Amblyseius andersoni

Amblyseius andersoni to gatunek drapieżnego roztocza, który jest wykorzystywany do biologicznego zwalczania szkodników w ogrodnictwie i rolnictwie. Te drapieżne roztocza są naturalnymi wrogami różnych szkodników, takich jak wciornastki, mączliki, przędziorki i rdza. Stosowany jako środek biokontroli, Amblyseius andersoni znacząco przyczynia się do zrównoważonych praktyk rolniczych, oferując przyjazną dla środowiska alternatywę dla tradycyjnych pestycydów chemicznych. Skuteczność tych drapieżnych roztoczy w niższych temperaturach sprawia, że są one cennym atutem w utrzymaniu plonów i zdrowia upraw.

Amblyseius andersoni do zwalczania szkodników

Drapieżny roztocz Amblyseius andersoni kontroluje:

Amblyseius andersoni preferuje młode larwy różnych gatunków wciornastków, ale ten drapieżny roztocz ma również wpływ na mączliki i roztocza rdzy.

Zachowanie żywieniowe Amblyseius andersoni

Drapieżne roztocza przebijają swoją ofiarę i wysysają jej zawartość. Oprócz wciornastków i przędziorków, Amblyseius andersoni żeruje na kilku innych małych organizmach, takich jak mączliki, roztocza tarsonemidów i roztocza rdzy. Amblyseius andersoni może również żerować na pyłku, co jest przydatne, ponieważ drapieżne roztocza mogą osiedlić się w kwitnących uprawach przed pojawieniem się szkodnika. Amblyseius and ersoni może żerować na pierwszym stadium larwalnym wciornastków i wszystkich stadiach europejskiego czerwonego roztocza(Panonychus ulmi). W temperaturze 25°C w optymalnych warunkach dorosła samica Amblyseius andersoni zjada 4-5 larw pierwszego stadium wciornastka zachodniego(Frankliniella occidentalis) dziennie i składa 2,3 jaja dziennie.

Cykl życiowy Amblyseius andersoni

Stadia ruchome to beżowe roztocza w kształcie kropli. Jaja są podłużne i przezroczystobiałe. Osobniki dorosłe mają wielkość około 0,5 mm. Drapieżne roztocza są zwykle znajdowane na dolnej powierzchni liści, często w rogu żyły głównej i żył bocznych. Nie jest możliwe odróżnienie Amblyseius andersoni w terenie od Amblyseius swirskii, Neoseiulus californicus, Neoseiulus cucumeris, Transeius montdorensis lub Amblydromalus limonicus.

Cykl życiowy Amblyseius andersoni składa się z jaja, larwy, protonimfy, deutonimfy i osobnika dorosłego. Jaja składane są na spodniej stronie liści, często w kątach żyłek. Są owalne, białe i mają około 0,14 mm średnicy. Larwy mają sześć nóg, są tego samego koloru co jaja i są tylko nieznacznie większe. Larwy Amblyseius andersoni są fakultatywnymi żerowcami, co oznacza, że mogą żerować, ale żerowanie nie jest konieczne do ich rozwoju w nimfy. Nimfy są większe niż larwy, mają osiem odnóży i są białawo-żółtego koloru. Dorosłe roztocza mają osiem odnóży, są półprzezroczystego białego koloru i mają płaskie, wydłużone ciało. Ich długość wynosi około 0,4 mm. Samce są mniejsze niż samice. Roztocza są bardzo ruchliwe i aktywnie poszukują pożywienia na spodniej stronie liści. Często gromadzą się w kątach żyłek liści, aby odpocząć. Ich kolor może się różnić w zależności od zjedzonej ofiary i waha się od prawie przezroczystego białawego do nieprzezroczystego białego lub żółtego. Ze względu na swój rozmiar i kolor są trudne do zauważenia w uprawie.

Najlepsze warunki do stosowania Amblyseius andersoni

Drapieżny roztocz Amblyseius andersoni jest skuteczny w temperaturach powyżej 14°C/57°F. Optymalne temperatury wynoszą od 20 do 28°C (68 do 82°F). Amblyseius and ersoni jest wrażliwy na wilgotność względną poniżej 65%.

Nie zaleca się stosowania Amblyseius andersoni w pomidorach, ponieważ jest on hamowany przez włoski gruczołowe na łodygach i liściach i nie tworzy populacji.

Amblyseius andersoni w wiaderkach

Drapieżny roztocz Amblyseius andersoni jest dostępny w wiadrze (Anso-Mite).

  • Dokładnie wymieszać, obracając wiadro kilka razy
  • Ostrożnie posyp liście
  • Upewnij się, że materiał pozostaje na liściach przez co najmniej kilka godzin po uwolnieniu drapieżnych roztoczy.
  • Może być również stosowany z (Mini)-Air(o)bug

Dawkowanie Anso-Mite zależy od klimatu, uprawy i zagęszczenia szkodników i zawsze powinno być dostosowane do konkretnej sytuacji. Wprowadzanie należy rozpocząć zapobiegawczo wkrótce po zasadzeniu uprawy. Dawki zwykle wahają się od 50-250 na m2/uwolnienie. Uwolnienia należy powtarzać co najmniej 3 razy w odstępach tygodniowych lub do momentu uzyskania kontroli. Skonsultuj się z doradcą Koppert lub uznanym dystrybutorem produktów Koppert w celu uzyskania porady na temat najlepszej strategii w danej sytuacji.

Saszetki Amblyseius andersoni

Drapieżny roztocz Amblyseius andersoni jest również dostępny w saszetkach hodowlanych (Anso-Mite Plus). W tym przypadku drapieżne roztocza rozmnażają się w saszetce i rozprzestrzeniają w uprawie przez okres kilku tygodni.

Saszetki należy zawiesić w osłoniętych miejscach uprawy, nie narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Saszetki mają już otwór wylotowy. Trzymaj saszetki za kartonowy pasek u góry, aby uniknąć uszkodzenia drapieżnych roztoczy.

Dawkowanie Anso-Mite Plus zależy od klimatu, uprawy i zagęszczenia szkodników i zawsze powinno być dostosowane do konkretnej sytuacji. Wprowadzanie należy rozpocząć zapobiegawczo lub natychmiast po wykryciu pierwszych szkodników w uprawie. Użyj co najmniej 4000 saszetek na ha i rozwieś je równomiernie w uprawie. Uwalnianie należy powtórzyć po 4 tygodniach, jeśli szkodnik nie zostanie zwalczony. Skonsultuj się z doradcą Koppert lub uznanym dystrybutorem produktów Koppert w celu uzyskania porady na temat najlepszej strategii w danej sytuacji.