Kategoria: Aktualności
Data publikacji: czerwca 06, 2018

Dzień polskiej borówki

Lato tuż za rogiem, rozgrzewa wiejskie ganki i miejskie chodniki. Wraz z rosnącą temperaturą wydłużają się dni, a rośliny wchodzą w etap najbujniejszego wzrostu i rozwoju. Najbardziej wyczekiwane o tej porze roku są świeże warzywa i owoce, które wypełnią stragany prawie prosto z grządki. Możemy zapomnieć o owocach z południa Europy, które wyglądają pięknie, ale ich walory smakowe nie dorównują estetycznym, a ich transport pozostawia duży ślad węglowy. Ze wszystkich owoców jakie w naszym klimacie możemy uprawiać, czy wiecie które zyskały miano „super owocu” ze względu na swój smak, wartości odżywcze i prozdrowotne? Jeżeli obstawiacie, że to borówka, trafiliście w samą dziesiątkę.

Podniebienia polską borówką możemy cieszyć od początku lipca, stąd bez niespodzianek, 1 lipca został okrzyknięty dniem polskiej borówki. Brzmi dumnie i słusznie, ponieważ Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce światowego rankingu największych producentów tego owocu. Z produkcją na poziomie 16 tysięcy ton rocznie zajmujemy w nim 7 miejsce. Szacuje się, że około 80% polskich borówek trafia na rynki 25 krajów na 4 kontynentach.

Produkcja borówki jest wymagająca. „Najtrudniejsze jest pokonanie przymrozków, na które nie mamy wpływu. — mówi Damian Pawliński z Koppert Polska — Zbiór wymaga pracy ręcznej, natomiast zapylanie utrudnia kwitnienie borówki w warunkach niekorzystnych dla aktywności pszczół”. Po zbiorach borówki muszą trafić do konsumenta w jak najszybszym czasie, aby zachowały świeżość i smak. Prosto z uprawy trafią do chłodziarek, a ich czas w sortowni skrócony jest do minimum. Cały zachód prowadzenia uprawy jest wart swojej ceny dzięki cudownym właściwościom borówek.

Borówki zawierają wachlarz korzystnych dla naszego zdrowia substancji. Są w nich liczne związki o działaniu antynowotworowym jak fitoestrogeny, kwas foliowy czy kwas egalowy. Szczególnie dużo w porównaniu z innymi owocami jest w nich antyoksydantów, które dzięki hamowaniu namnażania się wolnych rodników, istotnie wpływają na opóźnianie procesów starzenia. Antocyjany oraz wspomniane wcześniej fitoestrogeny mają korzystny wpływ na układ krążenia, redukują zły cholesterol i zwiększają dobry. Antocyjany poprawiają też pracę mózgu i przyspieszają regenerację komórek. Borówki dobroczynnie działają na układ moczowy człowieka i zapobiegają infekcjom dróg moczowych a zawarte w nich garbniki działają przeciwbakteryjnie. Te jagody są też świetnym źródłem błonnika, którego nasze ciało nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. Podając borówki dzieciom, kształtujemy w nich nawyk sięgania po odżywcze produkty i pokazujemy, że deser to nie tylko niezdrowe słodycze.

Polski dzień borówki to inicjatywa plantatorów w celu propagowania jej właściwości zdrowotnych i smakowych. Ogrodnicy chcą podkreślić swoje sukcesy w jej uprawie i miejsce Polski wśród największych na świecie producentów tego owocu. Zbiory potrwają przez całe lato. Aż do końca września korzystajmy z ich naturalnych właściwości, włączając borówki do naszej letniej diety.

Potrzebujesz pomocy?