Kategoria: Porady dotyczące upraw
Data publikacji: czerwca 23, 2020

Tolerancja borówek na mróz

Różne etapy kwitnienia na jednej roślinie (po lewej gałąź jednoroczna, po prawej gałąź wieloletnia). Różne etapy kwitnienia na jednej roślinie (po lewej gałąź jednoroczna, po prawej gałąź wieloletnia).

Tolerancja borówek na mróz

Tolerancja borówek na mróz

Wiosną producenci owoców jagodowych niepokoją się prognozami pogody. Obawiają się przymrozków, które mogą niekorzystnie wpłynąć na kondycję całej plantacji. Niektórzy plantatorzy inwestują w specjalną infrastrukturę chroniącą rośliny przed uszkodzeniami spowodowanymi zimnem. Czy to jedyne rozwiązanie, które może pomóc w ochronie plantacji? Niekoniecznie!

Uszkodzenia roślin

Nocne, wiosenne przymrozki mogą mocno uszkadzać plantację. Aby temu zapobiec powinno się mieć świadomość jakie czynniki wpływają na szybkość zamarzania roślin. Najważniejszymi z nich są temperatura otoczenia, wiatr oraz nawożenie. O ile trudno jest wpłynąć na ciepło czy siłę wiatru, to nawożenie jest czynnikiem, który zależy od plantatora. Temperaturę marznięcia roślin można obniżyć posługując się określonymi zabiegami. Podniesienie poziomu cukrów i ilości jonów w roślinie powoduje spadek temperatury zamarzania rośliny. Podobnie wpływa nawożenie uprawy za pomocą minerałów takich jak potas, wapń, sód, azotany lub magnez. Wyższa zawartość minerałów powoduje, że roślina później reaguje na zimno.

W praktyce widzimy także wpływ pierwiastków śladowych, takich jak mangan, bor, cynk, żelazo. Te pierwiastki obniżają temperaturę zamarzania. Aplikowanie produktów bazujących na algach morskich działa w podobny sposób.

Protokół borówkowy Koppert

Protokół borówkowy Koppert to sposób postępowania na plantacji, którego celem jest zapewnienie najlepszej witalności roślin. Efektem zastosowania protokołu jest lepsze przyrastanie, więcej generatywnych pąków na gałąź oraz większa ilość kwiatów z pąka. Silniejsze pąki są bardziej odporne na uszkodzenia spowodowane przez mróz. Stosowanie protokołu borówkowego Koppert powoduje, że rośliny wykazują większe przyrosty latem i jesienią, dzięki czemu można je przycinać bardziej agresywnie podczas zimy. Rezultatem jest młodsza roślina, która wytwarza większe i lepsze jakościowo owoce, apąki kwiatowe na pędach nabrzmiewają 2 tygodnie później. Elementem protokołu Koppert jest stosowanie grzybów z rodzaju Trichoderma oraz biostymulatorów. Pielęgnowanie plantacji w prawidłowy sposób gwarantuje uzyskanie zdrowych, mocnych, pełnych energii roślin. Jeśli chce się zapobiegać uszkodzeniom spowodowanym mrozem, należy działać wcześnie.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat protokołu borówkowego Koppert oraz produktów, które mogą pomóc – skontaktuj się z nami, a udzielimy szczegółowej informacji jaki produkt, kiedy i w jaki sposób stosować, by cieszyć się obfitymi zbiorami.