja przypada pierwsze, a zazwyczaj pod koniec sierpnia drugie pokolenie tych szkodników. Ich aktywność oznacza spore problemy, dlatego chcąc zachować najwyższą jakość i atrakcyjność owoców najczęściej wybieraną formą zwalczania opuchlaków są opryski chemicznymi środkami ochrony roślin. Czy istnieje równie skuteczna, biologiczna alternatywa, która jest w pełni bezpieczna dla konsumentów i przyjazna dla środowiska?

Szkodnik w prawie każdym stadium

Chrząszcze z rodziny ryjkowcowatych to niezwykle aktywne szkodniki w niemalże każdym stadium. Larwy powodują znaczne uszkodzenia strefy korzeniowej, a czasami nawet wgryzają się w części nadziemne. Duże populacje masowo niszczą rośliny uprawiane w warunkach polowych. Osobniki dorosłe wygryzają dziury w liściach, zmniejszając tym samym powierzchnię asymilacyjną roślin. Niektóre gatunki, jak na przykład kwieciak malinowiec, składając jaja do pąków kwiatowych, podcinają szypułkę truskawek powodując jej załamywanie się. Niekiedy obecność ryjkowców na plantacji może doprowadzić do 50% strat plonu.

Dorosłe chrząszcze są aktywne tylko w nocy, w ciągu dnia najczęściej znajdziemy je pod grudkami ziemi. Jeżeli truskawki, maliny czy borówki mają zwiędłe pędy czy zaschnięte liście, a szkodnika nie widać na roślinach, warto sprawdzić co kryje się pod powierzchnią gleby.

Jak bezpiecznie zwalczyć opuchlaki

Najbardziej doraźną metodą wydaje się regularne usuwanie i niszczenie zaatakowanych części roślin, co może ograniczyć rozprzestrzenianie się szkodników. Ten pomysł nie sprawdzi się jednak w przypadku dużych plantacji. Warto zatem przyjrzeć się, jak sama natura rozwiązała ten problem wykorzystując naturalnych wrogów opuchlaka – pożyteczne nicienie. Wprowadzanie naturalnych rozwiązań pozwoli na zachowanie równowagi biologicznej w ekosystemie uprawy. To oznacza, że ilość naturalnych wrogów zostaje dostosowana do ilości występujących szkodników.

Wybór takiej metody ochrony pozwala na ograniczenie lub całkowite uniknięcie stosowania chemicznych środków ochrony roślin. Przynosi to korzyści zarówno ludziom, zwierzętom jaki i środowisku naturalnemu, gdyż nie tylko eliminuje negatywne skutki stosowania pestycydów, ale także nie przyczynia się do wykształcenia odporności u zwalczanych szkodników. Gatunki nicieni Heterorhabditis bacteriophora oraz Steinernema feltiae były, są i będą naturalnymi wrogami ryjkowców oraz innych fitofagicznych chrząszczy.

Partnerzy natury

Specyfika działania nicieni jest niezwykle prosta - dostają się do wnętrza szkodnika, a następnie uwalniają w jego ciele symbiotyczne bakterie, które doprowadzają do jego śmierci. Dzięki nim tkanka, w tym przypadku opuchlaka, staje się pożywieniem nicieni. Szkodnik umiera w ciągu kilku godzin do kilku dni. Nicienie nie mają negatywnego wpływu na rośliny, a produkty, które je zawierają są w pełni biodegradowalne.

Najlepsze efekty uzyskamy stosując Larvanem (Heterorhabditis bacteriophora) przeciw larwom opuchlaka. Warunkiem koniecznym do jego stosowania jest średnia dobowa temperatura gleby minimum ok. 14 ℃. Przy niższej temperaturze nicienie tego gatunku mogą okazać się nieskuteczne. W takiej sytuacji zalecane jest zastosowanie Entonem (gatunek Steinernema feltiae). Efekty nie są tak spektakularne jak w przypadku Larvanem, ale są zadowalające i zdecydowanie zauważalne.

Aplikacja produktów biologicznych Entonem i Larvanem jest niezwykle prosta – wystarczy zastosować się do instrukcji przygotowania roztworu a następnie rozpocząć oprysk stosowaną w danej uprawie metodą. Spasożytowane larwy zmienią barwę ciała na czerwoną lub brązową, ale mogą być trudne do znalezienia ze względu na szybki rozkład.

Zaufaj doświadczeniu

Firma Koppert – producent wysoko skutecznych produktów biologicznych, jest obecna na rynku od ponad 50 lat. Pożyteczne nicienie będące naturalnym wrogiem opuchlaków są skuteczną i zrównoważoną metodą ich biologicznej kontroli, stosowaną w różnego rodzaju uprawach w niemalże całej Europie.

Jak zawsze w przypadku szkodników i ich naturalnych wrogów należy dokładnie przyjrzeć się lokalnym warunkom oraz specyfice danej plantacji. Regularne monitorowanie i dostosowywanie działań jest kluczowe dla osiągnięcia najlepszych wyników. Przy wyborze konkretnych metod, warto skonsultować się z ekspertami w dziedzinie biologicznej kontroli szkodników z Koppert.