Macrolophus pygmaeus

Macrolophus pygmaeus do kontroli szkodników

Macrolophus pygmaeus jest kluczowym drapieżnym pluskwiakiem do biologicznej kontroli szkodników mączlika, Tuta absoluta i roztoczy. Ten pożyteczny owad jest szeroko stosowany w programach zintegrowanego zarządzania szkodnikami (IPM) w pomidorach. Dorosłe osobniki Macrolophus pygmaeus to małe, smukłe drapieżne pluskwiaki z charakterystycznymi czarnymi znaczeniami, podczas gdy nimfy są jasnozielone z czerwonymi oczami. Zarówno dorosłe osobniki, jak i nimfy są żarłocznymi drapieżnikami, zdolnymi do żerowania na różnych gatunkach szkodników. Dzięki swojej skuteczności w kontroli szkodników i minimalnemu wpływowi na organizmy inne niż docelowe, naturalny wróg Macrolophus pygmaeus oferuje hodowcom zrównoważone i przyjazne dla środowiska rozwiązanie do zarządzania populacjami szkodników owadzich.

Drapieżny pluskwiak Macrolophus pygmaeus jest zastosowany do kontroli następujących szkodników:

Jak stosować Macrolophus pygmaeus?

Wprowadzić Mirical na początku sezonu wegetacyjnego i zapewnićEntofoodi/lubArtefeedjako źródło pożywienia, ponieważ populacja drapieżnych owadów potrzebuje czasu, aby się zadomowić i rozwinąć. Mirical może również przetrwać na sokach roślinnych, jednak brak ofiar zwierzęcych znacznie spowalnia wzrost populacji.

Dawka Mirical-N zależy od klimatu, uprawy i spodziewanego zagęszczenia szkodników i zawsze powinna być dostosowana do konkretnej sytuacji. Dla Mirical: Rozpocząć wprowadzanie zapobiegawczo. Zakres dawek wynosi zazwyczaj 0,25-5 nam2/wydanie. Uwalnianie należy powtórzyć po 2 tygodniach. Dla Mirical-N: Dawki wprowadzające zwykle mieszczą się w zakresie 10-50 nam2/wydanie. Uwolnienia należy powtórzyć co najmniej dwa razy.

Skonsultuj się z doradcą Koppert lub uznanym dystrybutorem produktów Koppert, aby uzyskać poradę dotyczącą najlepszej strategii w Twojej sytuacji.

  • Taca kartonowa

    Taca kartonowa

    • Ostrożnie otworzyć opakowanie w szklarni.
    • Rozprowadzić zawartość jednego opakowania w 10 punktach introdukcji, zawieszając po 1 pasku kartonu na roślinę, a na koniec wytrząsnąć wszelkie pozostałości M. pygmaeus z tacki na uprawę.
    • Zawieś kartonowe paski na łodydze w pełni rozwiniętego liścia na szczycie rośliny.
    • Macrolophus wydostanie się z kartonowych pasków i rozprzestrzeni po uprawie.
  • Butelka

    Butelka

    • Rozsyp materiał na czystych, suchych płytach z wełny mineralnej, w Diboxach lub na liściach. Upewnij się, że materiał nie zostanie naruszony przez co najmniej kilka godzin.
    • Wprowadzać w skupiskach po co najmniej 50 drapieżnych pluskwiaków.
    • Utwórz 6-10 punktów dystrybucji na butelkę
    • Rozłóż materiał cienką warstwą (maksymalnie 1 cm grubości), aby umożliwić drapieżnym pluskwom wydostanie się z materiału nośnego.

Najlepsze warunki do zastosowania Macrolophus pygmaeus

Optymalne temperatury dla Mirical to powyżej 20 °C/68 °F, niższe temperatury znacznie spowalniają rozwójMacrolophus pygmaeus.

Żerowanie na szkodnikach

Chociaż Macrolophus pygmaeus woli żywić się mączlikami, zjada również mszyce, przędziorki, jaja moli i małe gąsienice, a także larwy miniarek. Gdy pluskwiak jest obecny w uprawie w dużych ilościach, może znacznie przyczynić się do kontroli szkodników. Chociaż soki roślinne są niezbędne do prawidłowego rozwoju Macrolophus pygmaeus , są one niewystarczające do pełnego rozwoju populacji. Gdy samice są w stanie żerować tylko na soku roślinnym, składają znacznie mniej jaj, a nimfy (jeśli są podobnie pozbawione żywych ofiar) giną. Spożywanie soków roślinnych może jednak powodować uszkodzenia upraw, takich jak niektóre odmiany pomidorów i gerber. Warunki sprzyjające wystąpieniu takich problemów obejmują niedobór ofiar, wysoką populację owadów (ponad 100-150 na roślinę) i słabą uprawę. Delikatniejsze odmiany pomidorów są bardziej podatne na uszkodzenia. U pomidora mogą wystąpić deformacje owoców podczas zawiązywania, a u gerbery mogą pojawić się zniekształcone kwiaty. Dlatego nie zaleca się stosowania tego pluskwiaka w gerberach, a w uprawach pomidorów koktajlowych należy zachować ostrożność.