RedStar zaufało Natutec Scout

RedStar zaufało Natutec Scout

W ciągu ostatniego roku firma Koppert znacznie ulepszyła aplikację Natutec Scout. Nowa wersja została przetestowana przez RedStar - największego holenderskiego producenta pomidorów i przekąsek o wyjątkowym smaku. Firma jest z niej bardzo zadowolona. "Tak naprawdę nie musimy już szukać mączlika. Fotografujemy lepkie pułapki, a to natychmiast informuje nas o poziomie inwazji".

W RedStar Jan van Nieuwkerk jest odpowiedzialny za ochronę roślin w sześciu lokalizacjach firmy w Voorne-Putten. Łącznie jest to obszar 28 hektarów. Jan korzysta z aplikacji Natutec Scout od momentu jej wprowadzenia na rynek. W ubiegłym roku firma Koppert poprosiła go o przetestowanie szeregu ulepszeń i przedstawienie swoich spostrzeżeń.

Funkcja skanowania stała się bardziej wydajna

Testy trwają w RedStar, ale Jan ma już jasny wniosek na temat nowej wersji: jest to znacząca poprawa. Po pierwsze, funkcja skanowania została znacznie ulepszona. "W przeszłości, gdy lepkie pułapki były odczytywane pod kątem mączlika, wyniki były czasami zbyt wysokie lub zbyt niskie. Teraz to już przeszłość". Dzięki wyższej rozdzielczości urządzenie skanuje znacznie dokładniej. Mączlik jest teraz bardzo dokładnie rozpoznawany. Mam teraz większe zaufanie do wyników".

Z punktu widzenia Jana nie chodzi nawet o dokładną liczbę mączlików przyklejonych do lepkich pułapek. "Nie", mówi, "bardziej interesuje mnie obserwacja trendu. Czy poziom inwazji mączlików utrzymuje się na tym samym poziomie, czy też rośnie lub spada? Chcę to zobaczyć na pierwszy rzut oka. Jeśli poziom inwazji rośnie, mogę szybko podjąć odpowiednie działania".

Chociaż Jan nadal obserwuje poziom złożonych jaj mączlików, twierdzi, że ich badanie nie jest już konieczne. Fotografujemy pułapki lepowe i od razu widzimy, jak rozwija się poziom inwazji".

Duża oszczędność czasu

Ten trend w poziomie presji inwazji jest teraz widoczny na łatwych do zrozumienia wykresach. "Chodzi o tę linię. Czy idzie w górę? W dół? A może pozostaje bez zmian? To właśnie chcę zobaczyć" - mówi Jan. "Ponadto nasi zwiadowcy i ja oszczędzamy ogromną ilość czasu w porównaniu z wcześniejszym ręcznym liczeniem. Co więcej, możemy łatwo rejestrować nasze ustalenia i szybko udostępniać je sobie nawzajem lub konsultantowi. To również oszczędza czas".

Aplikacja Natutec Scout może być również używana do monitorowania innych szkodników. Koppert pracuje nad umożliwieniem ich skanowania i rozpoznawania. "Możemy już wprowadzać nasze liczby. Mapa lub wykresy pokazują, jak rozwija się poziom inwazji. Ta funkcja została również przyspieszona i ulepszona".

Mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia błędów

Wreszcie, poprawiono łatwość użytkowania. Jan mówi o tym w następujący sposób: "Ładuję aplikację, na ekranie pojawia się mapa i od razu widzę, co robi mączlik lub inny szkodnik. W razie potrzeby mogę podjąć natychmiastowe działania".

Według Jana van Nieuwkerka, aplikacja Natutec Scout jest doskonałym narzędziem zarówno dla osób z doświadczeniem w biologicznej ochronie roślin, jak i bez niego. "W ramach rozrywki: musiałem nauczyć się ufać ulepszonej wersji aplikacji. W końcu oprogramowanie nie popełnia już błędów, podczas gdy ja lub inni nadal możemy je popełniać. Aplikacja jest bardzo niezawodna, szansa na błędy w biologicznej ochronie roślin jest teraz znacznie mniejsza. Dokładnie przetestowaliśmy aplikację i planujemy używać jej we wszystkich naszych lokalizacjach w Voorne-Putten".

Potrzebujesz pomocy?