RedStar zaufało Natutec Scout

RedStar zaufało Natutec Scout

Firma Koppert wprowadziła w zeszłym roku znaczące poprawki w aplikacji Natutec Scout. Nowa wersja została przetestowana przez RedStar – największego holenderskiego producenta pomidorów (w tym również pomidorów koktajlowych). Firma ta jest bardzo zadowolona z nowej wersji. „Właściwie nie musimy już w ogóle monitorować mączlika. Wystarczy sfotografować lepy, a aplikacja od razu wskazuje na poziom rozprzestrzeniania się inwazji szkodnika”.

Jan van Nieuwkerk jest odpowiedzialny za ochronę roślin w sześciu lokalizacjach RedStar w Voorne-Putten. W sumie jest to obszar 28 hektarów. Jan korzysta z aplikacji Natutec Scout, odkąd pojawiła się na rynku. W zeszłym roku firma Koppert zaproponowała mu przetestowanie kilku usprawnień z prośbą o informację zwrotną.

Funkcja skanowania jeszcze wydajniejsza

Choć proces testowania w RedStar wciąż trwa, Jan ma już wyrobioną opinię o nowej wersji aplikacji – widzi wyraźną poprawę. Po pierwsze, jak mówi, funkcja skanowania jest teraz znacznie wydajniejsza. „Poprzednio, gdy skanowaliśmy lepy na obecność mączlika, pomiary były niekiedy zbyt wysokie lub zbyt niskie. Ale to już przeszłość. Dzięki wyższej rozdzielczości urządzenie skanuje teraz o wiele precyzyjniej. Mączlik jest obecnie rozpoznawany bardzo trafnie. Mam teraz większe zaufanie do tych pomiarów”.

Z punktu widzenia Jana nie chodzi nawet o dokładną liczbę mączlika złapanego na lepy. „Nie,” mówi, „jestem bardziej zainteresowany trendem. Czy poziom inwazji mączlika pozostaje niezmienny, czy wzrasta, czy może maleje? Chcę to widzieć od razu. Jeśli poziom inwazji wzrasta, mogę szybko podjąć odpowiednie środki”.

Choć Jan wciąż pilnuje ilości składanych przez mączlika jajeczek, mówi, że nie ma już potrzeby monitorowania dorosłych owadów. Fotografujemy lepy i od razu widzimy, w jaki sposób rozwija się szkodnik”.

Duża oszczędność czasu

Trendy poziomu natężenia inwazji są teraz widoczne na łatwych do zrozumienia wykresach. „Chodzi o tę linię. Czy idzie w górę? Czy w dół? Czy pozostaje na tym samym poziomie? Właśnie to mnie interesuje”, mówi Jan. „Co więcej, moi zwiadowcy i ja oszczędzamy ogromne ilości czasu w porównaniu z poprzednim liczeniem ręcznym. Ponadto możemy łatwo zapisać nasze spostrzeżenia i szybko przesłać je jeden drugiemu lub do konsultanta. To również oszczędza czas”.

Aplikacja Natutec Scout może być również wykorzystywana do monitorowania innych szkodników. Koppert pracuje nad umożliwieniem skanowania i rozpoznawania ich. „Już teraz możemy wprowadzać nasze dane. Następnie mapa lub wykresy pokazują nam poziom rozwoju inwazji. Również i ta funkcja została przyspieszona i ulepszona”.

Mniejsze szanse na popełnienie błędu

Wreszcie, samo użytkowanie stało się łatwiejsze. Opinia Jana w tej kwestii brzmi następująco: „Ładuję aplikację, na ekranie pojawia się mapa i mogę od razu zobaczyć, co dzieje się z mączlikiem czy innym szkodnikiem. W razie potrzeby mogą niezwłocznie podjąć działanie”.

Według Jana van Nieuwkerka, aplikacja Natutec Scout jest świetnym narzędziem zarówno dla osób doświadczonych, jak i bez doświadczenia w biologicznej ochronie roślin. „Z przymrużeniem oka: Musiałem nauczyć się ufać usprawnionej wersji aplikacji. Bądź co bądź oprogramowanie nie popełnia już błędów, a ja czy moi koledzy wciąż możemy. Aplikacja jest bardzo wiarygodna, szanse popełnienia błędu w biologicznej ochronie roślin są teraz o wiele mniejsze. Dogłębnie przetestowaliśmy tę aplikację i planujemy korzystać z niej we wszystkich naszych lokalizacjach tutaj, w Voorne-Putten.

Rekomendowane dla Ciebie

Potrzebujesz pomocy?